~ Sárga könyves út ~

2025. március 28., péntek

A borzalmak hívása – Rémtörténetek a világ minden tájáról – Blogturné



Az Agave Könyveknek köszönhetően a horror rajongói újra egy különleges antológiát tarthatnak a kezükben, melyet James D. Jenkins és Ryan Cagle szerkesztett. Ebben az új válogatásban ismét a világ legkülönfélébb pontjairól mazsolázhatunk, megismerve Izland, Haiti, Észtország, India vagy éppen Puerto Rico kortárs horrorszerzőit egy-egy novella erejéig. Tartsatok három bloggerünkkel a turnén, vegyetek részt a nyereményjátékban, és nyerjétek meg a kiadó által felajánlott példányt!


Miért választottam ezt a könyvet?

Az előző horrorantológia turnéján is részt vettem, és érdekelt, hogy ebben az új novelláskötetben vajon milyen novellákat találok majd.


Véleményem a könyvről

Szeretek novellásköteteket olvasni, mert míg egy regény esetében 50-50%, hogy vagy tetszik, vagy nem, addig a novelláknál annyi esélyem van nekem tetsző történetet találni az adott kötetben, ahány novellát tartalmaz. És nem volt még olyan novelláskötet, amiben ne találtam volna legalább néhány számomra klassz és érdekes történetet.

Valamiért gyerekkorom óta szeretem a horrorsztorikat, szeretek biztonságos közegben rettegni. Filmek esetében könnyű rám hozni a parát, de könyvek esetében ez sokkal nehezebb. Ha nem látom a szememmel a történéseket, csak olvasom, valahogy kevésbé hat rám. De épp ezért, ha egy horrorregény vagy -novella kiborít, akkor elmondhatjuk, hogy jól volt megírva.

Ebben a kötetben összesen húsz novellát olvashattam el. A történeteket a világ minden tájáról szedték össze. Található az antológiában izlandi, dán, lengyel, francia, svájci, Puerto Ricó-i, haiti, brazil, argentin, észt, orosz, dél-koreai, bolgár, kínai, máltai, görög, izraeli, indiai és japán történet is. Vannak köztük hosszabbak, rövidebbek, modernek, régi mondákat feldolgozók, és témáik tekintetében is elég változatosak. Azt kicsit sajnáltam, hogy ezúttal magyar történet nem került a kötetbe, mert az előző részben emlékeim szerint a magyar sztori volt az egyik kedvencem.

Összességében azt tudom mondani a történetekről, hogy voltak köztük, amik kifejezetten tetszettek, akadtak, amiket átlagosnak találtam, de olyanok is, amik teljesen hidegen hagytak. Az biztos, hogy elég változatos volt a kötet minősége. Arányaiban nézve, a novellák többségét érdekesnek találtam, még ha akadt is köztük olyan, amit én biztosan nem soroltam volna a horrorkategóriába.

Az összes novella előtt van egy kis figyelemfelkeltő és érdekes információkat tartalmazó szöveg. Ezekből megtudhatjuk, hogy az adott országban miként viszonyulnak a horrorhoz, olvashatunk az adott novellával kapcsolatos érdekességekről, valamint más az országhoz kapcsolható horrorsztorikról, az adott novella írójáról is, és sok egyéb izgalmas dologról.

Mind a húsz novelláról túl hosszú bejegyzést tudnék csak írni, ezért inkább kiválogattam azokat, amik vagy nagyon tetszettek, vagy valamiféle fontos gondolatokat ébresztettek bennem, ami miatt úgy érzem, érdemes volt elolvasnom őket. Íme:

A Fehércsont hárfa című novella, bár arról szól, hogy egy feleség csontról csontra feláldozza önmagát azért, hogy a férje álmát valóra váltsa, számomra mégsem volt horror. Nem ijesztett meg egyáltalán, csak elszomorított. Ez a történet számomra egyfajta feminista kritika volt azzal kapcsolatban, hogy a nőktől elvárják még most, a 21. században is, hogy szó szerint mindenüket feláldozzák a férjükért. És persze cserében nem kapnak semmit, csak szenvedést.

A háború című novellát sem sorolnám a horrorok közé, inkább egyfajta baromi jól megírt társadalomkritika. A történet lényegében arról szól, hogy egy ország diktatórikus vezetése hogyan hiteti el az emberekkel, hogy háborúban állnak (pedig nem), és miként tartja őket rettegésben egy nem létező ellenséggel. Ezt a történetet baromi aktuálisnak találtam mind a világot, mind az országunkat elnézve. Érdekes és egyben ijesztő volt látni, hogy mennyire egyszerű megvezetni az embereket, ahogyan azt is, hogy a hétköznapi emberek miként szállnak be a játékba önként csak azért, hogy ne érezzék magukat a rendszer veszteseinek. Azt hiszem, bár én nem tettem volna be egy horrorkötetbe, mégis ez volt a novellák közül a kedvencem, mert ezt találtam a legérdekesebbnek, és ennek találtam a mondanivalóját a legaktuálisabbnak.

