~ Sárga könyves út ~

2025. február 25., kedd

Freya Marske: Nyughatatlan igazság



A General Press kiadónak köszönhetően megjelent a Az utolsó kötés-sorozat második része, a Nyughatatlan igazság. Ezúttal Sir Robin Blyth húga, Maud kerül a középpontba, akinek fel kell derítenie egy gyilkosságot, és vissza kell szereznie a mágikus szerződés egyik darabját. Tartsatok három bloggerünkkel ezen az izgalmas kalandon, és a turné végén ti is nyerhettek egy példányt a könyvből.


Ma néhány érdekes idézetet hoztam nektek ebből a könyvből, hátha felkelti a kíváncsiságotokat. Jó olvasást!


1.

Elizabeth Navenbynek három fő ismertetőjegye volt: szeretett kézimunkázni, beszélgetett a halottakkal, és a mogorva természete még a legjobb napokban is felülkerekedett rajta.
Márpedig most éppen nem a legjobb napokat élte.


2.

A bánat fogai nem voltak kíméletesek. Úgy csattantak köré, mint egy orvvadász csapdája.


3.

Elizabeth túl öreg volt már ahhoz, hogy gyilkosságokat bosszuljon meg. Ennek ellenére persze készen állt rá, hogy megtegye. Még akkor is, ha a csontjai túlságosan törékenyek voltak ahhoz, hogy elbírják azt a haragot, amely hajtotta.
– Tudom, tudom – motyogta. – Amíg van életem, eldönthetem, mihez kezdek vele.


4.

– Ó, te jó ég! – hallotta a saját cincogó hangját, és az ajtónak dőlt.
Nevetséges csalódottság tört rá. Először is azért, amiért így cincogott. Másodszor pedig azért, mert nem ragadta meg a kínálkozó alkalmat, hogy kimondja: „Bassza meg!”. Sohasem volt elég vad az ilyesmihez, márpedig aligha kerülhet valaha is olyan helyzetbe, amely a jelenleginél jobban megkövetelné az obszcenitást.


5.

Egész életükben Robin végezte el a kellemetlen feladatokat, hogy Maudnak ne kelljen aggódnia miattuk. Egész életükben védelmezte őt, és sohasem hagyta cserben.
Maud azonban most cserben hagyta Robint, méghozzá egy hatalmas jelentőségű ügyben, pedig megesküdött, hogy képes lesz elintézni.


6.

Akkor tehát: néhány ezüsttárgy eltűnt, de rengeteg értékes ékszer itt maradt szem előtt. Gyilkosság történt, és a tettes pontosan tudta, mit keres.
– Bassza meg! – mondta Maud.
– Bassza meg! – értett egyet Dorian.


7.

Maud elvből utált hazudni. Ugyanakkor tisztában volt vele, hogy egy fiatal nő számára, aki jelenleg álnéven utazik, és éppen egy titkos nyomozásba készül belefogni, ez az elv körülbelül annyira hasznos, mint egy tűpárna a bokszringben.
Ugyanakkor az igazság olyan, mint egy hajlékony nádszál. Mindenféle formájúvá lehet szőni, attól függően, milyennek akarja az ember.


8.

Járt némi előnnyel, ha az ember bátyjának látomásai voltak a jövőről.


9.

Diadalmasan lép majd le a hajóról Southamptonban, Robin pedig büszke lesz rá, és ez lesz az első igazán fontos és értékes dolog, amelyet Maud Blyth, egy báró lánya és egy báró húga egész eddigi rövid és haszontalan életében véghez vitt.


10.

Vett egy leszánt lélegzetet, hogy megkérdezez a szőke nőt, egyedül utazik-e, és hirtelen a hatalmába kerítette a meggyőződés, hogy a pezsgőből bátorságot meríthet, így gyorsan kortyolt egyet a poharából.
Sajnos elfelejtette, hogy még nem végzett a lélegzetvétellel.


Ha kíváncsi lettél, itt megvásárolhatod a könyvet:


Nyereményjáték:

A szerződés darabkái különböző ezüsttárgyak, amiket a tulajdonosaik elrejtettek. Ezúttal nektek is ezüsttárgyak után kell kutatnotok, amiket elrejtettünk a bejegyzéseinkben egy-egy szó alá. A feladatotok, hogy a Rafflecopter megfelelő helyére beírjátok, hogy az adott állomáson mely szó alatt található az elrejtett ezüsttárgy.

Figyelem! A megfejtéseket elküldés után nem áll módunkban javítani. A nyertesnek 72 órán belül válaszolnia kell a kiértesítő e-mailre, ellenkező esetben új nyertest sorsolunk. A kiadó csak magyarországi címre postáz.


Állomáslista:

02. 25. Spirit Bliss Sárga könyves út
02. 27. Könyv és más
03. 01. Olvasónapló
03. 03. Spirit Bliss Sárga könyves út


Add a Twitter-hez Add a Facebook-hoz Add a Google Reader-hez Add az RSS olvasódhoz

2025. február 24., hétfő

Kertész Ákos: Makra – Blogturné



Makra Ferenc mindent megtesz azért, hogy beleolvadjon a környezetébe, holott külseje, tehetsége és viselkedése egyaránt kiemeli őt a társai közül. Az ő drámai életét követhetjük végig Kertész Ákos regényében, megismerve a korszakot, a 20. század közepének magyar világát is. Tartsatok a Blogturné Klub három bloggerével és a Trend Kiadó jóvoltából, meg is nyerhettek egy példányt a kötetből.


Miért választottam ezt a könyvet?

Őszintén bevallom, nem tudnám megmondani. Elolvastam a fülszövegét, és valamiért úgy éreztem, hogy el kell olvasnom.


Véleményem a könyvről

A történet egy Makra nevű férfiról szól, aki éli a kis életét, van munkája, van menyasszonya, ám húsvétkor elmegy a haverjaival mulatni, és ez romba dönti az addig elképzelt jövőjét. A haverjai meg akarnak erőszakolni egy nőt, ő viszont megállítja őket, mégis neki kell otthagynia az otthonát, a munkáját, az életét, mert árulónak tartják, aki beköpte a barátait a rendőrségen.

Ez a regény nem egy könnyű olvasmány. Hosszú, kacskaringós mondatokból áll, két nagyobb részt leszámítva nincsen kisebb fejezetekre, vagy bármiféle rövidebb szakaszokra osztva, vagyis a mondatok között egyáltalán nincsen pihenő. És ide-oda ugrál az időben és a gondolatok között. Nagyon érdekes, de egyben agyilag nagyon fárasztó is volt olvasni számomra. De ezt egyáltalán nem bánom, mert az a típus vagyok, aki imádja használni az agyát.

Makra karaktere finoman szólva is nagyon érdekes. A regény végéig nem tudtam eldönteni, hogy utálom, semleges számomra vagy kedvelem, fogalmam sincs róla. Voltak tettei és gondolatai, amiket megértettem, és voltak olyanok is, amik miatt egyenesen ellenszenves volt pillanatnyilag. Egyszerre volt bátor és gyáva. Gondolkodás nélkül nekiment a barátainak és összeverte őket, hogy megmentsen egy nőt tőlük, de mindezt nem azért tette, mert meg akarta védeni a nőt, vagy elítélte az erőszakot, hanem valami belső, zsigeri okból, amit sem ő, sem én nem igazán értettem. Felbosszantotta, amikor egy ismerőse felpofozta a feleségét, és majdnem ösztönösen neki is ment, ám később ő maga ütött meg egy nőt.

Szóval igen, Makra egy nagyon furcsa ember, akinek a motivációin, személyiségén, döntésein érdekes és érdemes elmélkedni, de nem lehet megfejteni. Vagy legalábbis nekem nem sikerült. Talán csak egy szimpla átlagember, aki néha jót tesz, néha rosszul dönt, néha ösztönből cselekszik, és ahelyett, hogy saját maga hozná a döntéseit tudatosan, hagyja, hogy mások elvárásai, az élet és az ösztönei ide-oda taszigálják, mint egy bábut.

A regény két részből áll. Az elsőben végigkövethetjük Makra elűzetését az otthonából, a menekülését Pestre, és azt, ahogy beleszeret Valiba, a lázadó, független művészbe. Lényegében az ő kapcsolatuk történetét meséli el ez a rész, egy szerelmi történetet, amit közben átsző a politika, a filozófia, a művészet és a társadalomkritika.

Vali valamivel szimpatikusabb volt számomra, mint Makra, bár vele kapcsolatban is voltak olyan pillanatok, amikor úgy éreztem, hogy tévedtem, mégsem olyan kedvelhető ember, amilyennek hittem. Például utáltam, hogy falaz egy pasinak a felesége előtt, hogy a pasi simán enyeleghessen a szeretőjével. Vali alapvetően feminista, de ennél a jelenetnél ezt nem éreztem. Egy igazi feminista sosem árulná el egy nőtestvérét így, még akkor sem, ha nem szimpatikus számára.

Viszont Vali az, aki előhozta Makrából azt a valakit, aki szerintem Makra valójában. Makra ugyanis tehetséges művész, és bár nem túl tanult, mégis olyan mély filozófiai, politikai gondolatok vannak benne, amik kevés emberben. Vali az első és egyetlen, aki meglátja Makrában, hogy értelmes és tehetséges, és megpróbálja támogatni őt abban, hogy kibontakoztathassa ezt az énjét. Makra azonban valamiért halálra rémül ettől.

(...) és nem gondol arra, hogy az a nyomorult katona sok esetben tényleg csak kényszerből megy, amerre vezénylik; és ha a világ egyszer komolyan venné, hogy ölni pedig egyáltalán nem szabad, másképp élhetnének az emberek; nem is volt olyan marha az a Jézus, mikor a felebaráti szeretetet kitalálta. – Jaj, de nehéz veled! – sóhajtott nevetve Vali. – Ha legalább buta szépfiú volnál, de te gondolkodsz is...

Egész életében különböző társadalmi elvárásokat és „igazságokat” hallgatott, de Vera mellett ezek már nem működnek többé, és ez megijeszti. Azt mondták neki, hogy jó feleség csak olyan nőből lehet, aki szűz. Azt mondták neki, hogy egy férfi sorsa az, hogy jó munkája legyen, saját lakást szerezzen, feleségül vegyen egy rendes lányt, és gyerekeik legyenek. Vali viszont nem olyan lány, amilyennek leírták a rendes feleséget, Makra ennek ellenére őt szereti. Vali nem akar férjhez menni, és főképp nem akar gyereket, Makra ennek ellenére őt szereti.

És Makra egyszerűen nem tud mit kezdeni a benne élő ellentmondásokkal, és fél attól, hogy a társadalom által sulykolt elvárások helyett a saját érzéseire hallgasson Valival és önmagával kapcsolatban is.

Nagyon kíváncsi voltam, mire jut végül. Sikerül-e kibontakoznia, vagy egyszerűen betagolódik a szürke elvárások és szürke emberek közé.

A könyv második fele tíz évvel később játszódik, megtudhatjuk belőle, mi történt Makrával, milyen életet választott magának. Ahogy bepillantást nyerhetünk egy kicsit még a múltba is, amiben láthatjuk, miféle nagy döntést hozott Valival kapcsolatban. Ez a rész is egy szerelmi történet. Feleséggel, szeretőkkel, mégis valahogy láthatatlanul Vali áll a középpontban.

Nem nagyon akarok ennek a résznek az eseményeiről írni, mert úgy érdekes elolvasni a könyvet, ha nem tudja az ember előre Makra döntéseit. De a könyv háromnegyedénél történik egy hatalmas fordulat, amire egyáltalán nem számítottam. Értem és nem értem egyszerre. És valószínűleg még sokáig gondolkodni fogok a miérteken.

Ez a könyv szerintem arról szól, hogy a társadalmi elvárások és az, hogy félünk mások lenni, másként élni, másként dönteni, mint ahogy azt elvárják tőlünk, lényegében tönkreteszik az életünket. És arról, hogy „beszariságból még nem született semmi”, ahogy Vali is mondja. Nem mondom, hogy az ő döntései jobbak voltak, de azt hiszem, ő szabadabban élt, és kevesebb megbánással, mint Makra.


Hogy tetszett ez a könyv?

Nehéz olvasmány volt, nagyon lefárasztotta az agyamat, de imádtam, hogy ennyit gondolkozhattam rajta. Makra és Vali nem voltak tökéletesen szerethető karakterek, valahogy mégis érdekes volt olvasni róluk.

Szóval összességében NAGYON TETSZETT ez a könyv.


Kiknek ajánlom ezt a könyvet?

Azoknak, akik nem ijednek meg a kihívásoktól olvasóként. Akik nem bánják, ha a szöveg nyelvileg és gondolatilag is nehezen emészthető, ha egyszer érdemes megemészteni.

Ha kíváncsi lettél, itt megvásárolhatod a könyvet:


Nyereményjáték:

A szerző további köteteinek nyomába eredünk a Makra nyereményjátékában. Minden állomáson találtok egy-egy idézetet a szerző valamely könyvéből, a feladatotok pedig, hogy a könyv címét a Rafflecopter megfelelő sorába írjátok.

Figyelem! A megfejtéseket elküldés után nem áll módunkban javítani. A nyertesnek 72 órán belül válaszolnia kell a kiértesítő e-mailre, ellenkező esetben új nyertest sorsolunk. A kiadó csak magyarországi címre postáz.


Idézet a játékhoz:

„…úgy tanulta, hogy a nyomozónak eleinte ne legyenek elképzelései, sodortassa magát, vitesse magát az árral, az eseményekkel, elképzeléseken és kombinációkon ráér akkor gondolkodni, ha már megbízható adatok, tények birtokában van. Egy dolgot nem szabad soha elveszítenie: a kíváncsiságát…”


Állomáslista:

02. 18. Szembetűnő
02. 20. Utószó
02. 24. Spirit Bliss Sárga könyves út


Add a Twitter-hez Add a Facebook-hoz Add a Google Reader-hez Add az RSS olvasódhoz

2025. február 22., szombat

Fekete István: Téli berek – Blogturné



1900. január 25-én született Fekete István József Attila-díjas magyar író, aki gyerekkorunktól kezdve számos ifjúsági könyv és állattörténet írójaként kíséri olvasói utunkat. A Blogturné Klub három bloggere az író születésének 125. évfordulója alkalmából nagyszabású turnéra indul a szerző könyveivel. Tartsatok velünk, s a turné végén megnyerhetitek a turnéban részt vevő könyvek egyikét a Móra Könyvkiadó jóvoltából.


Miért választottam ezt a könyvet?

Nem tudom, miért maradtak ki a gyerekkoromból Fekete István könyvei, de nagyon örülök, hogy elkezdhettem bepótolni ezeket a történeteket. A Tüskevár nagyon tetszett, ezért alig vártam, hogy belekezdhessek a folytatásba, a Téli berekbe.


Véleményem a könyvről

A Tüskevár végén István bácsi meghívta magához ismét Tutajost és Bütyköt, ezúttal a téli szünetre. A telelésük azonban hosszabbá válik, mivel kitör a járvány Pesten, bezár az iskola is, és ezért a szüleik hamarabb elküldik őket vidékre. A téli Kis-Balaton teljesen más, mint a nyári, így új tapasztalatokat és élményeket gyűjthetnek, miközben tovább alakulgat a személyiségük.

A könyv első részében még Pesten járunk. Megtudjuk, hogy mi is történt a nyaralás óta Tutajossal és Bütyökkel. Tutajos sokat tanult Matula bácsitól, ám visszakerülve Pestre, sokat is felejtett. Na meg kitört rajta a kamaszkor. Állandóan felhúzza magát, dühöng, verekszik is, megbántja maga körül az őt szerető embereket, vagyis tombolnak a hormonjai. És rátalál az első szerelem, amiről úgy érzi, hogy az egyetlen és örök is. Őszintén szólva a kamasz Tutajos időnként elég kiborító, de hát, a kamaszok már csak ilyenek... Szóval a karaktere elég reális, szépen bemutatja, hogy milyen is egy 15 éves srác, miféle gondolatok járnak a fejében, hogyan érez, miként viselkedik. Az olvasó pedig reméli, hogy Matula majd segít neki kinőni ezeket a dolgokat, és felnőni.

És persze így is van. Tutajos a Kis-Balatonnál szép lassan lenyugszik, rájön, hogy jobb előbb átgondolni a dolgokat, és csak aztán beszélni, és hogy bölcs dolog az idősebbekre és okosabbakra hallgatni. Főképp egy olyan helyen, ahol konkrétan az életed múlhat rajta.

Bütyök is kamaszodik, de ő sokkal szimpatikusabb és szerethetőbb módon, mint Tutajos. Ő megmaradt annak az udvarias, jólelkű fiúnak, akinek az első könyvben megismerhettem. Azt hiszem, Matula mellett ő az a karakter, akinek köszönhetően Tutajos nem csúszik teljesen félre, és még épp időben rájön arra, hogy változtatnia kell a viselkedésén.

– Én adogatom a csomagokat, maguk meg mindenkinek az ágyára teszik, ami az üvé. Megnézni nem szabad, de még tapogatni sem...
Ezzel odaállt a sarokba rakott csomagok mellé, és felemelve az első csomagot silabizálni kezdte.
– Matula – mondta, és szinte elpirult... és megtapogatta a papírt.
– Nem szabad tapogatni! – kiáltott a két gyerek.
– Azért nem kell kiabálni – mosolygott Matula, és Tutajos az öreg ágyára tette a csomagot.

Nagyon érdekes volt látni a téli Kis-Balaton világát, ami teljesen más, mint a nyári volt. Persze a helyszínek ugyanazok, de teljesen másképp működik a természet. Másként viselkednek az állatok, elsősorban a túlélés foglalkoztatja most őket, mert a hóban-fagyban nehezen találnak élelmet. És mások az emberek problémái is, az őket fenyegető veszélyek. Még horgászni is másképpen kell télen, mint nyáron. Tutajosékkal együtt mi, olvasók is teljesen új dolgokat tanulhatunk meg az ottani túlélésről.

Az első könyv értékelésénél azt hiszem, elfelejtettem írni, de imádtam, hogy nem csak az emberek, hanem az állatok fejébe, életébe is beleláthatunk időnként. A kutyák, rókák, baglyok és egyéb állatok szemszögéből nézve is rengeteg tanulságot rejt ez a regény.

Ez a második rész is egy igazi Buddha-regény, ami azt jelenti, hogy lassan folydogál a cselekménye, de ez egyáltalán nem baj, mert ahelyett, hogy untatná az embert, az egész olyan megnyugtató és kellemes, olvasás közben az ember simán lemegy zenbe, elképzeli, hogy ő maga is ott van a Kis-Balatonnál, és a tájat szemléli.

Ez nem szívtelenség! Matula semmivel sem kegyetlenebb, mint a berek, és semmivel sem oktalanabb, mint a természet. Úgy érzi, nem köteles többet foglalkozni a baglyok dolgával, mint a baglyoknak az ő dolgával. Matula nem kínzott meg életében egyetlen állatot sem, és nem is engedte, hogy kínozza őket valaki, de életüket elvette, ha arra szüksége volt, mint ahogy a berek többi lakói is elvették egymásét.

Ezúttal egyetlen dologgal szemben voltak ellenérzéseim, mégpedig azzal, ahogyan időnként a kutyákkal bántak a karakterek. A gyerekek egy otthoni szomszéd kutyáját, Bikficet is elviszik magukkal telelni, szóval Csikasz és Bikfic is kint van a kunyhónál (ami igazából már ház) a gyerekekkel és Matulával. És folyton veréssel fenyegetik őket „nevelési célból” (igaz, csak egyszer üti meg Tutajos az egyik kutyát ténylegesen), meg ordibálnak velük akkor is, amikor igazából semmi rosszat nem tettek, és Matula a hóesésben is kizárja őket a házból. Igaz, hogy van kint elvileg meleg helyük, de odakint akkor is bármi történhet velük abban az időjárásban. Szóval igen, 21. századi, kutyaszerető emberként minden ilyen résznél figyelmeztetnem kellett magam, hogy egy múltban játszódó sztorit olvasok, és nem kérhetem számon a karaktereken, hogy nem 21. századi emberként gondolkoznak az állattartásról.

Szóval a kutyák veréssel való „nevelésével” és házból való kizárásával hideg időben nagyon nem értek egyet. Viszont találhatók olyan elvek is a történetben, amik mutatják, hogy Matula tiszteli az állatokat úgy alapvetően, legalábbis feleslegesen nem akar nekik fájdalmat okozni (csak szerinte a neveléshez ez szükséges, vagyis akkor nem felesleges), nem akarja kínozni őket, és megölni is csak akkor, ha étel lesz belőle, vagy valamiért kártékony az adott állat. Bütyköt viszont külön szeretem azért, mert amikor Tutajos megpróbálja megtanítani lőni, ő az első próbálkozás után közli, hogy még ha tudná is használni a puskát, akkor sem akarna állatot ölni. Ennél a résznél éreztem azt, hogy most már véglegesen ő a kedvenc karakterem a történetből.

– Látod, Gyula – szólalt meg későbben Bütyök – néha magam sem értem a dolgot. Veled izgulok, ha vadászol, és minden megfigyelés öröm nekem, de meglőni az állatokat akkor sem szeretném, ha tudnám. Azt hiszem, te vadásznak születtél, én pedig pásztornak... de így leskelődni én is szeretek.
Ezt már a magasles trónusán suttogta Bütyök, és elővette a gukkert.

Mindezen véleménykülönbségek ellenére annyira jó volt a történet hangulata, és annyira szerethetőek a karakterek, hogy képes voltam olvasás közben félretenni a 21. századi gondolkodásmódomat, és ha nem is megérteni ezeket a dolgokat, de legalábbis elfogadni, hogy régen így gondolkoztak és éltek az emberek, és ettől nem voltak gonoszak, csak még nem voltak elég felvilágosultak.

Nagyon-nagyon sajnálom, hogy ennek a történetnek nincs még egy része, mert simán végigolvastam volna még egy nyaralás, telelés, vagy bármilyen évszakos vakáció történetét a Kis-Balatonnál.


Hogy tetszett ez a könyv?

Különleges hangulata van, megnyugtatja az embert, a karakterei szerethetőek, és valahogy jólesik olvasni. Még a kutyanevelési kérdésekben fennálló ellentétet is félre tudtam tenni olvasás közben.

Szóval összességében IMÁDOM ezt a könyvet.


Kiknek ajánlom ezt a könyvet?

Azoknak, akik szükségük van ebben az őrült világban némi nyugalomra, békére, mert ebből a könyvből ez árad.

Ha kíváncsi lettél, itt megvásárolhatod a könyvet:


Nyereményjáték:

A turné minden állomásán találtok egy-egy kérdést Fekete István műveivel kapcsolatban, ami vonatkozhat egy adott mű történetére, keletkezésére, de akár arra is, hogy milyen állatot takar egy-egy elnevezés. A helyes választ írjátok a Rafflecopter megfelelő sorába!

Figyelem! A megfejtéseket elküldés után nem áll módunkban javítani. A nyertesnek 72 órán belül válaszolnia kell a kiértesítő e-mailre, ellenkező esetben új nyertest sorsolunk. A kiadó csak magyarországi címre postáz.


Kérdés a játékhoz:

Hogy hívják az öreg csőszt a Tüskevárban?


Állomáslista:

02. 22. Spirit Bliss Sárga könyves út (Téli berek)


Add a Twitter-hez Add a Facebook-hoz Add a Google Reader-hez Add az RSS olvasódhoz

2025. február 20., csütörtök

Scarlett St. Clair: A galádság érintése (Hades és Persephone 3.) – Blogturné



A Könyvmolyképző Kiadónak köszönhetően Scarlett St. Clair Hades és Persephone-sztorijának már három része is eljutott a magyar olvasókhoz. Ezzel a három résszel kalandoznak most bloggereink az alvilágban. Tarts te is velünk, és a turné végén nyerhetsz a könyvekből egy saját példányt.


Miért választottam ezt a könyvet?

A második könyv csak minimálisan nyerte el a tetszésemet, de azért kíváncsi voltam, hátha a harmadikra összeáll valami történet is a szexen kívül, mert amúgy jó alapötleteket, lehetőségeket hordozott ez a regény magában. Reméltem, hogy az író ebben a könyvben félreteszi kicsit a pornót, és előtérbe helyezi a valódi cselekményt.


Véleményem a könyvről

A harmadik könyvben Demeter továbbra is természeti csapásokkal gyilkolássza az embereket, hogy megbüntesse a Persephonét, de lehet, hogy nem elégszik meg ennyivel... Az istenek ellen lázadó emberek csoportja valamilyen módon isteneket rabol, kínoz és gyilkol, ami lehetetlen lenne isteni segítség nélkül. Persephone megpróbálja kinyomozni, ki(k) áll(nak) az istenek ellen elkövetett bűntettek mögött, közben viszont az olümposziakkal is szembe kell néznie, ugyanis Zeus engedélye szükséges ahhoz, hogy Hades felesége lehessen. Ezt az engedélyt azonban nem egyszerű megszerezni, és lehet, hogy emberek és istenek háborúja mellett istenek és istenek háborúja is közeleg.

Nos, először is, végre tényleg volt valami egységes történetszál, ami a könyv elejétől a végéig húzódott. Az előző részben több jó ötlet is akadt, de a töménytelen mennyiségű erotikus jelenet miatt egyiket sem sikerült úgy kidolgozni, ahogyan kellett volna, töredezetté vált a második rész. Itt viszont a továbbra is sok erotikus jelenet mellett sem éreztem ezt a töredezettséget, aminek örültem. Volt egy alapsztori, és az rendesen ki lett dolgozva.

Míg Persephone az első két könyvben azon volt újságíróként, hogy leleplezze az istenek túlkapásait, visszaéléseit, és elérje, hogy ők is büntethetővé váljanak, ha rosszat tesznek, a harmadik könyvben már nem nagyon érdekelte a dolog. A lázadó emberek persze nem túl szimpatikusak, hiszen egyfelől rájöttek, hogyan ártsanak az isteneknek (sőt, hogyan öljék meg őket!), és ez valószínűleg ijesztő egy istennek, istennőnek, másfelől ártatlanabb isteneket, istennőket és ártatlan embereket is bántalmaznak, gyilkolnak, ami már nemcsak lázadás, hanem lényegében terrorizmus. És ez valóban nem helyes. Ha gonoszságra gonoszsággal, erőszakra erőszakkal válaszolsz, abból sosem sül ki semmi jó, de békés, boldog, igazságos jövő biztosan nem. Szóval azt teljesen megértem, hogy Persephone miért is nem szimpatizál ezekkel az emberekkel, miért akarja kinyomozni kik ők, milyen isten támogatja őket, és miért akarja megállítani őket.

De azt nem értem, hogy miért állt le az isteneket leleplező tevékenységével. Mert az istenek továbbra is visszaélnek a hatalmukkal (ha nem is mindegyik, de jó páran). Mintha Persephone azáltal, hogy Hades jegyese lett, elvesztette volna az emberi mivoltát, érzéseit, gondolatait. Vagyis önmagát. És ez nem igazán tetszik. Izgalmas volt ez a lázadó embercsoportos-nyomozós szál, tényleg, ám hiányzott Persephone igazságérzete. Mert az istenek egy jó része semmivel nem jobb a lázadó, terrorista embercsoportnál. Mindkettőt meg kell állítani, és az ártatlanokat mindkettőtől meg kell védeni.

Az író valószínűleg rájött arra, hogy túlzásba viszi Hades birtoklási mániáját, és már nem egészséges az, amit a Persephonéval való kapcsolatukkal csinál, mert Hades ebben részben egy pöttyet visszavett. Itt már időnként kikérte Persephone tanácsát, véleményét, „megengedte neki”, hogy nyomozzon, és hasonlók. Bár röhej, hogy egy férfi engedélye kell ahhoz, hogy egy nő megtegyen valamit... Nos igen, szóval Hades még mindig nem a kedvencem, még mindig red flages a szememben, de egy hajszállal értelmesebben viselkedett, mint az előző részben.

Apollóból is pozitív karaktert csinált végül az író, megkapott mindenféle mentséget, és elfelejtettük neki, hogy embereket büntetett meg csak azért, mert nem akartak lefeküdni vele. Ezzel a szerecsenmosdatással pedig nem értek egyet. Ennyi erővel Demeter is lehetne pozitív karakter, mert neki is megvolt a múltbeli traumája, ami miatt olyan lett, amilyen. De érdekes módon a nők nem kapnak felmentést a bűneik alól a traumáik miatt, csak a férfiak... Hmmm...

Amúgy az új Apolló szerethető volt, ha az ember hajlandónak mutatkozott olvasás közben a korábbi könyvekkel kapcsolatos amnéziára, csak hát, igen... Helen karaktere esetében viszont pont az ellenkezője történik. A második könyvben jófej, kedves nőből egy „törtető ribi” válik hirtelen, aki a barátait is hátba szúrja.

Akiket viszont nagyon szerettem karakterként az Hermes, aki még mindig vicces és nagyon jó barát, valamint Zofie, aki hű, bátor és szintén jó barát.

Persephone elrablási traumája viszont jól volt ábrázolva, és örülök neki, hogy az író nem feledkezett meg róla, nem zárta le annyival, hogy kiszabadult, az elrablóját semlegesítették, megszűnt a veszély, és mintha meg sem történt volna. A nők nagyobb része nem tud könnyen túllépni egy ilyen traumán, már csak azért sem, mert ilyenkor jövünk rá, hogy mennyire kiszolgáltatottak vagyunk, hogy mennyire nem lehet ránézésre kiszúrni, kitől kell tartanunk, és kitől nem. Szóval ez a szál klassz, hogy belekerült a regénybe, mert fontos.

Érdekes volt ellátogatni az Olümposzra, megismerni a korábban még nem látott isteneket, felmérni az erőviszonyokat, az istenek közötti kapcsolatokat és ellenségeskedéseket. Sok meglepetést nem okoztak, mert Zeus pont olyan s*ggfej, mint ahogyan a róla szóló mondák alapján mindig is képzeltem, Hera is megkeseredett, bosszúálló és kegyetlen, Poseidon pedig egy undorító hímsoviniszta rohadék. Szóval a regény pont úgy ábrázolta őket, ahogyan általában a róluk szóló mondák. Viszont nagyon kíváncsi lennék egy Aphrodite–Hephaestus-történetre, mert az ő házasságuk, szerelmük elég titokzatosnak és zűrzavarosnak tűnik, vagyis érdekesnek.

Az utolsó fejezetek elég izgalmasra sikeredtek, lényegében függővéget kaptunk, úgyhogy az utolsó száz oldalt nagyon gyorsan elolvastam, és még kíváncsi is lettem, hogy vajon miként fejeződik majd be ez a történet a következő könyvvel.


Hogy tetszett ez a könyv?

Egy kicsit jobban összeállt szerintem, mint a második könyv, és Hades karaktere is hajszálnyit kevésbé volt red flages. A főszálak (emberek-istenek, istenek-istenek közötti konfliktusok) jól kidolgozottak voltak, nem töredeztek úgy fel, mint a második könyvben, a könyv vége pedig izgalmas függővég lett. Egy hajszállal kevésbé tetszett, mint az első rész, amiben sok lehetőséget és fontos témát találtam, de egy hajszállal jobban tetszett végül, mint a második rész, mert a sok szexjelenet mellett összeállt végre egy egységes sztoriszál.

Szóval összességében TETSZETT (a 2. résznél ez egy gyenge tetszett volt, itt viszont már egy erősebb) ez a könyv.


Kiknek ajánlom ezt a könyvet?

Azoknak, akiket érdekelnek az ókori istenek, bírják a rengeteg szexjelenetet, vagy átugorva azokat érdekli őket egy kalandos, harcos, a modern kort az ókorral ötvöző regény.

Ha kíváncsi lettél, itt megvásárolhatod a könyvet:


Nyereményjáték:

Mostani játékunk során arra vagyunk kíváncsiak, hogy mennyit tudtok Hadesról és Persephonéról. Minden állomáson találtok róluk egy kérdést, az a feladatotok, hogy a helyes választ beírjátok a Rafflecopter megfelelő helyére.

Figyelem! A megfejtéseket elküldés után nem áll módunkban javítani. A nyertesnek 72 órán belül válaszolnia kell a kiértesítő e-mailre, ellenkező esetben új nyertest sorsolunk. A kiadó csak magyarországi címre postáz.


Kérdés a játékhoz:

Hogy hívják Hades háromfejű kutyáját?


Állomáslista:

02. 20. Spirit Bliss Sárga könyves út (3. könyv)
02. 22. Kitablar (1. könyv)
02. 24. Kitablar (2. könyv)
02. 26. Kitablar (3. könyv)


Add a Twitter-hez Add a Facebook-hoz Add a Google Reader-hez Add az RSS olvasódhoz

2025. február 18., kedd

Scarlett St. Clair: A galádság érintése (Hades és Persephone 3.) – Blogturné Extra



A Könyvmolyképző Kiadónak köszönhetően Scarlett St. Clair Hades és Persephone-sztorijának már három része is eljutott a magyar olvasókhoz. Ezzel a három résszel kalandoznak most bloggereink az alvilágban. Tarts te is velünk, és a turné végén nyerhetsz a könyvekből egy saját példányt.


Hogy ne maradjon ki, a 3. részből is hoztam nektek néhány érdekes idézetet. Jó olvasást hozzá! :)


1.

Elvárom, hogy a jövőben tájékoztass, mielőtt megpróbálsz elküldeni valakit a személyzetemből.
Hades összevonta a szemöldökét, megrándult a szája, és rögtön visszavágott.
Őt én vettem fel.
Örülök, hogy szóba hoztad a témát. Ha legközelebb úgy döntesz, hogy személyzetre van szükségem, akkor szeretnék én is a döntés részese lenni.


2.

– Hermes, igaz?
– Szóval hallottál már rólam?
(...)
– Hát persze – felelte Ben. Még mindig az Istenek Hírnöke vagy, vagy már lecseréltek az e-mailekre?


3.

– Semmit nem tennék anélkül, hogy ne beszélném meg veled. És ott lesz mellettem Zofie.
Hades hosszan bámulta. Merev volt a tartása, és érezni lehetett rajta, hogy még a gondolatot is gyűlöli.
– Megbeszéljük a feltételeket – mondta végül.
Persephonét ez bizakodással öntötte el – végül is nem mondott nemet.


4.

Amikor Persephone ránézett, észrevette, hogy a Napisten Ajaxot bámulja. A tekintetében tűz égett. Ismerte ezt a nézést, mert Hades is pont így nézett rá. A könyökével oldalba bökte Apollót.
– Azt hittem, hogy Hector a hősöd.
– Ő is.
– Akkor miért Ajaxot fixírozod?
Megrándult egy izom Apollo állkapcsában.
– Bolond lennék, ha nem figyelném meg a hősöm ellenfelét.
– De pont, amikor vetkőzik?
Apollo elvigyorodott.
– Nem kedvellek.


5.

– Kéred, vagy parancsolod?
– Kérem. Hacsak nem mondasz nemet.
– Tessék, én meg azt hittem, hogy kezdesz megváltozni.
– Apró lépésekkel haladok, cukorcici.
– Ha Hades megjelenik, hogy megöljön, nem lépek közbe.
– Most mi van? Nem mintha tapasztalatból tudnám, hogy milyen ízűek!
– Már az is éktelen haragra gerjesztené Hadest, ha meghallaná, miről beszélünk.
– Akkor talán megmondhatnád neki, hogy a toxikus maszkulinitás nem túl vonzó.


6.

–Kettes számú szabály, Sephy. Ha egy isten kiutat ajánl egy alkuból, fogadd el.
– És mi az első szabály?
– Sose köss alkut istenekkel.


7.

– Na jó, én megyek – mondta Hermes. – Randim lesz egy kecskés pasassal.
Amikor eltűnt, Persephone, Sybil és Zofie egymásra nézett.
– Kecskés pasassal? – kérdezték egyszerre.


8.

– Bármire is készülsz, állj le! – mondta Hecate, aki ebben a pillanatban, a szemét eltakarva jelent meg a szobában.
Mindketten az istennő felé fordultak. Sokkal formálisabb öltözetet viselt, mint általában. Sötétlila, szinte már fekete köpönyeg volt rajta, haja fonatokban lógott a vállára.
– Levetkőzzünk, mielőtt kinyitja a szemét? – kérdezte Hades, és végignézett Persephonén.


9.

– Hecate... – Persephone hangjába figyelmeztetés vegyült.
– Igen, úrnőm?
– Ne úrnőmözz itt nekem! – csattant fel Persephone. – Mit művelsz?
– Gyakorlunk.
– Ez nem gyakorlás!
– Dehogynem. A váratlanra is fel kell készülnöd. Nem minden az, aminek látszik.


10.

A gyász kegyetlen isten.


Ha kíváncsi lettél, itt megvásárolhatod ezt a könyvet:


Nyereményjáték:

Mostani játékunk során arra vagyunk kíváncsiak, hogy mennyit tudtok Hadesról és Persephonéról. Minden állomáson találtok róluk egy kérdést, az a feladatotok, hogy a helyes választ beírjátok a Rafflecopter megfelelő helyére.

Figyelem! A megfejtéseket elküldés után nem áll módunkban javítani. A nyertesnek 72 órán belül válaszolnia kell a kiértesítő e-mailre, ellenkező esetben új nyertest sorsolunk. A kiadó csak magyarországi címre postáz.


Kérdés a játékhoz:

Minek a folyója a Sztüx?


Állomáslista:

02. 18. Spirit Bliss Sárga könyves út (3. könyv – extra)
02. 20. Spirit Bliss Sárga könyves út (3. könyv)
02. 22. Kitablar (1. könyv)
02. 24. Kitablar (2. könyv)
02. 26. Kitablar (3. könyv)


Add a Twitter-hez Add a Facebook-hoz Add a Google Reader-hez Add az RSS olvasódhoz

Fekete István: Tüskevár – Blogturné



1900. január 25-én született Fekete István József Attila-díjas magyar író, aki gyerekkorunktól kezdve számos ifjúsági könyv és állattörténet írójaként kíséri olvasói utunkat. A Blogturné Klub három bloggere az író születésének 125. évfordulója alkalmából nagyszabású turnéra indul a szerző könyveivel. Tartsatok velünk, s a turné végén megnyerhetitek a turnéban részt vevő könyvek egyikét a Móra Könyvkiadó jóvoltából.


Miért választottam ezt a könyvet?

Az egyik kolléganőm még a turné lehetőségének felmerülése előtt mesélte, hogy ez a kedvenc gyerekkori könyve, úgyhogy amikor szóba került a turné, azonnal tudtam, hogy ez az egyik Fekete István-könyv, amit mindenképpen el szeretnék olvasni én is.


Véleményem a könyvről

A történet főszereplője Tutajos, vagyis Ladó Gyula Lajos, aki a nyári vakációját a Kis-Balatonnál tölti a nagybátyjánál. A nyaralás során megismeri a természetet, kalandokba és veszélyes helyzetekbe keveredik, megerősödik a személyisége, a lelke és a teste is, és örök életre szóló élményeket, tapasztalatokat szerez.

Nos, ez a regény egy Buddha-regény volt. Mármint nem a buddhizmusról szólt, hanem egyszerűen csak olyasféle nyugalmat és békét árasztott magából, amit regény esetében még nem tapasztaltam. Nem volt semmiféle nagy cselekmény, izgalom vagy fordulat, csak apró események, kalandok sorozata. Ennek ellenére egyáltalán nem volt unalmas, sőt!

Bár én gyerekkoromban sem voltam nagy természetjáró, mégis valamiféle nosztalgikus hangulatot hozott elő belőlem ez a történet. Visszaemlékeztem azokra a napokra, hetekre, amiket Pécsváradon töltöttem a nagyszüleimnél. Én az a típus voltam, aki inkább a könyvbeli Nancsi néni lába mellett segítettem volna a konyhában és a ház körül (ahogy anno a nagymamámnak tettem), mert a természetben található bogarak, rovarok és egyéb élőlények egy része megijesztett, de időnként azért a papám magával vitt engem és a húgomat az erdőbe, a kertbe, a falu többi részébe csatangolni. És hát, tudom, hogy az ottani ételek íze teljesen más, sokkal finomabb, és ismerem a falusi csendet és zajokat, azt a szinte teljes sötétséget, ami éjszaka van az utcai lámpák, autók fénye nélkül. Szóval igen, annak ellenére, hogy sosem töltöttem a természetben sok időt, mégis rengeteg dolog ismerősként köszönt vissza rám a könyvből.

És olvasás közben most legalább biztonságos módon (bogaraktól és egyebektől távol) átélhettem a könyvnek köszönhetően azokat a kalandokat, amik gyerekkoromban kimaradtak az életemből. És olvasva nagyon izgalmasnak, érdekesnek tűntek.

Na meg Matula bácsi józan paraszti eszének és logikájának, valamint Tutajos (később pedig az őt meglátogató barátja, Bütyök) tapasztalatainak köszönhetően egy csomót tanulhattam a növények és állatok világáról, arról, hogyan lehet túlélni és jól élni a természetben. Arról, hogy nem érdemes rohanni semmivel, mindennek megvan a maga ideje.

Nem mondom, hogy 21. századi emberként nem szisszentem fel időnként az akkori gyereknevelési dolgok miatt, mert időnként mind Tutajos, mind Bütyök konkrétan életveszélyes helyzetekbe keveredtek. István bácsi (a nagybácsi) és Matula abban hisznek, hogy engedni kell a gyereknek, csináljon, amit akar, aztán ha bajba kerül, majd tanul belőle. Csak épp a bajból tragédia is lehet, és erre nem igazán gondolnak... És volt, hogy csak a szerencsén múlt, hogy a gyerekek életben maradtak. Szóval teljesen megértettem Nancsi nénit, amikor időnként aggodalmaskodott a gyerekek miatt.

Bár az a túlféltés sem jó, amit sokan csinálnak így, a 21. században, de az a teljes szabadon eresztés sem, amit Matula csinált István bácsi támogatásával. Szerintem a középút a megfelelő. Ahol szabadon ereszted a gyereket, hadd kalandozzon, tapasztaljon, de közben messziről figyeled, ott vagy, hogy ha baj van, közbeléphess időben.

– Gergő bácsi: angyal! – mondta Bütyök.
– Lehet, de a valóságos angyalok valószínűleg visongva futnának világgá, ha az öreg megjelenne köztük pipájával és kéthetes szakállával.
– Ezzel nem illik tréfálni.
– Nancsi néni, ez nem tréfa. Matula nem angyal, hanem ember, de talpig ember, és ennél többet nem kívánhat senki.

Az állatokkal kapcsolatban... Nos, a szélsőséges állatvédők valószínűleg szintén többször felhorkannának ezt a könyvet olvasva, de én nem vagyok az. Szeretem az állatokat, nem szeretem, ha bántják, feleslegesen megölik őket, de szerintem a húsevés természetes dolog, és eszem húst. Matula a természet szeretetére tanítja a gyerekeket, és arra, hogy feleslegesen, pusztán szórakozásból nem szabad állatokat ölni. Viszont a regényben horgásznak, vadásznak, és Matula ínycsiklandó ételeket főz az elejtett állatokból.

Tetszik, hogy Matula sosem hazudik, és nem beszél feleslegesen. Csak akkor szólal meg, ha van mondanivalója, és csak a lényeget mondja ki, nem tesz hozzá körítést. Én is ilyen vagyok. A semmiről nem tudok beszélni, csak elmondom a lényeget, aztán kész. És introvertáltként nagyon le szokott fárasztani, amikor valaki folyamatosan beszél lényegében a semmiről, és nekem kell kibogoznom, hogy mi is a lényege annak, amit mondani akar.

Szóval alapvetően, bár nem értek egyet 100%-ban a nevelési elveivel, de Matula igazán szimpatikus karakter. Becsületes, rendes férfi, aki bár valószínűleg nem végzett egyetemet, talán az érettségije sincs meg (erről nem volt szó a könyvben), mégis intelligens, józan paraszti ésszel rendelkező ember, akinek hatalmas tudása van az állatokról, növényekről, a Kis-Balaton vízi világában való túlélésről.

– Jó kis tűz – bólintott –, de dobjon rá valami ződet, többet ér, mint a szúnyogolaj. egy-két marok fű is megteszi.
Gyula tépett füvet, s amikor rádobta a tűzre, egyszerre vastag, sárgásfehér füstöt öklendezett a sistergő parázs.
– Ez kell nekik! – mondta az öreg, és kiborította a hálóból a halakat. – Na, ugye, nem csípik már?
– Nem – lehelte a fiú, mert a füsttől alig volt lélegzete, és könnyei csorogtak –, csak a szemem esik ki, és egy kicsit megfulladok.

Tutajos és Bütyök is szerethető gyerekkarakterek. Érdekes volt látni rajtuk a változást fizikailag és lelkileg is. Tutajos kis vékonyka, városi gyerek volt, a nyár végére azonban testileg is megerősödött, és a személyisége is sokat fejlődött. És bár Bütyök testileg marconább volt mindig is, rá is pozitív hatással volt lelkileg ez a nyaralás. Már csak azért is, mert megtalálta az első szerelem. És nagyon édes volt, hogy mennyire komolyan vette, simán elhittem neki, hogy Katica lesz végül a felesége felnőttkorukban.


Hogy tetszett ez a könyv?

Ez egy olyan könyv, aminek nemcsak a cselekménye lassú és nyugalmas, hanem olvasás közben az ember életét is lelassítja, és egyfajta nyugalom száll meg tőle. Ami kellemes érzés. Mintha egy klassz csónakban ringatóznál, miközben figyeled magad körül az érdekfeszítő és gyönyörű környezetet. Megszerettem a karaktereket is, és még a nosztalgikus emlékek is felszínre kerültek bennem.

Szóval összességében IMÁDOM ezt a könyvet.


Kiknek ajánlom ezt a könyvet?

Bárkinek, aki szereti a lassú cselekményű, mégis egyfajta kellemes hangulattal átitatott történeteket, a természetet és a falusi környezetet.

Ha kíváncsi lettél, itt megvásárolhatod ezt a könyvet:


Nyereményjáték:

A turné minden állomásán találtok egy-egy kérdést Fekete István műveivel kapcsolatban, ami vonatkozhat egy adott mű történetére, keletkezésére, de akár arra is, hogy milyen állatot takar egy-egy elnevezés. A helyes választ írjátok a Rafflecopter megfelelő sorába!

Figyelem! A megfejtéseket elküldés után nem áll módunkban javítani. A nyertesnek 72 órán belül válaszolnia kell a kiértesítő e-mailre, ellenkező esetben új nyertest sorsolunk. A kiadó csak magyarországi címre postáz.


Kérdés a játékhoz:

Milyen állat lutra?


Állomáslista:

02. 18. Spirit Bliss Sárga könyves út (Tüskevár)
02. 22. Spirit Bliss Sárga könyves út (Téli berek)


Add a Twitter-hez Add a Facebook-hoz Add a Google Reader-hez Add az RSS olvasódhoz

2025. február 14., péntek

Scarlett St. Clair: A romlás érintése (Hades és Persephone 2.) – Blogturné



A Könyvmolyképző Kiadónak köszönhetően Scarlett St. Clair Hades és Persephone-sztorijának már három része is eljutott a magyar olvasókhoz. Ezzel a három résszel kalandoznak most bloggereink az alvilágban. Tarts te is velünk, és a turné végén nyerhetsz a könyvekből egy saját példányt.


Miért választottam ezt a könyvet?

Az első részben láttam a lehetőségeket, a szexjeleneteket leszámítva egész szórakoztató volt, ezért gondoltam, haladok tovább a történettel.


Véleményem a könyvről

Persephone letépte magáról az anyja „bilincseit”, de a Hadesszel való kapcsolata veszélyezteti azt az egyszerű emberi életet, amire korábban vágyott. Mivel kiderült, hogy a Holtak Istenének barátnője, rajongók és gyűlölködők kereszttüzében találja magát. Félő, hogy leleplezik, ő a Tavasz Istennője, de ez lesz a legkisebb baja. Történik valami tragikus, ami miatt Persephone teljesen összeomlik, és Hadesről is olyasmiket tud meg, amik miatt úgy érzi, talán mégsem fog működni közöttük ez a kapcsolat.

Nos, ebben a második részben rengeteg potenciál volt, ugyanis nagyon izgalmas témák kerültek elő benne. Egyfelől Apollo karakterének köszönhetően felmerült, hogy: vajon az istenek, csak azért, mert istenek, valóban bármit megtehetnek következmények nélkül? Meg lehet őket valahogyan állítani? El lehet érni, hogy ne árthassanak ártatlanoknak, és elnyerjék a tetteikért a méltó büntetésüket? Ezt a szálat a valóságunkkal is párhuzamba állíthatjuk, csak épp az istenek helyére a gazdagokat kell behelyettesítenünk. Ők a mi világunk istenei, legalábbis annak képzelik magukat jó páran közülük, és nem egy sztorit hallhattunk már arról, hogyan élnek vissza a szerencséjükkel, a helyzetükkel, a pénzükkel. Még akár súlyos bűncselekményeket is megúszhatnak.

Persephone megpróbál tenni ez ellen a saját eszközeivel, vagyis leleplező cikkekkel. Legalábbis a történet elején. Aztán... hát, egyfelől elül ez a szál, másfelől sajnos (vagy legalábbis nekem nem tetszett ez) elkezdődik a szerecsenmosdatás. Hogy szegény Apollóval csak történt valami traumatikus a múltban, és valójában ő nem is gonosz, csak magányos és szomorú, és szipp, szipp... Nos, nem, én ezzel nem tudtam mit kezdeni. Sajnálom, ami Apollóval történt, de ez nem jogosította fel arra, hogy ártatlan embereknek ártson csak azért, mert nem viszonozzák a vonzalmát. Apollo egy nárcisztikus szemétláda, és baromira nem tudom sajnálni. Szerintem kár, hogy az író megpróbált mentségeket találni neki, mert olyan, mintha védené a hozzá hasonló férfiakat.

Azt azért nagyon remélem, hogy Persephone nem adja fel végleg a tervét, hogy leleplezze az isteneket, és megmutassa, ők sem tehetnek meg mindent. Talán a harmadik részben kibontakozik jobban ez a szál, mert szerintem izgalmasabb és tanulságosabb lenne, mint a szerecsenmosdatás.

Ami egyébként Hades karakterének esetében is fennállt. Meglepve olvastam a molyos véleményekben az olvasásom után, hogy a többséget Persephone karaktere idegesíti, mert nem „hálás” eléggé Hadesnak. Nos, engem Hades karaktere bosszant. Az oké, hogy félti Persephonét, az nem oké, hogy rá akarja kényszeríteni a dolgokat, amivel megvédené őt, és teljesen semmibe veszi Persephone akaratát, szükségleteit. Az lenne a normális reakció tőle, ha mindent elmondana Persephonénak, és érvelve megbeszélnék a dolgokat, aztán közösen eldöntenék, hogy miként tudnának tenni Persephone biztonságáért. Ezt tenné egy férfi, aki egyenrangúként kezelni a szerelmét.

Hades karaktere viszont egy elnyomó férfi, és őszintén bevallom, engem cseppet sem vett le a lábamról, sőt! Már az első könyv esetében is voltak fenntartásaim vele kapcsolatban, a második könyvben pedig csak még több red flaget találtam. Nem elég, hogy titkolózik Persephone előtt, nem elég, hogy rá akarja folyton kényszeríteni az akaratát, nem elég, hogy mindig jobban akarja tudni, mi a jó Persephonénak, még az is kiderül róla, hogy lényegében egy maffiavezér az élők világában. És nem, szerintem erre nincs mentség. Az sem mentség rá, amivel magyarázza. Ahogyan arra sincsen mentség, hogy férfiúi sértettségében egy szerencsétlen nimfát nyárfává változtatott. Igen, tudom, hogy Persephone is tett hasonlót, de ő egy olyan nimfával, aki valóban gonoszságokat tett. Leuce is rosszat tett, de róla nem lehet azt mondani, hogy gonosz. Szóval Hades ezen tette is csak arra bizonyíték számomra, hogy Hades nem az a férfi, akivel egy nőnek jó dolog kapcsolatba kerülnie.

Vagyis őszintén bevallom, nagyon kedvelem Persephone karakterét, de Hadest egyáltalán nem. És szinte a teljes második rész alatt magamban győzködtem Persephonét, hogy meneküljön, fusson az ellenkező irányba, mert ami Hades és közte van, az minden, csak nem egy egészséges kapcsolat.

No, de térjünk vissza a következő izgalmas témához, ami előkerült a sztoriban. A halál és elengedés témája. Nem spoilerezek, de a lényeg, hogy valaki haldokolni fog a sztoriban, és ennek köszönhetően Persephone teljesen kikészül. Egyszerűen nem tudja elengedni a szeretett személyt. Ostoba dolgokra is képes lenne, csak hogy megmentse a haláltól. Nem gondol bele, hogy mi a jó a szeretett személynek, csak a saját fájdalma vezérli. És ez számomra nagyon átérezhető volt. Múlt évben halt meg a kutyusom, Manóka, ráment a rák a tüdejére, nekem pedig döntenem kellett, hogy önző leszek, és tovább nyújtom a szenvedéseit, vagy elengedem őt. A második mellett döntöttem, de azóta is kínoz ennek a döntésnek a súlya, és nagyon-nagyon hiányzik. Szóval igen, ez a szál számomra elég megrázó volt, és teljesen megértettem Persephone tetteit még akkor is, ha az eszemmel tudtam, hogy rossz döntést hoz éppen.

A harmadik érdekes szál egy titkos „hódoló” felbukkanása volt, akiről az első pillanattól tudni lehetett, hogy nem a kedves, hanem a pszichopata fajtából való. Már az elején gyanús volt valaki számomra, de reméltem, hogy talán mégsem ő lesz a hunyó, és meglep majd a történet. Hogy így lett-e, nem árulom el természetesen. Ennek a szálnak a vége kicsit el lett sietve szerintem, nem bántam volna, ha kicsit jobban ki van fejtve.

Nagyon tetszett, ahogyan Persephone érzései a képességei által manifesztálódtak. Például, hogy a stressz és a fájdalom úgy tört ki belőle, hogy tüskék hasították fel a bőrét és nőttek ki belőle. Érdekes volt látni, hogy a varázsereje által megjelenítődik az, ahogyan éppen érzi magát. Ez nagyon jó ötlet volt az írótól.

Amit még imádtam, és szó szerint imádtam, az a sisterhood érzés volt, amit Persephone és a körülötte lévő nők tanúsítottak egymás iránt. Az, ahogyan Persephone Leuce-szel viselkedett, egyszerűen csodálatos volt. Ez a szál, a nők közötti összetartás szála nagyon fontos üzenetet közvetít az olvasóknak: sose a nőtársadat utáld, ha a párod múltbeli dolgairól vagy jelenbeli hazugságairól, esetleg félrelépéséről van szó. A párod az, akinek őszintének kéne lennie veled, akinek hűségesnek kéne lennie hozzád, és ha nem az, az csak és kizárólag az ő bűne. Mi, nők inkább tartsunk össze, mert egyetlen férfi sem ér annyit, hogy egymást marjuk!

És ha már férfiak és istenek, nekem Hermes a kedvencem. Ő cuki és vicces. És aranyos, ahogy csatlakozik a sisterhoodhoz támogató férfiként.

Az erotikus jelenetekről ugyanazt tudom elmondani, mint az első könyv esetében. Túl sok volt, túl pornószerűen megírva, és olyan helyzetekben, amikor más embernek eszébe nem jutna szexelni. Néha egy-egy szex közben elhangzott mondaton konkrétan felkuncogtam, mert elképzelni nem tudom, hogy van olyan ember a világon, aki valóban ilyesmit kiejt a száján szex közben. Maximum tényleg egy pornófilmben.

Szóval nem volt ez egy rossz könyv, csak a szexjelenetek 90%-át ki kellett volna húzni belőle, inkább rákoncentrálni az egyébként nagyon izgalmas főtémákra (istenek leleplezése, a halál és elengedés traumája, pszichopata titkos „hódoló”), és Hades karakteréről kimondani, hogy egy bántalmazó karakter, a Persephonéval való kapcsolata egy elnyomó kapcsolat, és oda kifuttatni a szálat, hogy erre Persephone rájön, és felszabadítja önmagát. A harmadik könyv esetében csak abban reménykedem, hogy Hades mégis összekapja magát, rájön, hogy elnyomóként viselkedik, és hogy ne veszítse el Persephonét, megváltozik. Remélem, így lesz...

A regény vége izgalmasan zárult, Persephone a munkája területén új útra lépett, aminek köszönhetően a harmadik részben talán kibontakozhat az istenek leleplezése és megregulázása szál. Nagyon örülnék neki, ha erre koncentrálna rá a következő rész.


Hogy tetszett ez a könyv?

Nos, volt benne potenciál, mert tele volt nagyon izgalmas és fontos témákkal, csak sajnos nem mindenhol tudta ezt kihasználni az író. A szexjelenetekkel még mindig bajom van, és Hadest sem kedvelem. De Persephonét igen, és imádom a sisterhoodot, amit kialakított maga körül. Remélem, hogy a harmadik részben Hades képes lesz megváltozni, és remélem, hogy tovább folytatódik majd az istenek leleplezéséről szóló szál.

Szóval összességében TETSZETT ez a könyv.


Kiknek ajánlom ezt a könyvet?

Azoknak, akik odavannak az erotikus-romantikus regényekért, és azoknak is, akik nincsenek annyira, de szeretnek fontos témákról olvasni (ők átlapozhatják a szexjeleneteket).

Ha kíváncsi lettél, itt megvásárolhatod ezt a könyvet:


Nyereményjáték:

Mostani játékunk során arra vagyunk kíváncsiak, hogy mennyit tudtok Hadesról és Persephonéról. Minden állomáson találtok róluk egy kérdést, az a feladatotok, hogy a helyes választ beírjátok a Rafflecopter megfelelő helyére.

Figyelem! A megfejtéseket elküldés után nem áll módunkban javítani. A nyertesnek 72 órán belül válaszolnia kell a kiértesítő e-mailre, ellenkező esetben új nyertest sorsolunk. A kiadó csak magyarországi címre postáz.


Kérdés a játékhoz:

Minek az istennője Persephone édesanyja?


Állomáslista:

02. 14. Spirit Bliss Sárga könyves út (1. könyv)
02. 16. Insane Life (3. könyv)
02. 18. Spirit Bliss Sárga könyves út (3. könyv – extra)
02. 20. Spirit Bliss Sárga könyves út (1. könyv)
02. 22. Kitablar (1. könyv)
02. 24. Kitablar (2. könyv)
02. 26. Kitablar (3. könyv)


Add a Twitter-hez Add a Facebook-hoz Add a Google Reader-hez Add az RSS olvasódhoz