Utazást terveztek egy új országba vagy városba, vagy egyszerűen csak szívesen olvastok más helyekről, kultúrákról? Bármelyikről legyen szó, a Corvina Kiadó Marco Polo-sorozata biztosan a segítségetekre lesz! Tartsatok bloggereinkkel a népszerű útikönyvsorozatot bemutató turnéra, válaszoljatok helyesen a kérdésekre, és nyerjétek meg a kiadó által felajánlott példányt!
Miért választottam ezeket a könyveket?
Finnország, ha nem is a kedvenc országom, de sok szálon kapcsolódik hozzám. Egyfelől az egyetemen voltak finn tanárnő által tartott Finnországról, a finn nyelvről, művészetekről, történelemről, mítoszokról és egyéb érdekességekről szóló óráim, amiket kifejezetten szerettem. Másfelől tanultam is az egyetem alatt nagyon-nagyon alapszinten finnül. És végül, az egyik jó barátom finnfan (hehe, ezt most találtam ki, és nagyon funnak véltem, úgyhogy megosztottam veletek – valószínűleg a meleg ment csak az agyamra, bocsi...), járt is már Finnországban, finnül tanul, és sokat mesél az élményeiről, tanulmányairól, amik érdekesek. Szóval gondoltam, ha már van Finnországhoz is Marco Polo-könyv, akkor elolvasom, és megosztom majd vele a benne lévő érdekességeket.
A Norvégiával kapcsolatban nincsenek ilyen kapcsolódásaim, de mivel északi ország, ezért szimpatikusnak tűnik. Valahogy mindig is vonzottak az északi országok, mert egyfelől nincs hőség, másfelől az emberek sokkal nyitottabbnak, elfogadóbbnak, európaibbnak tűnnek ott, mint itt. Szóval ha egyszer nekiindulnék a világnak, akkor az úti céljaim között biztosan szerepelne Norvégia is.
Külcsín és kivitelezés
Mindkét könyv tökéletesen beleillik a sorozatba külsőleg. Kis méretű, hosszúkás könyvecskék, amiket egyszerű elpakolni, ha az ember utazik. Mindkét könyvön egy-egy vonzó, vízparti táj szerepel. Nekem a Norvégia-kötet illusztrációja jobban tetszik, mert a háttérben itt sziklák láthatók, az előtérben pedig egy nagyon élénkpiros színű épület, ami klasszul néz ki, vonzza a szemet.
Szóval 5-ből 5 pont.
Finnország
A kötet felépítése nagyjából ugyanaz, mint az előző turnéállomásomon lévő két részé. Vannak a könyvben gyönyörű és vonzó illusztrációk, térképek (rengeteg és nagyon részletes térkép), amelyek segítségével nem tévedünk el, ha Finnországba megyünk nyaralni, az érdekességek és fontosabb dolgok pedig valamilyen módon (kerettel, egy „biztos tipp” jelzéssel vagy egyéb módon) ki vannak emelve, hogy rögtön szembetűnjenek.
Ami tetszett, hogy itt nemcsak olcsó programlehetőségeket soroltak fel a könyv elején, hanem néhány ingyeneset is, gondolva azokra, akiknek nem túl mély a pénztárcájuk, de szeretnének minőségi kikapcsolódást a nyaralásuk alatt.
Több olyan programot is találtam a kötetben, ami érdekelne, és ha eljutnék egyszer Finnországba, akkor meg szeretném nézni. Először is, íróként mindenképpen megnézném a papírmúzeumot, de mivel nemcsak a művészetek, hanem a tudományok is mindig érdekeltek, ezért biztos látogató lennék a Heuréka Tudományos Központban is, ahol érdekes kísérleteket lehet végezni. Egyetlen dolog van, ami tipikusan finn, én mégis tutira kihagynám, ez pedig a szauna. A kisfőnököm olyannyira imádja, hogy konkrétan szaunamester végzettséget szerzett, de én meghalnék a forró gőzben. Pont azért mennék inkább valami északi országba, pl. Finnországba is, mert a hűvösebb éghajlata sokkal inkább nekem való, mint a mediterrán forróság.
A könyvnek köszönhetően most már azt is tudom, hogy júniustól augusztusig érdemes Finnországba látogatnom majd, mert ilyenkor mindenfelé izgalmas művészeti fesztiválok, események vannak, amik nagyon érdekelnének. Zene, filmek, színház, csupa nekem való program...
Direkt ki van emelve a könyvben, hogy a finnek nemzeti öntudata nagy, de nagyon toleránsak. Ami számomra pozitív, mert hát igen, lehet úgy is szeretni a hazánkat, a szokásainkat, hogy közben nem gyűlölünk mindenki mást...
A finn ételekre is kíváncsi vagyok, mert fehérliszt- és cukormentesen étkezem évek óta, és a „finnfan” barátom azt mondta, hogy amikor Finnországban járt, akkor hatalmas cukros süteményekkel, kelt tésztákkal etették folyton, én meg ezekből nem ehetnék sajnos. De a könyv alapján azért találnék Finnországban egészségesebb (és finom) ételeket is, amik a nemzetükre jellemzőek. Például, ahogy olvastam, sok halas ételt esznek, és bár annyira nem vagyok oda a halért (legalábbis itt nálunk a bolti fagyasztott hal nem túl ízletes), azért a frissen fogott halakból szívesen megkóstolnám ezeket a finn fogásokat. A frissen fogott tengeri hal biztosan teljesen más, mint az itteni fagyasztott halak vagy a tavi halak.
Tutira elmennék a Café Regattába is, ahol csak az első kávéért kell fizetni, ha további kávékat is iszol, akkor minden csésze után visszaadnak 5 centet. Igaz, kettőnél többet nem tudnék meginni, mert akkor szívrohamot kapnék, de milyen menő már, hogy pénzt adnak azért, hogy többet fogyasztasz...
Természetesen ajánlanak szabadidős és sportlehetőségeket, különböző látnivalókat, programokat, és több helyen is találunk kiemelve olyan lehetőségeket, tippeket, amik segíthetnek spórolósan nyaralni. Például megsúgják, hogy mely napokon lehet ingyenesen belépni Jyväskyläben az összes múzeumba, vagy hogy miként juthatunk olcsóbban kompjegyekhez.
Ismét kapunk egész élménytúraterveket. Van egynapos, többnapos, sőt, egy 16 napos túraterv is, ami pontosan leírja, mikor hová és hogyan jussunk el. És az adott helyekről térképekkel is hozzájárulnak ahhoz, hogy közben biztosan ne tévedjünk el. A fontosabb adatok, praktikus tanácsok és segítő, információt nyújtó, szórakoztató finn appok, linkek, blogok elérhetőségei is megtalálhatók a könyv vége felé.
Norvégia
A könyv felépítéséről nem írnék most hosszasan, mert szintén körülbelül ugyanolyan, mint az előző három könyvé. Teljesen beleillik a sorozatba mind kinézetre, mind tartalomra.
Erre a könyvre nagyon kíváncsi voltam, mert tényleg alig tudok valamit Norvégiáról. Amiket most megtudtam, az alapján viszont nagyon vonzó és szimpatikus ország. Többek között azért, mert itt a legalacsonyabb a korrupció, és ennek köszönhetően (mert a saját bőrünkön tapasztalhattuk, hogy a kettő összefügg, csak sajnos negatív értelemben) itt a legjobb az életminőség. Ó, és a nők itt simán építhetik a karrierjüket, mert a férfiak is ugyanúgy foglalkoznak a gyerekeik nevelésével. A norvégok lazák és toleránsak, fontos számukra az emberek közötti harmónia, és igazi könyvmolyok. Szóval ez is alapvetően egy paradicsomi ország, ami pont nekem való.
Sok olyan norvég étel van, ami nem igazán vonz, például a juhfej vagy a bálnahús, de azért biztosan lenne itt is olyan tipikus ottani étel, amit szívesen megkóstolnék. Nem mellesleg, ajánlanak egy olyan kávézót is a könyvben, a Café Laundromatot, amiben miközben megkávézol, és megeszed a hamburgeredet, hátul még a szennyesedet is kimossák.
Ebben a könyvben találtam meg az első olyan sportajánlást, amit örömmel ki is próbálnék, ez pedig a golfozás. Sőt, lehet, hogy a síelést is kipróbálnám, mert bár kétballábas vagyok, valamiért mégis nagyon érdekel, milyen lehet...
Itt is sok olyan hely, program van, ami érdekelne. Például a Mineralparken családi szabadidőpark és ásványmúzeumban konkrétan lehet kincseket keresni, aranyat bányászni, ami jó móka lehet. Bár elsőre kevésbé tűnik mókásnak, de kíváncsi lennék a Lepramúzeumra is, csak mert ez annyira bizarrnak és furcsának tűnik. És tutira elmennék a Vilvite tudásközpontba is, mert nemcsak a gyerekek szeretik szórakoztató és játékos formában megismerni a tudományt és a technológiát, hanem én is mindig vevő vagyok a szórakozva tanulásra. Szintúgy érdekelne a vikingmúzeum, ami egy élménymúzeum, valamint az Aurora űrhajó élményközpont, ahol VR-szemüveggel virtuálisan el lehet utazni a Marsra.
Ebben a kötetben csak 2 kétnapos és 1 egynapos élménytúraterv található, de ezekhez is van részletes útmutató és térképek is. A könyv végén pedig ismét praktikus tanácsok, egy kis norvég szótár, valamint egy blogos, appos és lejátszási lista vár ránk. A könyvecske végén kvízzel ellenőrizhetjük, mi ragadt meg bennünk a könyv olvasása közben.
Hogy tetszett ez a két könyv?
Ugyanolyan érdekesek voltak, mint a Málta és Gozóról és a Portugáliáról szóló útikönyvek, pedig két teljesen más országot ismerhettem meg belőlük. Finnország és Norvégia nemcsak egy rövid nyaralás céljából, hanem akár hosszabb távon is vonzana. Mind az éghajlata, mind a két ország társadalmi légköre pont nekem való lenne. Mindkét könyvben rengeteg érdekes szórakozási, túrázási és egyéb programajánlat található, sok-sok részletes térképpel és hasznos információkkal, tippekkel kiegészítve, vagyis ezek a könyvek is valóban segítenek abban, hogy egy jó nyaralást szervezhessünk az adott országokba.
5-ből 5 pontot adok mindkét könyvre.
Kiknek ajánlom ezt a könyvet?
Azoknak, akik inkább az északi, kevésbé forró éghajlatú, de gyönyörű országokat preferálják.
Ha kíváncsi lettél, itt megtalálhatod a Finnország-útikönyvet:
Itt pedig a Norvégia-útikönyvet:
Nyereményjáték:
Mostani nyereményjátékunkban a turnéban szereplő vidékeket kell felismernetek! Minden állomáson találtok egy-egy képet, nektek pedig be kell írni a Tally-doboz megfelelő sorába, melyik ország szerepel rajta.
(Figyelem! A megfejtéseket elküldés után nem áll módunkban javítani. A nyertesnek 72 órán belül válaszolnia kell a kiértesítő e-mailre, ellenkező esetben új nyertest sorsolunk. A kiadó csak magyarországi címre postáz.)
Kép a játékhoz:
Állomáslista:
06. 16. Könyv és más
06. 18. Spirit Bliss Sárga könyves út
06. 20. Hagyjatok! Olvasok!
06. 22. Hagyjatok! Olvasok!
06. 24. Spirit Bliss Sárga könyves út
06. 26. Veronika's Reader Feeder
06. 27. Könyv és más
06. 30. Spirit Bliss Sárga könyves út









Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése