~ Sárga könyves út ~

2024. május 5., vasárnap

Híragi Szanaka: Az elvesztett emlékek lámpása – Blogturné



A Libri Könyvkiadónak hála a japán irodalom szerelmesei egy újabb gyöngyszemet tarthatnak a kezükben. Az elvesztett emlékek lámpása megható történet azokról a hétköznapi apróságokról, amelyek megszépítik az életünket és meghatározzák hogy kik vagyunk. Tartsatok velünk, merüljünk el együtt a történetben, és ha nektek kedvez a szerencse, akkor nyerhettek is egy példányt a kötetből.


Miért választottam ezt a könyvet?

A keleti kultúra nagyon eltér a miénktől, de talán épp ezért találom érdekesnek. Bár sokszor az eltérő gondolkodásmód miatt túl elvontnak találom a japán történeteket, mégis valahogy vonzanak. Ahogy ez a könyv is tette.


Véleményem a könyvről

Amikor az emberek meghalnak, egy az élet és a túlvilág között létező fotóstúdióba kerülnek, ahol egy titokzatos férfi, Hiraszaka fogadja őket. Hiraszaka eléjük tesz egy csomó fényképet az életükről (minden egyes napjukról egyet), nekik pedig ki kell választaniuk ezek közül annyit, ahány évet megéltek. Ha ez megtörténik, akkor a képek bekerülnek egy forgó árnylámpásba, az elhunyt végignézheti élete képeit, és átkerülhet a túlvilágra. Ám néha előfordul, hogy egy fénykép elhalványul. Ilyenkor az elhunyt visszatérhet élete azon napjára, amikor az adott kép készült. Senki nem látja, senki nem hallja, de ő újra elkészítheti az adott fényképet az árnylámpásába. Hiraszaka is ember volt valaha, ám nem emlékszik az életére, és neki nincsenek fényképei sem, de fogalma sincs, hogy ennek mi az oka.

A könyvben három ember életét ismerhetjük meg három különböző fejezetben, valamint megtudhatjuk azt is, hogy mi történt Hiraszaka emlékeivel.

Az első részben egy idős női elhunyt, Hacue jelenik meg Hiraszakánál, akinek teljes és viszonylag boldog élete volt. Hacue óvónő volt, aki fiatalon rengeteg nehézséggel megküzdött csak azért, hogy fenn tudjon tartani egy óvodát, és gondoskodhasson a szegényebb emberek gyerekeiről. Önzetlen, kedves, sokszor túl önfeláldozó személyiség volt, akinek a hivatása és a gyerekei voltak a mindenei. Nagyon megkedveltem őt, és drukkoltam neki, hogy sikerüljön valahogy épületet találniuk az óvodának. Az ő története kellemes érzéssel töltött el, jó lenne, ha mindenkinek legalább ennyire értékes, értelmes élet jutna a világon, akkor elégedetten halhatnánk meg végül. Amikor a halála után egy pillanatra előkerült egy fiatal óvónő karaktere, először azt hittem, hogy ő csak egy utalás arra, hogy bár Hacue meghalt, lesz utódja a világban, aki ugyanúgy vigyáz majd a gyerekekre, mint ő. De végül kiderült, hogy az adott karakter ennél sokkal jelentőségteljesebb, és amikor összeállt a kirakós, rájöttem, ki is ő, az megint csak megsimogatta a lelkemet. Természetesen nem árulom el, ki a fiatal óvónő, de olvasás közben jegyezzétek majd meg a nevét.

– A gyermek kincset ér. Ha még egyszer újjászületek, megint óvónő szeretnék lenni.
– Imádkozom, hogy az lehessen.

A második részben Vanigucsi, egy gengszter kerül a fotóstúdióba. Vanigucsit valaki egy karddal hátba szúrta, így halt meg. Először azt gondoltam a karakteréről, hogy nem kár érte, de amikor belátást kaptam az életébe, rájöttem, hogy túl elhamarkodottan ítélkeztem. Vanigucsi bűnöző volt, megesett, hogy embereket bántott, de mindig megvédte a gyengébbeket, a kitaszítottakat. Vagyis volt benne jó is. Szerelőként alkalmazott (rendes állásban, nem bűncselekményekhez) egy nagyon furcsa fiatal férfit, Egeret, aki talán autista lehetett, bár ez nem volt kimondva a történetben. Minden esetre Egér nagyon nem illett ebbe a világba, de zseniálisan volt abban, ha valamit meg kellett javítani. Szó szerint zseniális. Nagyon megható volt a fényképes javítása. De Vanigucsi nemcsak Egér mellett állt ki, hanem egy migráns családból származó kisfiút is megvédett az iskolai bántalmazóitól. Szóval igen, bár tudom, hogy bűnöző volt, valahol egyben hős is, a fejezete végére megláttam a pozitív oldalát. Vagyis a története jó volt arra, hogy emlékeztessen rá, semmi nem fekete vagy fehér, mindegyikünkben van jó és rossz is, csak eltérő arányban. A hörcsögös „javítás” miatt támadt egyébként egy gondolatom, miként fog befejeződni a fejezet, de sikerült meglepni és megint csak meghatni is.

Jó, hogy pont én mondom, aki megadtam a módját a pénzbehajtásnak, de azért a szívatásnak is van határa, és vannak dolgok, amit az ember már egyszerűen nem lép meg, és kész. Én nem tudom, milyen kölkök lehettek ezek, de aki képes szórakozásképpen ilyet csinálni, annál azért félrecsúsztak a dolgok, de nagyon.
Egy karsérülés vagy akármi idővel rendbe jön, de a seb, amit azzal ejtenek rajtunk, hogy egy ilyen fontos holminkat ennyire tönkreteszik, az nem gyógyul be soha.

A harmadik rész sok mindenben más volt, mint az első kettő. Egyfelől egy gyermek, Micuru érkezett Hiraszakához. Másfelől a gyerek nem halt meg, csak nagyon közel állt a halálhoz. Hiraszakának ezért ezúttal nem kellett volna fényképeket válogattatni, sőt, semmit csinálni, csak megvárni, míg a lány a való világban magához tér. De Hiraszaka ehelyett elvitte kirándulni, adott neki egy csodálatos napot. És ennél többet is. De erről nem tudok többet írni spoilerek nélkül. Ez az a fejezet, amiből megtudhatjuk végül, mi történt Hiraszakával, miért nem emlékszik az életére, miért nincsenek fényképei az életéről, mint minden más halottnak. Ez a fejezet volt a legmegrázóbb és legcsodálatosabb is egyben. Hiraszaka az előző két fejezet alapján is szimpatikus ember volt, de ebben a fejezetben szerettem meg úgy igazán. Micuru pedig... Nos egyfelől megszakadt érte a szívem, másfelől annyira édes kislány volt, hogy előhozta az anyai énemet, és kedvem támadt megölelgetni, és kedvem támadt ölni érte (nem vagyok erőszakpárti, de ha elolvassátok a könyvet, megértitek...).

Micuru mohón letépte az ezüstpapírt a magukkal hozott csokoládéról, és egyből befalta.
– Még a végén kilyukad a fogad!
– Sebaj.

Azon egyébként egyáltalán nem lepődtem meg, hogy ez a könyv az életről, halálról, túlvilágról szólt, mert eddig akárhány japán regényt olvastam, mindegyikben fontos szerepet játszottak ezek a dolgok. A japánok valahogy szeretnek az élet értelmén elmélkedni, és azon, mi következhet utána. Viszont ez a regény eltért abban az általam korábban olvasott japán regényektől, hogy nem volt annyira elvont és furcsa. Amit egyáltalán nem bántam. Sokkal jobban megértettem, átéreztem ezt a könyvet, mint a korábbi japán könyveket.

A könyv borítója egyébként nagyon szép szerintem, nagyon japán stílusú, és bár először elgondolkoztam rajta, mi köze lehet a történethez a dombnak, fáknak, és úgy alapvetően az egész borítóillusztrációnak, végül beugrott, hogy talán azt az erdőt és kilátót akarja jelképezni, ahová Hiraszaka és Micuru kirándultak.


Hogy tetszett ez a könyv?

Az általam olvasott japán regények közül nekem eddig ez a kedvencem. Mindhárom fotóstúdióba érkező személy története érdekes volt. Volt, amelyik megsimogatta a lelkemet, volt, amelyik meghatott és megrázott. És nemcsak érzelmileg érintett meg ez a történet, hanem sok mindenről el is gondolkoztatott. Életről, halálról, arról, hogy az emberek mennyire összetettek, arról, hogy ne ítéljek elhamarkodottan.

Szóval összességében IMÁDOM ezt a könyvet.


Kiknek ajánlom a könyvet?

Mindenkinek, aki szereti a filozofikus, elgondolkoztató regényeket.

Ha kíváncsi lettél, itt megvásárolhatod a könyvet:


Nyereményjáték:

Az utóbbi időben egyre népszerűbbek hazánkban is azok a regények, melyek az ázsiai kultúrából merítenek ihletet, így a mostani játékunk is ehhez kötődik. Minden állomáson találtok egy idézetet, mely egy olyan kötetből származik, amelyben markánsan jelen van az ázsiai kultúra. Nincs más dolgotok, mint a Rafflecopter megfelelő sorába beírni, hogy mi a könyv címe, ahonnan idéztünk.

(Figyelem! A megfejtéseket elküldés után nem áll módunkban javítani. A nyertesnek 72 órán belül válaszolnia kell a kiértesítő e-mailre, ellenkező esetben új nyertest sorsolunk. A kiadó csak magyarországi címre postáz.)


Idézet a játékhoz:

„Ez az oka, amiért az álmok olyan veszélyesek: úgy terjednek, mint a tűz, és néha tökéletesen elpusztítanak bennünket.”


Állomáslista:

04. 29. Csak olvass!
05. 05. Spirit Bliss Sárga könyves út
05. 07. Szembetűnő
05. 09. Hagyjatok! Olvasok!
05. 11. KönyvParfé

a Rafflecopter giveaway

Add a Twitter-hez Add a Facebook-hoz Add a Google Reader-hez Add az RSS olvasódhoz

2024. május 4., szombat

Laurie Lico Albanese: Skarlátszín öltések – Blogturné



A Libri Könyvkiadónak hála a magyar olvasók is kezükben tarthatják Laurie Lico Albanese könyvét, mely az 1800-as évekbe kalauzolja az olvasóját. A regény arra keresi a választ, vajon létezhet-e valódi szabadság a nők számára egy férfiak által uralt világban. A kiadónak köszönhetően pedig csodás, élfestett kiadásban szerezhetik be a történetet az olvasók.
Tartsatok velünk, merüljünk el együtt a történetben, és ha nektek kedvez a szerencse, akkor nyerhettek is egy példányt a kötetből.


Miért választottam ezt a könyvet?

A fülszöveg alapján úgy gondoltam, hogy egyfelől érdekes romantikus történet lesz, másfelől tele lesz művészettel kapcsolatos dolgokkal, amik közel állnak hozzám.


Véleményem a könyvről

A történet főszereplője Isobel, aki miután a férje a drogfüggősége miatt elvesztette mindenüket, egy Amerikába tartó hajón találja magát, hogy új életet kezdjenek. Az Új Világba, konkrétan Salembe érkezve a férje ismét hajóra száll, hogy pénzt keressen, Isobelt pedig magára hagyja teljesen pénztelenül, egyedül, úgy, hogy senkit nem ismer az új „otthonában”. Isobelnek különleges tehetsége van, gyönyörűen hímez, így a tűivel próbálja fenntartani magát, míg a férje vissza nem tér. Közben azonban találkozik egy másik férfival, Nattel, akibe azonnal beleszeret. Ám ez a szerelem és a házasságtörés az 1800-as évek elején még szó szerint halálos bűnnek számított.

Miért van az, hogy a férfiak egy zászló, egy nemzet mellett kötelezik el magukat, míg a nők a szenvedély és a szerelem mellett? Miért ragaszkodnak a férfiak annyira a múlthoz, amikor az általam ismert nők mind azon vannak, hogy rendbe tegyék a jelent, miközben a jövőről szóló reményeiket építgetik?

Bár a regény elsőre szerelmi történetnek tűnik, nagyon nem az. Ahogy nem is fantasy. Bár megjelennek benne boszorkányok, mesélnek különböző mitológiai lényekről, és a szinesztézia is előkerül, aminek köszönhetően Isobel színesnek látja a betűket és az emberek hangját, de Isobel képessége, a hímzéseinek „mágiája” valójában nem igazi mágia, egyszerűen csak egy nő tehetsége, belső, lelki ereje, intelligenciája.

Szóval ez valójában egy igazi feminista regény, aminek nagyon örültem. A gazdag, fehér férfiak által elnyomottak története. A tulajdonként kezelt nőké, a rabszolgává tett fekete embereké, akik rájönnek, hogy csak egymásra számíthatnak, ha túl akarnak éni ebben a világban.

Szó sincs róla, hogy boszorkányok lennénk vagy tündérek, vagy hogy tagadnánk Istent. Arról van szó, hogy együtt szebbek és erősebbek vagyunk, mint külön-külön.

A cím és a történet alapján valószínűleg nyilvánvaló, hogy a regény A skarlát betű című regényt dolgozza fel. De nemcsak a sztorit magát, hanem Albanese konkrétan az eredeti regény íróját is beleszőtte ebben a történetbe. A skarlát betűt Nathaniel Hawthorne írta, ennek a könyvnek pedig az egyik nagyon fontos karaktere az író maga. Az ő fiktív szerelmi sztoriját, életét vetette papírra Albanese ebben a regényben. Ami szerintem igazán eredeti ötlet volt, és amikor a végére összeállt a kirakós, igazán élveztem az összképet.

Először azt gondoltam a könyvről, egy átlagos romantikus sztorit kapok majd. A szomorú múltú, művészlelkű Nat beleszeret a boldogtalan, rosszul házasodott, gyönyörű és tehetséges Isobelbe, de a drogfüggő, tolvaj, csaló, semmire nem jó és talán veszélyes férj akadályként áll a szerelmük előtt. Ám nagyon nem azt kaptam, amit vártam. Valami sokkal-sokkal jobbat kaptam ennél. A valóságot. Azt a valóságot, ami bemutatja, milyen naivak is tudnak lenni a nők, amikor szerelmesek lesznek. Amikor egy férfi kedvesnek tűnik. Egyszerűen nem veszik észre időben az apró jeleket.

Isobel pedig alapvetően valahogy nagyon rossz emberismerő. Akiről én az első pillanattól tudtam, hogy megbízható és csak jót akar neki, attól ő félt és távolságot tartott tőle. Akivel kapcsolatban pedig éreztem, hogy valami nem stimmel vele, azt azonnal megkedvelte. Talán a fiatalsága miatt volt ez így, vagy csak én vagyok már elég tapasztalt ahhoz, hogy észrevegyem a vörös zászlókat, nem tudom... De olvasás közben néha rákiáltottam volna, hogy nyissa már ki rendesen a szemét.

A naivsága ellenére igazán megkedveltem Isobelt. Aggódtam érte, nem akartam, hogy baja essen. De nem csak őt kedveltem meg. Ez a történet tele volt nagyon szerethető karakterekkel. Isobel két olyan barátnőt is talált Salemben, aki akkor is mellette állt, amikor a legnagyobb bajban volt. És a szomszédban lakó fekete család összes tagját is a szívembe zártam. Bár Isobel ezzel kapcsolatban is elég vak volt, én végig tudtam, hogy milyen titkaik is vannak, és reméltem, hogy nem esik majd semmi bajuk.

Ó, és Darling kapitány, a férfi, akinek a hajóján Isobel és a férje Amerikába utazott... Nos, ő volt az a férfi, akibe az első pillanattól beleszerettem. Abban a pillanatban, amikor elmondta Isobelnek, hogy ő is szokott hímezni (ami ugye, akkoriban kifejezetten női munka volt, ő férfiként mégis bevallotta ezt). Aztán amikor kiderült, hogy mennyire dühös a rabszolgaság létezése miatt, csak még szimpatikusabbá vált. És amikor anyagokkal, fonalakkal és szavakkal is önbizalmat öntött Isobelbe, hogy valósítsa meg a hímzéssel kapcsolatos álmait, akkor végleg elnyerte a szívemet. Darling kapitány egy igazi feminista férfi, egy jó és bátor ember. Számomra ő volt ennek a történetnek a valódi férfi főhőse, hiába nem szerepelt túl sokat a regényben.

Isobel története mellett egyébként megismerhetjük kicsit a múltat is a fejezetek végén lévő kis visszapillantásokból. Egyfelől végigkövethetjük Isobel ősének szenvedéseit, akit boszorkánysággal vádoltak, és el kellett menekülnie terhesen a vádlói elől. Valamint a salemi boszorkányperek is megelevenednek előttünk. Ez utóbbiak azért is érdekesek, mert Nat őse volt az egyik férfi, aki elítélte a teljesen ártatlan nőket, köztük egy kislányt is, vagyis ártatlanok vére tapadt a kezéhez.

Azt is érdekes volt látni, hogy Salemben hogyan élnek egymás mellett azoknak a leszármazottai, akiket anno boszorkánysággal vádoltak meg (és többeket közülük ki is végeztek), valamint azoké, akik megvádolták vagy elítélték őket. Salem története borzalmasnak, de nagyon érdekesnek tűnik, szívesen olvasnék az ott történetekről majd a későbbiekben regényt.

A könyv vége nagyon izgalmas volt, és teljesen elégedett voltam a történet lezárásával.


Hogy tetszett ez a könyv?

Először azt hittem, csak egy átlagos romantikus sztori, de tévedtem. Ez egy nagyon jól felépített feminista regényt. Tökéletesen bemutatta, hogy anno milyen volt nőként vagy feketeként a fehér férfiak irányította világban élni. Ahogyan azt is, hogy az elnyomottak csak akkor élhetik túl, csak akkor győzhetnek az elnyomóik felett, ha összefognak. Mert egyenként gyengék, de együtt bármire képesek.

Szóval összességében IMÁDOM ezt a regényt.


Kiknek ajánlom a regényt?

Az összes nőtársamnak és minden feminista férfinak.

Ha kíváncsi lettél, itt megvásárolhatod a könyvet:


Nyereményjáték:

A kötet a Libri Kiadó gondozásában jelent meg, így mostani játékunkban az általuk megjelentetett kötetekre koncentrálunk. Minden állomáson találtok egy idézetek, nektek pedig nincs más dolgotok, mint a Rafflecopter megfelelő sorába beírni, hogy mi a könyv címe, ahonnan idéztünk.

(Figyelem! A megfejtéseket elküldés után nem áll módunkban javítani. A nyertesnek 72 órán belül válaszolnia kell a kiértesítő e-mailre, ellenkező esetben új nyertest sorsolunk. A kiadó csak magyarországi címre postáz.)


Idézet a játékhoz:

„Az életben néha a legrosszabb dolgokból keletkeznek a legjobbak.”


Állomáslista:

04. 30. Csak olvass!
05. 02. Kitablar
05. 04. Spirit Bliss Sárga könyves út
05. 07. Könyv és más
05. 08. Szembetűnő

a Rafflecopter giveaway

Add a Twitter-hez Add a Facebook-hoz Add a Google Reader-hez Add az RSS olvasódhoz

2024. május 1., szerda

Maja Lunde–Hans Jorgen Sandnes: Fehér Mancs, a jegesmedveherceg – Blogturné



Maja Lunde rajongói most egy teljesen más műfajban ismerhetik meg az írónőt! A Cser Kiadó ugyanis elhozta nekünk a Fehér ​Mancs, a jegesmedveherceg című képregényt, mely egy gyönyörű norvég mesét dolgoz fel. Tartsatok velünk a blogturné négy állomásán keresztül, ismerjétek meg ezt a különleges történetet, és nyerjétek meg a kiadó által felajánlott példányt!


Miért választottam ezt a könyvet?

Mostanában nagyon rákattantam a képregényekre, és ez a borítója alapján igazán szép kivitelezésűnek tűnt, úgyhogy gondoltam, biztosan jó szórakozás lesz elolvasni.


Véleményem a könyvről

Először is a kivitelezés tényleg gyönyörű, nemcsak a borítón, hanem a belső lapokon is. A rajzok csoda szépek, a színvilág, a karakterek megalkotása, minden. És a könyv minősége is kiváló a kemény borítóval, vastagabb, fényes belső oldalakkal.

A történetben egy elkényeztetett hercegnő, Eira azt akarja, hogy Valemont herceg feleségül vegye őt, ám a herceg jólelkű, nem lenne képes egy olyan lányt szeretni, mint a hercegnő. Mikor erre Eira rájön, megátkozza a herceget, nappal jegesmedve képében kell élnie, éjszaka pedig visszaváltozhat emberi alakjába, de úgy senki nem láthatja meg.

Valemont medveként éli az életét, egyedül, magányosan, mígnem találkozik egy szegény, ám jólelkű lánnyal az erdőben. Liv, hogy a családjának segítsen, a medve mellé szegődik társnak. Összebarátkoznak, megszeretik egymást. Liv rájön arra is, hogy éjszakánként a medve fiúvá változik, de a medve figyelmezteti, hogy sose nézzen rá ilyenkor. Liv egy idő után azonban megszegi ezt a tiltást, és ekkor az átok és Eira királynő gonoszsága elszabadul. Livnek pedig meg kell mentenie Valemont herceget és a birodalmat.

Őszintén bevallom, maga a mese nem hatott rám túlságosan, de ez nem az író hibája, hiszen egy már létező norvég mesét írt át, aminek a cselekményén nem igazán tudott változtatni. Egyébként a történet több olyan mesére is hasonlított, amit korábban már hallottam, láttam. Emlékeztetett a Mackótestvérre, A hat hattyúra és még más történetekre is. Nem volt túl kalandos, fordulatos, érdekes. Legalábbis egy felnőtt számára. Egy kisgyerek azonban valószínűleg szívből élvezné ezt a mesét, főképp a gyönyörű rajzokkal együtt. Szóval szerintem maga a történet kifejezetten a kisebb gyerekeknek szól, a felnőttek viszont a rajzok minőségét élvezhetik úgy igazán, ha végiglapozzák a könyvet.

A mese tanulsága talán az volt, hogy ne legyél nagyravágyó, mindig csak annyit akarj, amennyire tényleg szükséged van, és hogy ne akarj másokat birtokolni, mert az emberek nem tulajdontárgyak. Ez egyébként ebben a kapitalista világban egy elég jó tanulság a gyerekek és a felnőttek számára is.




Hogy tetszett ez a könyv?

A kivitelezése, a rajzok gyönyörűek, nagyon bejön az stílusuk, élvezet volt végiglapozni ezek miatt a könyvet. A mese elég kis egyszerű volt, úgyhogy engem felnőttként nem igazán kötött le, viszont szerintem a gyerekeknek tetszeni fog, és a mese tanulsága is fontos lehet számukra.

Szóval összességében a mese TETSZETT, az illusztrációkat viszont IMÁDOM.


Kiknek ajánlom ezt a könyvet?

A mesét leginkább a kisebb gyerekeknek, ha viszont valakit érdekelnek a képregények, a rajzolás, az illusztrálás, annak felnőttként is érdemes végiglapozni ezt a könyvet.

Ha kíváncsi lettél, itt megvásárolhatod a könyvet:


Nyereményjáték:

Mostani nyereményjátékunkban Maja Lunde további kötetei után nyomozunk. Minden állomáson találtok egy-egy idézetet, a ti feladatotok pedig, hogy a könyv címét beírjátok a Rafflecopter-doboz megfelelő helyére!

(Figyelem! A megfejtéseket elküldés után nem áll módunkban javítani. A nyertesnek 72 órán belül válaszolnia kell a kiértesítő e-mailre, ellenkező esetben új nyertest sorsolunk. A kiadó csak magyarországi címre postáz.)


Idézet a játékhoz:

„Amióta az eszemet tudom, arról álmodtam, hogy történjen valami, ami mindent megváltoztat. Hogy változzon valami az életemben és a világban, hogy minden jobb legyen.”


Állomáslista:

05.01. Spirit Bliss Sárga könyves út
05.03. Csak olvass!
05.05. Utószó

a Rafflecopter giveaway

Add a Twitter-hez Add a Facebook-hoz Add a Google Reader-hez Add az RSS olvasódhoz

2024. április 30., kedd

Angie Cruz: Meg ne fulladj egy pohár vízben – Blogturné



Vajon milyen nehézségekkel kell megküzdenie egy egyedülálló anyának, aki bevándorlóként érkezik New Yorkba? Erre a kérdésre keresi a választ Angie Cruz Meg ​ne fulladj egy pohár vízben című regényében. Ismerjétek meg Cara Romero történetét, kinek sorsa a szociális munkásával folytatott beszélgetéseken keresztül bontakozik ki előttünk, tartsatok velünk a nyereményjáték állomásain, és nyerjétek meg a Libri Kiadó által felajánlott példányt!


Miért választottam ezt a könyvet?

A fülszöveg elején kiemelt idézet miatt („A nevem Cara Romero, és azért jöttem ebbe az országba, mert a férjem meg akart ölni.”). Azt gondoltam, hogy egy bántalmazott nő meneküléséről, túléléséről, újrakezdéséről olvashatok majd egy érdekes és mély regényt.


Véleményem a könyvről

A történet főszereplője Cara, aki az erőszakos férje elől New Yorkba szökik a kisfiával. Jó pár évtized múlva, amikor Cara már az ötvenes évei közepén jár, váratlanul elveszti a munkáját. Egyévnyi munkanélküliség után egy kormányprogram segítségével próbálja helyrehozni az életét, melynek keretében hetente találkozik egy szociális munkással. Ezeken a találkozókon elvileg a munkakeresésre kéne felkészíteni Carát, ám a nő lényegében élete minden titkát és részletét elmeséli a szociális munkásnak.

Őszintén szólva nem azt kaptam ettől a könyvtől, amire a fülszöveg alapján számítottam. Az idézett mondat alapján azt gondoltam, hogy a bántalmazás lesz a középpontban, esetleg a férj elől kell menekülni később is, vagy arról lesz szó, hogy Cara hogyan dolgozza fel az őt ért családon belüli erőszakot.

Ehelyett egy nagyon bőbeszédű nő történeteit kaptam, aki az egész életét (és az ismerősei, rokonai életét is) elmesélte. Részletesen. És lényegében teljesen reálisan. Többször történt már velem hasonló a valóságban, amikor vadidegenek vagy nagyon távoli ismerősök csak úgy betoppantak az életembe (mondjuk egy buszút során), és elkezdték elmesélni életük sztoriját a megszületésüktől kezdve az adott pillanatig. Csak meséltek és meséltek, olyan emberekről, akiket nem ismertem, olyasmiket, amikhez lényegében semmi közöm nem volt. És nem azért, mert bunkó vagyok, hanem azért, mert a saját és mások teljesen privát ügyeit osztották meg velem. Olyasmiket, amiket az ember a szeretteinek, a közeli barátainak és a pszichológusának mond csak el, vagy esetleg leírja a naplójába.

Szóval igen, kicsit így éreztem magam, miközben Carát „hallgattam”. A különbség csak annyi volt, hogy élőben ez a helyzet nagyon lefárasztja az ember (legalábbis engem), olvasni viszont kifejezetten érdekes volt. Talán azért volt ez a különbség, mert a valóságban úgy kell tenni, mintha érdekelne minden egyes történet, reagálni kell dolgokra, mosolyogni stb., ezzel szemben olvasás közben nem kellett egy beszélgetőpartnernek megjátszani az érdeklődésemet. És ettől lényegében az érdeklődésem valóssá vált.

A történetet egyébként E/1-ben meséli el Cara a szociális munkásnak. Minden egyes fejezet egy hosszú monológ, a fejezetek végén pedig különböző szerződések, munkaügyi tesztek, egyéb iratok szövege található. Ezek egyébként részben egyáltalán nem kötöttek le, részben nagyon érdekesek voltak. Ahol unalmas jogi szöveg volt, az nem igazán érdekelt, ahol viszont Cara írta le a válaszait, az kifejezetten érdekes volt. Már csak azért is, mert a válaszai tökéletesen visszaadták a nő személyiségét, szellemi szintjét, az élethez való hozzáállását, és azt, hogy bár rengeteget beszél, mégsem tud szöveget értelmezni és ténylegesen kommunikálni.

Cara karaktere (még ha a valóságban falnak is mennék tőle, mert nagyon lefárasztanak az ilyen bőbeszédű emberek) nagyon jól volt megformálva, mármint igazán élő volt, simán elhinném, hogy Cara a valóságban is létezik. Ahogyan azok az emberek is, akikről beszélt. Olvasás közben láttam magam előtt azt a kis lakóközösséget, amiben él. De nem csak az emberek sikeredtek reálisra és élőre, hanem úgy alapvetően azt a társadalmi réteget is jól bemutatja a könyv, amihez Cara és az ismerősei tartoznak.

Mondtam neki, hogy olvasom az Alkotmányt: Mi, a nép. Gondolja csak el. Mi, a nép. Ki ez a nép? Nem én. Nem maga. Ha egy nap kellemetlenek leszünk, ez a kormány megtalálja a módját, hogy kirakjon.

Cara személyisége azért is érdekes, mert az ellentétek embere. Egyrészről mondhatjuk, hogy buta (persze nem tehet róla, mert sosem volt lehetősége igazán tanulni), mert simán át tudja vágni egy hamis e-maileket küldözgető „jósnő”, simán visszautasít olyan munkalehetőségeket, amik segítenének pozitív irányban megváltoztatni az életét, és sokszor úgy reagál dolgokra, ahogyan nagyon nem kéne. Másrészről okos is, csak nem mindenhez, hanem bizonyos dolgokhoz. Okos lépés volt, amikor elhagyta a veszélyes férjét. Okos lépés volt, amikor az anyját is otthagyta, és átmenekült a fiával a határon. Okos lépés volt, amikor a régi munkahelyén összeszervezte a dolgozókat, hogy a főnököt átverve könnyebbé és egészségesebbé tegyék a munkakörülményeiket. Ahogyan az is okos volt, hogy felismerte, melyik kolléganőjében nem bízhat. Szóval van józan paraszti esze, csak épp nem túl művelt, nem igazán érti a saját kis szűk világán kívül létező nagyobb világ működését.

Azért is az ellentétek embere, mert bár mély érzései vannak, alapvetően nagyon önzetlen személyiség, aki nemcsak a rokonainak, hanem szomszédoknak, idegeneknek is örömmel segít, akár a saját kárára is, mégsem tudja megfelelően kifejezni a gyengéd érzéseit, a szeretetét. A fiát olyannyira elidegenítette magától, hogy elmenekült tőle, és évek óta nem látta. A húgával szintén megvannak a saját vitáik.

És végül azért az ellentétek embere, mert bár úgy tűnik, mintha kerülné a munkát, sok lehetőséget elszalaszt, valójában az egész életét végigdolgozta, csak ingyen, másokért. Például nem vállal el egy fizetős munkát, mert egy idős szomszédra kell főznie, vagy mert mások gyerekeire kell ingyen vigyáznia szívességből.

Cara egyáltalán nem tökéletes. Néha úgy éreztem, nem is igazán szimpatikus nő, de annyira jól van összerakva a karaktere, hogy olvasóként érted és megérted, miért is lett ilyen. És önkéntelenül együttérzel vele, sajnálod őt. Az agresszor anyja miatt, az erőszakos férje miatt. Mert egyedül kellett felnevelnie a fiát, mert ehhez kőkeményen kellett dolgoznia. Mert olyan szerencsétlenségek is érik, amiket nem érdemel meg. Mert szeretne változni, hogy visszakaphassa a fia szeretetét, a húgát, a húga gyerekeit, de nagyon nehéz feldolgozni azokat a traumákat, amik őt érték.

Hát képzelje el, hogy a fiam ott sír a mellemen. Próbálom sss csitítani, nehogy felébressze a kutyákat, a kígyókat, a patkányokat, a disznókat. Sehol egy autó. Hány nő tűnt el ezen az úton? De nem volt időm, hogy féljek az éjszakától, vagy attól, ami rám várt. Inkább egyen meg a föld mindkettőnket, mint hogy visszamenjek Ricardóhoz. Ese salvaje. Megölne, hogy vége legyen a megaláztatásnak, amit érez. Felejtsük el a millió nőt, akit megbaszott – de ha én csinálom, csak egyszer, egyszer! Pfft!

Bár a szociális munkás egyetlen mukkot sem szól a történetben, abból, amiket Cara mond neki, mégis megkedveltem. Cara szemszögéből bemutatva, a szociális munkás együttérző, valóban törődik Carával, valóban segíteni akar neki. Még többet is megtesz érte, mint amit egy átlagos szociális munkás megtenne. Carának igazán szerencséje van vele.

Kicsit féltem a könyv végétől, mert nem tudtam, hogy vajon happy endet kapok-e, vagy sem. Simán el tudtam képzelni azt, hogy végül valahogyan minden megoldódik majd, de azt is, hogy az lesz a sztori vége, hogy Cara az utcára kerül munkanélküliként. Hogy melyik történt, azt persze nem spoilerezem le nektek.


Hogy tetszett ez a könyv?

Más volt, mint amire számítottam, és Cara valószínűleg a valóságban az agyamra menne a rengeteg locsogással, de olvasni érdekes volt a történeteit. Cruz tökéletesen megformálta a karakterét, annyira élő volt az összes rokonnal és szomszéddal egyetemben. Ami egy kicsit zavart, az a sok spanyol kifejezés, amik közül néhányat megértettem lábjegyzetes fordítás nélkül is, de némelyiknél elkélt volna, hogy odaírják, mit is jelent pontosan.

Szóval összességében NAGYON TETSZETT ez a könyv.


Kiknek ajánlom a könyvet?

Azoknak, akiket érdekel a szociológia, mert ez a könyv tökéletesen bemutatja, hogy milyenek is a Cara társadalmi rétegéhez tartozó emberek, és azt is, hogyan éreznek, gondolkoznak, milyen lehetőségeik vannak, miféle problémákkal küzdenek.

Ha kíváncsi lettél, itt megvásárolhatod a könyvet:


Nyereményjáték:

Mostani nyereményjátékunkban olyan regények nyomába eredünk, melyekben szintén központi téma a bevándorlók helyzete. Minden állomáson találtok egy-egy idézetet, a ti feladatotok pedig, hogy a Rafflecopter-doboz megfelelő helyére beírjátok a könyv címét!

(Figyelem! A megfejtéseket elküldés után nem áll módunkban javítani. A nyertesnek 72 órán belül válaszolnia kell a kiértesítő e-mailre, ellenkező esetben új nyertest sorsolunk. A kiadó csak magyarországi címre postáz.)


Idézet a játékhoz:

„Milyen kár, hogy annak az értékét, ami a birtokunkban van, mindig csak azután fogjuk fel, miután elveszítettük.”


Állomáslista:

04. 30. Spirit Bliss Sárga könyves út
05. 02. KönyvParfé
05. 04. Szembetűnő

a Rafflecopter giveaway

Add a Twitter-hez Add a Facebook-hoz Add a Google Reader-hez Add az RSS olvasódhoz

2024. április 29., hétfő

Mackenzi Lee: A Tél Katonája – Blogturné



Találkozzatok a 16 éves Bucky Barnesszal, mielőtt még a Tél Katonájává vált volna! Mackenzi Lee mesél a fiúról, aki csatlakozni szeretne az USA II. világháborúban harcoló seregéhez, ám egy váratlan fordulat miatt talán a brit titkosszolgálatának ügynökévé válhat…
Tartsatok velünk A Tél Katonája – Hidegfront blogturnéján, és ne felejtsetek el játszani se, hiszen a Kolibri kiadónak hála egy szerencsés olvasónk meg is nyeri Bucky történetét.


Miért választottam ezt a könyvet?

Őszintén bevallom, Bucky karaktere teljesen hidegen hagyott a Marvel-filmekben, szóval míg mások miatta vették kézbe ezt a könyvet, én Mackenzi Lee miatt. Korábban ő írta a Lokiról szóló regényt is, ami nagyon bejött, ezért úgy gondoltam, talán ez a könyve is érdekes lesz.


Véleményem a könyvről

Nos, igen, nem tévedtem, Mackenzi Lee igazán jó író. Először azt gondoltam, csak egy kellemes olvasmányt kapok majd tőle, de ez a regény teljesen beszippantott. Konkrétan az utolsó 400 oldalt egyetlen nap alatt olvastam el belőle, mert képtelen voltam letenni. Szóval ha nem is fogok minden Marvel-regényt elolvasni, azokat biztosan el fogom, amiket Mackenzi Lee ír, mert most már biztosra vehetem, hogy bármelyik karaktert is veszi sorra, biztosan nem fogok csalódni a történetében.

Ahogy fentebb is említettem, ez a könyv Buckyról szól, a Tél Katonájáról, aki eredetileg Amerika Kapitány legjobb barátja és társa a harcban, azonban az oroszok elfogták, és bár megmentették az életét, de közben kitörölték az emlékeit, és a parancsaikra gyilkoló szuperkatonát csináltak belőle.

A regény két szálon mutatja be Bucky történetét. Az egyik szál 1941-ben játszódik, amikor Bucky még csak egy tizenhat éves kölyök. A szülei meghaltak, ezért az apja egyik legjobb barátja, egy magas rangú katonai parancsnok neveli saját fiaként. Bucky nem igazán találja a helyét, az iskola untatja, nem neki való, katona szeretne lenni, de a parancsnok még túl fiatalnak találja ahhoz, hogy kiképezzék. Végül mégis találkozik egy titokzatos emberrel, aki felajánlja neki, hogy kiképzik titkosszolgálati ügynöknek, hogy a jó oldalt szolgálhassa. Ám már a legelején bajba kerül, egy sakkversenyen rejtélyes gyilkosság történik, a gyilkos pedig az ő és fiatal sakkpartnernője, Gimlet nyomába ered. Buckynak és Gimletnek menekülniük kell, miközben próbálnak rájönni, ki kicsoda és mit akar tőlük.

– Tudod – szólalt meg a fiú, miközben letépte és zsebre tette a címkét –, tök szép lennél, ha nem vigyorognál így.
– Ki mondta, hogy szép akarok lenni?
– Minden lány szép akar lenni, nem?
– Nem. Van, aki csak sakkozni akar.

A másik szál 1954-ben játszódik. Bucky emlékeit kitörölték az oroszok, és most különböző akciók során vetik be, mint különleges és akarat nélküli gyilkológépet. Ám Bucky emlékei újra és újra visszatérnek, apró részletek ugranak be neki, mígnem találkozik egy emberrel, aki felismeri a régi énjét. Bucky tudni akarja, mi történt vele, ki volt régen, és nem akar tovább az oroszok bábja lenni.

Ez a regény azon kevés több szálon futó történet közé tartozik, amelynek mindegyik szála ugyanannyira érdekelt és lekötött. Nagyon tetszett a múltbeli szál, kalandos és rejtélyes volt. Kíváncsi voltam, kicsoda a bérgyilkos, kicsoda Gimlet, hogyan állnak össze végül a kirakósdarabok. Egy nagyon jó kis kémes sztorit kaptam ebben a szálban.

A másik szálban pedig alig vártam, hogy Bucky végre rájöjjön, mi történt vele, hogy ki volt a múltban. És nagyon kíváncsi voltam, hogyan kapcsolódik majd össze a jelenbeli szál a múltbelivel. Mert biztos voltam benne, hogy valahol a két cselekményszál összeér majd.

Az kicsit furcsa volt, hogy én Buckyt csak és kizárólag a Marvel-filmekből ismertem, az ottani élettörténetét, sztoriját láttam csak, a könyv viszont az eredeti képregényekre épült, szóval voltak apró eltérések a filmekhez képest. De nem bántam, mert így legalább kaptam némi betekintést a képregények világába is. Ezenkívül azért is jó ötlet volt a képregényekre építeni, mert így fogalmam sem volt róla, mit várjak a könyv végétől. A filmekben ugye, tudjuk, hogy Bucky csak jó pár évtizeddel 1954 után tér magához véglegesen, amikor újra találkozik Amerika Kapitánnyal. Ám mivel ennek a regénynek nem volt köze a filmekhez, így felmerült bennem, hogy esetleg ennek a könyvnek más lesz a vége, mint amit a filmek alapján várnék. Hogy így lett-e, megtudhatjátok, ha elolvastátok a könyvet.

Egyébként ennek a történetnek köszönhetően szívből megkedveltem Buckyt, megláttam benne azt a valamit, azt a pluszt, ami szerintem a filmekben hiányzott a karakteréből. Sajnáltam őt, drukkoltam neki, sőt, volt egy pillanat, amikor még meg is könnyeztem az eseményeket. De nagyon bírtam Gimlet karakterét is, belevaló lány volt, igazi feminista karakter, és nagyon passzolt Buckyhoz a személyisége.

Akit még érdekes karakternek tartottam, az Rosztova volt, Bucky orosz ügynöktársa. A nő tudta, hogy Buckyt elrabolták, átmosták az agyát, és segített az elrablóinak fenntartani ezt a helyzetet, lényegében a rossz oldalon dolgozott, de... az évek során őszintén megkedvelte Buckyt, tényleg a társa lett, valamilyen szinten talán a barátja is. Ez a kettősség, az, hogy küzdenie kellett a saját lelkiismeretével a nőnek, kifejezetten izgalmassá tette őt. A Buckyval való utolsó közös jelenetük pedig a könyv végén... Nos, igen, nagyon ütős volt.


Hogy tetszett ez a könyv?

Sokkal jobban tetszett, mint arra számítottam. Egy kellemes kis olvasmányt vártam, de helyette igazán izgalmas, fordulatos, érdekes regényt kaptam. Szeretem MacKenzi Lee stílusát, szeretem, ahogyan a már létező karakterekkel játszik, saját történetet ír nekik. Kifejezetten megkedveltem a regénynek köszönhetően Bucky karakterét, aki korábban hidegen hagyott, és Gimlet karaktere is tetszett.

Szóval összességében IMÁDOM ezt a könyvet.


Kiknek ajánlom a könyvet?

Mindenkinek, aki szereti a jól megírt, fordulatos, kalandos kémtörténeteket. Azoknak is, akik esetleg nem igazán vannak oda a Marvel-filmekért vagy Bucky karakteréért.

Ha kíváncsi lettél, itt megvásárolhatod a könyvet:


Nyereményjáték:

Játékunk ezúttal elég egyszerű lesz, ugyanis az egyes állomásokon található képekről ki kell találnotok, hogy melyik MCU filmjéből/sorozatából származik, hol bukkant fel a Tél Katonája, aka. Bucky Barnes. A megoldás a cím lesz, azt írjátok be a Rafflecopter rubrikájába.

(Figyelem! A megfejtéseket elküldés után nem áll módunkban javítani. A nyertesnek 72 órán belül válaszolnia kell a kiértesítő e-mailre, ellenkező esetben új nyertest sorsolunk. A kiadó csak magyarországi címre postáz.)


Kép a játékhoz:


Állomáslista:

04. 29. Spirit Bliss Sárga könyves út
05. 01. Hagyjatok! Olvasok!
05. 02. Dreamworld
05. 05. Csak olvass!

a Rafflecopter giveaway

Add a Twitter-hez Add a Facebook-hoz Add a Google Reader-hez Add az RSS olvasódhoz

2024. április 28., vasárnap

Robin Stevens: Halálos tűzijáték (Úrilányok nem gyilkolnak 4.) – Blogturné



Immáron negyedik alkalommal követhetjük Daisy Wells és Hazel Wong detektív irodájának ténykedését. Hőseink visszatérnek iskolájukba, ahol sok minden változott, egy valami azonban nem: ismét lesz bűntény, amiért lesz értelme a detektíviroda működésének. Tartsatok bloggereinkkel, hogy megismerkedjetek a kiváló regénysorozat legújabb darabjával, és ha velünk játszotok, esélyetek van megnyerni a Manó Könyvek által felajánlott regény egy példányát is.


Miért választottam ezt a könyvet?

Nos, az első három rész nagyon érdekes, fordulatos ifjúsági kriminek bizonyult izgalmas, egyedi és jól kidolgozott főszereplőpárossal. Szóval kíváncsi voltam, ezúttal milyen ügybe keveredik majd Daisy és Hazel, és miként oldják meg.


Véleményem a könyvről

Ezúttal visszatérünk a Deepdean Leányiskolába, és akárcsak a sorozat első részében, ismét itt történik egy gyilkosság. Az intézménynek új diákvezére lett, Elizabeth Hurst, aki az öt segítő prefektusával rettegésben tartja a többi diákot. Elizabeth ugyanúgy gyűjti mások titkait, mint Daisy, a különbség csak az, hogy a diákvezér vissza is él ezekkel. Így nem csoda, ha egy ünnepi tűzijáték végén holtan találják őt. Az egész balesetnek tűnik elsőre, ám Daisy és Hazel épp elég gyilkossággal találkoztak már az elmúlt években, hogy felismerjék a jeleket. Így a lányok újabb nyomozásba kezdenek.

Egy ilyen sokrészes krimisorozat esetében mindig félek attól, hogy idővel majd kiismerem az író gondolkodásmódját, korán rájövök a csavarokra, esetleg az író belefárad az írásba, és már nem tud olyan logikus és érdekes eseteket kitalálni, mint korábban. Úgyhogy ennek a negyedik résznek is kicsit félve, de reménykedve álltam neki. És szerencsére nem kellett csalódnom.

Bár ezúttal nem egy külső helyszínen nyomozunk, hanem ismét az iskolán belül, nem éreztem, hogy ez unalmassá tette volna a történetet. Sőt, kíváncsian vártam, vajon ezúttal milyen újdonságokat tartogat számunkra Stevens. Külön izgalmas volt, hogy Elizabethet, az áldozatot lényegében az egész iskola gyűlölte, így szinte mindenkinek lett volna oka arra, hogy eltegye őt láb alól.

Daisynek a döbbenettől elállt a lélegzete. Most az egyszer egészen biztosan nem játszotta meg magát. Jones fontos volt neki, a Deepdean részeként és (tudom, habár sosem mondta ki) saját jogán is.
– Ez borzasztó – fakadt ki. – Ez... nincs rendjén! Nem az ő hibája... mégis hogyan büntethetik meg érte?
– Daisy, hát mégis van szíved? – kérdezte Kitty.
– Lelkiismeretem van, ahogyan nektek is kellene, hogy legyen – válaszolta Daisy.

Bár Daisy és Hazel főképp a prefektusokat gyanúsítja, mivel felbukkan még egy párhuzamos krimiszál is (valaki ellopja Elizabeth füzetét, amiben benne vannak mások titkai, és elkezdi nyilvánosságra hozni ezeket), lényegében mindenki gyanússá válik.

Izgalmas volt szép egyesével kideríteni, hogy melyik prefektusnak mi a nagy titka, ahogyan az is, ahogy a lányok megpróbáltak rájönni, vajon melyiküknek volt lehetősége elkövetni a gyilkosságot. Ezúttal Daisy és Hazel már nem maradtak egyedül, a közös hálószoba összes lakója tagságot kapott a Wells és Wong Nyomozóirodába. Vagyis újabb egyéniségekkel bővült a nyomozók köre, ami igazán feldobta a sztorit, mert mindegyikük másképp reagált a különböző helyzetekre. Beanie volt egyébként a kedvencem, mert félénknek és érzékeny lelkűnek tűnik, de igaz barát. Szerintem ő a legcukibb, legszerethetőbb karakter a történetben.

Mire visszaértünk a hálóterembe, Lavinia már az ágyán ücsörgött. A szeme sarka egészen kipirosodott. – Jól vagyok – morogta. – De ha kiderítjük, hogy ki áll emögött, akkor én... megeszem.
– Jaj, ne tedd! – szólt Beanie.

A nyomozós szál mellett persze Daisy és Hazel barátsága is tovább formálódik. Hazel levelezni kezd a harmadik könyvben megismert Alexanderrel titokban, egyfelől hátha a fiú (aki maga is szeret nyomozni a haverjával) segíteni tud nekik egy tippel, ötlettel a nyomozásban, másfelől, mert kedveli Alexandert. Tudja, hogy ez a titkos levelezés, és hogy kikotyogja a dolgokat a nyomozásról, nem fog tetszeni Daisynek, de nem tudja pontosan, mi lesz a lány reakciója, ha kiderül az egész. Nos, igen, Daisy nem reagál túl jól. Őszintén bevallom, egy ideig nem tudtam eldönteni, hogy azért, mert a legjobb barátnő és nyomozótárs pozícióját félti Hazel mellett, vagy tetszik neki Alexander, és féltékeny, esetleg olyasféle érzései vannak Hazel iránt, amik túlmutatnak a barátságon, és miatta féltékeny. Még most sem vagyok teljesen biztos az indokaiban, de a könyv végén lévő bizonyos meghívást tekintve úgy gondolom, hogy ez a következő részből mindenképpen kiderül majd.

Még mindig különlegessé teszi ezt a sztorit az, hogy a múltban játszódik, vagyis a modern technika nem áll a nyomozók rendelkezésére, a lányok (és a rendőrök) pusztán a szemmel látható nyomok, a logikájuk és józan eszük alapján tudnak rájönni, ki is a hunyó.

A történet végén sikerült meglepni. Azt gondoltam, tudom, ki a gyilkos, és őszintén, kicsit el is kámpicsorodtam, hogy ennyire egyszerű lesz a megoldás, de végül jött a nagy fordulat, és rá kellett jönnöm, hogy Stevens még mindig képes meglepni szerencsére.


Hogy tetszett ez a könyv?

Nagyon megkedveltem a karaktereket, főképp Beanie-t. A nyomozás izgalmas és fordulatos volt, még így a negyedik kötetre is sikerült meglepni.

Szóval összességében IMÁDOM ezt a könyvet.


Kiknek ajánlom a könyvet?

Mindenkinek, aki olvasta már az előző hármat. Aki még nem, az olvassa el, és utána ezt a részt is.

Ha kíváncsi lettél, itt megvásárolhatod a könyvet:


Nyereményjáték:

Nyereményjátékunkban minden állomáson elrejtettük a bejegyzésekben egy-egy női nyomozó nevét. A feladat, hogy megtaláljátok ezt a nevet, és a Rafflecopter megfelelő sorába beírjátok, ki a megalkotója az adott hölgynek. Azaz annak a szerzőnek a nevére vagyunk kíváncsiak, aki megírta az állomásokon megtalált hölgyet.

Figyelem! Felhívjuk a figyelmeteket, hogy a válasz elküldése után már nem áll módunkban manuálisan javítani rajta. A kiadó csak Magyarország területére postáz. A nyerteseket e-mailben értesítjük. Amennyiben 72 órán belül nem jelentkezik a szerencsés, újabb nyertest sorsolunk.


Állomáslista:

04.28 Spirit Bliss Sárga könyves út

a Rafflecopter giveaway

Add a Twitter-hez Add a Facebook-hoz Add a Google Reader-hez Add az RSS olvasódhoz

2024. április 27., szombat

Laura Taylor Namey: A Cuban Girl's Guide to Tea and Tomorrow – A teázás és a jövő rejtelmei – Blogturné



A Könyvmolyképző Kiadó jelentette meg Laura Taylor Namey regényét, A Cuban Girl's Guide to Tea and Tomorrow – A teázás és a jövő rejtelmei címmel. Kubai ételek és angol teák találkoznak a Miamiból érkezett lány és az angol srác ízekben és érzelmekben gazdag történetében. Tartsatok velünk a turné során, és játsszatok a könyv egy példányáért.


Miért választottam ezt a könyvet?

Aki ismer, tudja, hogy általában nem vonzanak a romantikus regények. Ezzel a könyvvel egyetlen dolog miatt tettem kivételt, és az Kit Connor. Ugyanis a könyv filmváltozatának ő lesz a főszereplője, így mindenképpen meg akarom nézni. Viszont könyvből készült film esetében, ha van rá lehetőségem, először mindig elolvasom a könyvet, ez egy alapszabály nálam.


Véleményem a könyvről

A történet egy Lila nevű lányról szól, akit rövid időn belül három komoly csapás ért: meghalt az imádott nagymamája, elhagyta a fiú, akivel három évig járt együtt, és hazudott neki, valamint másik kontinensre költözött a legjobb barátnője. Lila teljesen kiborul, elkezd veszélyes dolgokat csinálni, ezért a családja elküldi őt Angliába, Winchesterbe, a nagynénjéhez, akinek ott van panziója, hátha a környezetváltozás segít neki. Lila először nem akar menni, utálni akarja az egészet, de Winchester, a panzió konyhája és egy teaszakértő fiú, Orion végül teljesen elvarázsolja.

Ez egy olyan könyv volt, amit igazán élveztem, de közben szenvedtem is tőle. Lila ugyanis egy pékség jövendőbeli tulajdonosa, imád sütni, főzni (főképp kubai ételeket), és így a könyv tele van ínycsiklandónak tűnő péksütikkel, sütikkel, ételekkel, amiket én a valóságban nem ehetek az életmódváltásom és az egészségem miatt. A karakterek a könyvben olyan lelkesedéssel dolgoztak a konyhában, és olyan lelkesedéssel ettek, hogy attól olvasás közben összefutott a nyál a számban, és majd' éhen haltam.

Érdekes volt egyébként bepillantást nyerni a kubai kultúrába, nemcsak az étkezések terén, hanem úgy egyébként is. A családi összetartásba, a szomszédokkal való kapcsolatokba, a különböző szokásokba és eseményekbe. És külön érdekes volt az a kontraszt, ami a kubai és a brit kultúra között megmutatkozott. Ahogy Lilának köszönhetően megismerhettük a kubai kultúrát, úgy Orionnak és a barátainak köszönhetően a britet, valamint kicsit körbejárhattuk Winchestert és Londont, és ismét megerősödött bennem az érzés, hogy egyszer el kell jutnom oda, hogy a saját szememmel lássak mindent. Még akkor is, ha állandóan hideg van és sokat esik.

Lila és Orion kapcsolata egészen egyedi volt. A romantikus regényekben általában a két fél meglátja egymást, azonnali vonzalom, gyorsan összejönnek egymással, aztán jön valami bonyodalom, amit meg kell oldani, és happy end. Ezzel szemben itt Lila és Orion először nagyon-nagyon jó barátok lesznek, és bár érezni köztük a romantikus feszültséget, valahol mélyen ők is és mi, olvasók is tudjuk, hogy ez több, mint barátság, mégis csak egy szép lassan felépített ismerkedés és barátkozás után jön el az a pont, ahol ténylegesen többé válik a kapcsolatuk. És ez nekem nagyon tetszett. Mármint... igen, jó néha arról olvasni, hogy létezik szerelem első látásra, de... a valóságban a dolgok azért általában nem ilyen hirtelen történnek. Vagy legalábbis velem biztosan nem. Én csak akkor tudok szerelmes lenni, ha időt adnak arra, hogy tényleg megismerjem a másikat. Úgyhogy ebben a történetben, ebben a szerelmi szálban azt kaptam, ami hozzám, az én habitusomhoz és elvárásaimhoz illik. Egy szép lassan kidolgozott, jól felépített és ezáltal igazán erőssé válható szerelmet.

Orion csettint a nyelvével, valami megcsillan a szemében – ami szintén cuki –, és már tudom, mi következik.
– Egy orosz hiedelem szerint ha fogsz egy régi pénzérmét, és háromszor körbesétálsz vele egy templomban, majd hazamész, és az értékeid közé teszed azt az érmét, akkor gazdag leszel.
– Ó, hát ennyi az egész? Én meg itt tervezgetem, hogy kubai pékáruval tömjem Miamit, és azzal keressem meg a millióimat.

Lila azonban nemcsak szerelmet nyert az utazása során. És nem csak barátokat. Rájöhetett arra, hogy ki is ő maga, mi a valódi életcélja, változhatott, felismerhette a hibáit, azokat a hibákat, amiket korábban a kapcsolatában, a barátságában, és úgy alapvetően az életében elkövetett. Így ez a regény nemcsak egy szerelmi történet, hanem egy fejlődésregény is.

Orion nagyon szimpatikus karakter, kedves, okos, művelt, udvarias, megnyugtató, mégis izgalmas. Simán el tudom képzelni, milyen lesz, amikor majd Kit Connor alakítja, mert passzol hozzá ez a szerep. Nem volt egysíkú karakter, megvolt a saját háttértörténete, a saját félelmei, kétségei. Tetszett, ahogyan Lilával viselkedett, tetszett, hogy bár szerelmes volt belé, nem akarta magához láncolni, hanem meghagyta Lilának a döntés lehetőségét. Szerintem ilyen egy rendes férfi, és ilyen az igazi szerelem.

A történet fő problémája szinte végig átszőtte a történetet. Lila imádja a családját, az otthonát, Miamit, vár rá ott egy saját pékség, a nagymamája öröksége, ám beleszeret Winchesterbe is, az ottani panzió konyhájába, az új barátaiba, és persze Orionba. Belegondolva ez a legszörnyűbb helyzet, amibe ember kerülhet. Amikor a szíve két különböző dolgot is őszintén akar, és ezért majd' kettészakad. És tudja, hogy bárhogy is dönt, valami egész életében hiányozni fog neki. Őszintén kíváncsi voltam, vajon végül miként lesz lezárva a történet, vajon a szokásos megnyugtató módon, vagy lesz valami meglepő csavar a végén... Természetesen nem árulom el, majd megtudjátok a könyvből.

Ami kicsit hiányérzetet okozott, hogy szerintem pár mellékszál nem lett teljesen lezárva a sztoriban. Pl. az utolsó graffitivel kapcsolatos szál, vagy nekem hiányzott egy utolsó személyes lezáró beszélgetés Lila és az exe között. De ezek csak apróságok...


Hogy tetszett ez a könyv?

Annak ellenére, hogy nem igazán szoktam romantikus regényeket olvasni, ezt a regényt igazán kellemesnek éreztem. Tetszett a történet fő problémája, mert nem kreált, hanem tényleg valós és komoly probléma volt, és nagyon megszerettem Orion karakterét (alig várom már, hogy filmen is lássam...). A kubai és brit kultúra kontrasztja is érdekes volt, és az egész történet szórakoztatónak bizonyult számomra.

Szóval összességében NAGYON TETSZETT ez a könyv.


Kiknek ajánlom a könyvet?

Bárkinek, aki egy kellemes, léleksimogató romantikus sztorit akar olvasni a miénktől kicsit különböző kultúrákat megismerve.

Ha kíváncsi lettél, itt megvásárolhatod a könyvet:


Nyereményjáték:

A regény beleolvasójának elolvasásával könnyedén meg tudjátok válaszolni az öt állomás kérdéseit, a megoldást írjátok be a Rafflecopter-doboz megfelelő sorába.

Ne feledjétek, a beírt válaszokon már nem áll módunkban javítani. A kiadó csak Magyarország területére postáz. A nyerteseket e-mailben értesítjük. Amennyiben 72 órán belül nem jelentkezik a szerencsés, újabb nyertest sorsolunk.


Kérdés a játékhoz:

Milyen származású Lila nagynénje, Cate Wallace?


Állomáslista:

04. 23. Readinspo
04. 25. Kitablar
04. 27. Spirit Bliss Sárga könyves út

a Rafflecopter giveaway

Add a Twitter-hez Add a Facebook-hoz Add a Google Reader-hez Add az RSS olvasódhoz