Vicces módon valahogy pont azok a novellák fogtak meg leginkább, amik nem feltétlenül horrortörténetek. Így van ez a Hamuálmok cíművel is, ami szerintem egy pszichésen beteg, önbántalmazó lány története. A lány hétévesen a kandalló tüzében egy tűzmadarat lát, ami teljesen elbűvöli, meg akarja érinteni, emiatt pedig megég a karja. Innentől kezdve minden lángban, minden tűzben a madarat kutatja, valamint megszállottan hiszi, hogy a lángok okozta sebhelye alatt valami mássá vált ő maga is részben. Megrázó volt az önbántalmazásáról olvasni, és végig azon gondolkoztam, vajon mit jelképezhet a tűzmadár. Vajon mi érhette őt gyerekkorában, ami miatt kialakult nála ez a pszichés, önbántalmazással együtt járó betegség?

A szerelem természete című novellára nem tudom azt mondani, hogy tetszett, mert egyszerűen túl elborzasztó volt ahhoz, hogy ezt a szót használhassam. Egy fiatal pornós pár nagy népszerűségre tesz szert az interneten, ám az egyik élő videójukban a lány brutálisan megkínozza és meggyilkolja a fiút. Ez a tett is megrázó és elborzasztó volt számomra, de az, hogy a kínzást és gyilkosságot mások élőben végignézték, biztatták rá a lányt, sőt, elélveztek rá, egyszerűen brutális. El sem tudom képzelni, milyen ember képes élvezni más szenvedését és haláltusáját, de a szomorú az, hogy tudom, rengeteg ilyen van. Olyanok, mint a novella főszereplője is, aki végignézi a videót, lelkileg és fizikailag is élvezi, aztán befekszik az ágyba a párja mellé, és nyugodtan elalszik. Félelmetes belegondolni, hogy a szörnyek köztünk élnek, és bárhol lehetnek. Még az az ember is lehet szörnyeteg, akiről úgy gondolod, teljesen megbízhatsz benne. Az, akivel egy ágyban alszol.

És végül, amit valódi horrornovellának mondanék, és nagyon tetszett is, az az utolsó történet, melynek A láthatatlan világ csodái a címe. Arról szól a sztori, hogy egy férfi egy könyvben talál egy láthatatlanná tévő varázsigét, amit ki is próbál, és láss csodát, az emberek onnantól nem látják őt. Csakhogy kiderül, hogy nem láthatatlan lett, hanem valami egészen más történt vele. És ha most azt hiszitek, hogy a megoldás az, hogy meghalt, tévedtek. Először én is erre gondoltam, de valami sokkal érdekesebb történt. Ami amúgy a maga bizarr és ijesztő módján logikus is. Szóval tetszett ennek a novellának a világa, még ha ijesztő is volt, mert egyedinek éreztem, és nagyon érdekesnek.

És ha már meséltem azokról a novellákról, amik tetszettek, volt egy olyan is, ami nagyon nem, mert egyszerűen sem a stílusával, sem magával a történettel nem tudtam mit kezdeni. Ez pedig az Indiából származó novella volt, a Menedék a viharban. Nem állítom, hogy nem jó, mert biztosan nem véletlenül került be ebben a kötetbe, csak egyszerűen nem nekem való.

A többi novellát átlagosan érdekesnek találtam, élveztem az olvasásukat, de nem kapcsolódott hozzájuk semmiféle nagyon érdekes pluszgondolatom.


Hogy tetszett ez a könyv?

Szerintem egy jól összerakott novelláskötet volt, amiben találtam néhány nagyon tetsző történetet, egy-két egyáltalán nem tetszőt, és az összes többit átlagosan élveztem. Általában ilyen szokott lenni a novelláskötetekben az arány. Az egyetlen dolog, amibe bele tudnék kötni, hogy több olyan sztori is volt a könyvben, amit én nem mondanék horrornak (attól függetlenül, hogy ezek között is voltak baromi jó novellák).

Szóval összességében NAGYON TETSZETT ez a könyv.


Kiknek ajánlom ezt a könyvet?

Azoknak, akik szeretik novellaolvasással tölteni az idejüket, és szeretik a horrorosan ijesztő és a nem horrorosan megrázó és elgondolkoztató történeteket is.

Ha kíváncsi lettél, itt megvásárolhatod a könyvet:


Nyereményjáték:

Mostani nyereményjátékunkban az Agave Könyvek borzongatóbb kínálatából szemezünk. Minden állomáson találtok egy-egy borítórészletet, a ti feladatotok pedig, hogy a könyv címét beírjátok a Rafflecopter-doboz megfelelő helyére!

(Figyelem! A megfejtéseket elküldés után nem áll módunkban javítani. A nyertesnek 72 órán belül válaszolnia kell a kiértesítő e-mailre, ellenkező esetben új nyertest sorsolunk. A kiadó csak magyarországi címre postáz.)


Kép a játékhoz:


Állomáslista:

03. 28. Spirit Bliss Sárga könyves út


Add a Twitter-hez Add a Facebook-hoz Add a Google Reader-hez Add az RSS olvasódhoz

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése