~ Sárga könyves út ~

2025. július 19., szombat

Scott Westerfeld: Szépek (Csúfok 2.) – Blogturné



Nemrég új borítóval is megjelent Scott Westerfeld Csúfok című sorozatának mindhárom része a Könyvmolyképző Kiadónak köszönhetően. Tartsatok velünk a csúfok és szépek világába, és nézzetek velünk a külsőségek mögé. Természetesen a turné végén ti is nyerhettek egy példányt az általatok választott részből.


Miért választottam ezt a könyvet?

Az első részből készült film megnézése után alig vártam, hogy a könyvsorozat a kezembe kerüljön, aztán az első rész elolvasását követően alig vártam, hogy folytathassam a történetet ezzel a második résszel. Nagyon kíváncsi voltam, mi is történik Tallyval és a füstösökkel.


Véleményem a könyvről

Tally, hogy segítse az ellenszer kifejlesztését, önként visszamegy a városba, és hagyja, hogy széppé tegyék. Ez azonban nemcsak azzal jár, hogy megváltozik a külseje, hanem azzal is, hogy elveszti az eredeti személyiségét, sőt, az emlékei egy részét is. Alig tud valamit a füstösökről, Davidre (a vezetőjükre és a fiúra, akibe beleszeretett) pedig egyáltalán nem emlékszik. Úgy éli a szépek csilli-villi életét, mint bármelyik másik szép. Bulizik, iszik és semmin nem gondolkozik. Aztán az egyik álarcos partin felbukkan egy titokzatos fiú, aki emlékeket ébreszt benne, és azt mondja, elrejtett számára valamit egy adott helyen, keresse meg. Tally és az új szép pasija, Zane felvillanyozódva neki is vágnak a kalandnak. Egy levelet találnak, amit a csúf Tally írt a jövőbeli szép énjének, valamint két fehér tablettát, ami a levél szerint segít helyreállítani Tally agyát.

Ezt a második részt úgy olvastam, hogy semmit nem tudtam róla előzetesen, mivel a film sztorija csak az első könyvet dolgozta fel. Szóval nagyon izgultam, hogy mi is fog történni Tallyval. Alig vártam, hogy végre hozzájusson a tablettáihoz, ahogyan az első rész végén eltervezték, és ismét önmaga legyen. Nagyon kíváncsi voltam, hogy mikor magához tér, mihez kezd majd, hogyan próbálja legyőzni a rendszert, és miként próbál visszatérni a füstösökhöz és Davidhez.

Az első részben elsősorban a csúfok városon belüli szálláshelyét, valamint Füstöst ismerhettük meg, ezúttal azonban újabb helyek működésébe nyerhetünk betekintést. Egyfelől a szépek városrészébe és életébe, másfelől a határon túl egy újabb csúf embercsoport lakóhelyére és életébe pillanthatunk be. És mindkettő kifejezetten érdekes és izgalmas volt.

A szépek azért voltak érdekesek, mert őszintén bevallom, kicsit előítéletesen gondolkoztam róluk, mielőtt jobban megismertem volna őket ebből a részből. Azt hittem, mindegyikük kívül szép, belül üres és buta. De ez nem teljesen így van. Vannak kivételek köztük, és vannak úgymond dolgok, amik képesek felébreszteni a szépek tudatát, és rövid időre valahogy bekapcsolni az agyukat. Nagyon érdekes volt látni őket, és a személyiségük, valamint egy dr. Cable-lel való beszélgetés nagyon izgalmas filozófiai kérdéseket vetett fel bennem azzal kapcsolatban, hogy ha a rendszer módszerei rosszak is, alapvetően az elképzelésük és céljuk ijesztő módon érthető. Hiszen azon alapul, hogy jobbá, békésebbé váljon az emberiség, és ne pusztítsa el önmagát és a bolygót.

Mért hát, valljuk be őszintén, az emberiség valóban olyan, mint a pestis. Önmagára és a bolygóra nézve is életveszélyes. De közben meg ott van a szabad akarat kérdése, és az, hogy vajon megfoszthatjuk-e az embereket a sokszínű egyéniségüktől, hogy egyenszemélyiséget adjunk nekik, csak azért, mert egy felsőbb jó cél ezt kívánja.

– Óvatosnak kell lennünk. De észrevettem, hogy az istenek nem... tökéletesek. Hiszen te is meg tudtál szökni a tornyukból.
– Még ilyet! Tökéletlen istenségek – heherészett Tally. – Mit szólna ehhez a maga apja?
Andrew a fejét csóválta.
– Nem tudom. De nincs itt. Most én vagyok a szent ember.

Szóval az agyam érti a miérteket, amik miatt a szépek világa megalapult, de a lelkem, ami hisz a szabad akaratban, a szabadságban, a sokszínűség értékében, valahogy mégis rossznak találja ezt az egészet. És olvasás közben végig azon töprengtem, hogy vajon meg lehetne-e oldani valahogy úgy az emberek békésebbé és jobbá tételét, hogy közben nem fosztjuk meg őket sem a szabad akaratuktól, sem a személyiségüktől. Nagyon kíváncsi leszek, hogy a harmadik könyvben vajon kapunk-e választ erre.

A rozsdás embercsoport felbukkanása először igazán meglepett. Ők sem a szépekre, sem a füstösökre, sem ránk, modern kori emberekre nem igazán hasonlítanak. Inkább olyanok, mint az ősemberek, vagy mint egy, a világtól elzárt bennszülött-törzs. Nagyon érdekes volt látni őket, mert részben alátámasztották azt, hogy az emberek alapvetően erőszakosak és veszélyesek még önmagukra és egymásra nézve is. Másfelől viszont ők jelentették a bizonyítékot arra is, hogy az ember képes a fejlődésre, és van a lelke mélyén valami, ami miatt megéri meghagyni a szabad akaratát és az eredeti személyiségét. Igen, teszünk borzalmas dolgokat időnként, vannak köztünk erőszakos, gonosz emberek is, de közben van szép is a lelkünkben, remény, szeretet, kíváncsiság, jóság. Képesek vagyunk a fejlődésre. Ha nem is mindannyian, de sokan.

– Arra, kábé egyheti járóföldnyire.
– Egy hét?
– Vagyis hét nap.
– Igen, ismerem az istenek naptárát – mondta a férfi ingerülten. – De egy egész hét?
– Igen. Nincs olyan messze, igaz?
Előző éjjel a vadászok fáradhatatlanul gyalogoltak.
Andrew a fejét csóválta, arcán félelemmel vegyes ámulat ült.
– De hiszen az túl van a világ végén!

Tally karaktere az első részben egy átlagos lány volt, ebben a második könyvben viszont szépként számomra sokkal érdekesebb és összetettebb lett. Azt mondják, a külsőnk meghatároz minket, és a történet ezt nagyon alátámasztotta számomra. Amikor Tally visszanyerte az emlékeit, és ismét „csúf” agya lett, már nem volt agyatlan szép, de nem is volt a régi, csúf Tally. Teljesen másképp gondolkozott, érzett. Mintha egy harmadik emberré vált volna, aki kívül szép, megvannak benne a csúf Tally jellemvonásai, mégis teljesen egyedi.

Érdekes volt Zane-nel látni őt. David karaktere nagyon szimpatikus volt az első könyvben, de valahogy nem igazán éreztem kidolgozottnak azt, ahogyan Tally és ő egymásra találtak. Ennek ellenére először furcsa volt, hogy Tally valaki mással jár. Ám Zane nagyon szerethető karakter, szerintem egy kicsit jobban is kedveltem, mint Davidet, és az ő esetükben, hiába gabalyodtak gyorsan egymásba, valahogy jobban megértettem a köteléküket. Nagyon sajnáltam Davidet, mert tudtam, hogy rossz lesz neki mással látni Tallyt, de a lelkem mélyén valahogy Tallyt és Zane-t jobb párnak találom, és a második könyv után azt remélem, hogy Tally végül emellett a kapcsolat mellett dönt. Aztán majd meglátjuk, mi sül ki ebből az egészből a harmadik részben.

A könyv vége nagyon izgalmasra sikeredett, olyan lezárása van, amire egyáltalán nem számítottam. De épp ezért ismételten alig várom, hogy folytathassam a történet olvasását a harmadik résszel.


Hogy tetszett ez a könyv?

Nekem nagyon bejött. Egy csomó érdekes filozófiai kérdés merült fel bennem olvasás közben a szabad akaratról, az emberi természetről, a sokszínűség értékéről és más egyebekről, amiken hosszú ideig fog még járni az agyam a trilógia befejezése után is valószínűleg. Tally karaktere sokkal összetettebb és érdekesebb volt szépként, mint az első részben csúfként, a Zane-nel való kapcsolata is sokkal jobban tetszett, de közben alig vártam, hogy végre ismét emlékezzen önmagára és találkozzon Daviddel meg a füstösökkel. A rozsdás embercsoporttal való találkozás kifejezetten izgalmas volt, ahogyan a történet vége is. Remélem, hogy ezt a részt is megfilmesítik majd, mert megérdemelné ez a történet, hogy ne hagyják filmen se félbe.

Szóval összességében IMÁDOM ezt a könyvet.


Kiknek ajánlom ezt a könyvet?

Mindenkinek, aki egy érdekes, egyedi disztópiára kíváncsi, ami tényleg mélyen elgondolkoztatja az embert komoly filozófiai kérdésekről is, miközben nagyon szórakoztató.

Ha kíváncsi lettél, itt megvásárolhatod ezt a könyvet:


Nyereményjáték:

A szépséggel kapcsolatos kérdésekre kell ezúttal válaszolnotok a játék során. Minden állomáson találtok egy kérdést, amire a helyes választ be kell írnotok a Rafflecopter-doboz megfelelő helyére.

(Figyelem! A megfejtéseket elküldés után nem áll módunkban javítani. A nyertesnek 72 órán belül válaszolnia kell a kiértesítő e-mailre, ellenkező esetben új nyertest sorsolunk. A kiadó csak magyarországi címre postáz.)


Kérdés a játékhoz:

Mely mesében mondogatja egy tükör a gonosz királynénak, hogy ő a legszebb a vidéken?


Állomáslista:

07. 19. Spirit Bliss Sárga könyves út
07. 21. Könyv és más
07. 23. Hagyjatok! Olvasok!
07. 25. Kelly és Lupi olvas
07. 28. Spirit Bliss Sárga könyves út
07. 31. Könyv és más
08. 01. Kelly és Lupi olvas
08. 02. Hagyjatok! Olvasok!

a Rafflecopter giveaway

Add a Twitter-hez Add a Facebook-hoz Add a Google Reader-hez Add az RSS olvasódhoz

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése