A Móra kiadó jóvoltából egy gyönyörű, a mítoszokról szóló atlaszt tarthatunk a kezünkben, amiből megtudhatjuk, hogy a különböző népek, miként képzelték a világ felépítését, milyen érdekes mitológiai történeteik, legendáik vannak, és egyéb érdekességeket. Ezúttal négy bloggerünkkel csodálhatjátok meg ezt a kötetet, és a turné végén természetesen ti is nyerhettek egy példányt a könyvből.
Miért választottam ezt a könyvet?
Időnként szeretek ilyen gyönyörű, szórakoztató, ismeretterjesztő köteteket nézegetni, olvasgatni. Egyfelől, mert annyira szépek, hogy már a lapozgatásuk is jólesik az embernek, másfelől, mert bár elsősorban fiataloknak szólnak, én is szoktam olyan információkat találni bennük általában, amikről korábban nem hallottam.
Véleményem a könyvről
Nos, igen, ez az atlasz is a csoda szép kategóriába tartozik. Színes, gyönyörűen illusztrált, vastagabb oldalai vannak, és tartós módon van könyvvé kötve. Vagyis pont olyan igényes, amilyet egy ilyen ismeretterjesztő kötettől elvárok.
A fejezetekben különböző népek mítoszaival ismerkedhetünk meg. Mindegyik fejezet négy részből áll. Először van egy kis bevezető, amiben gyors és egyszerű összefoglalót kapunk az adott nép kultúrájáról, mítoszairól, és arról, hogy milyennek képzelték a világ felépítését. Aztán következik egy térkép, amin rajz és kisebb megjegyzések formájában láthatjuk, hogy az adott nép milyennek is képzelte az univerzumot, és mit gondoltak a keletkezéséről. Ezután konkrét mitológiai történetek következnek meseszerűen leírva egy „Tudtad?” szövegdobozzal, amiben egy-egy kiragadott érdekességről olvashatunk. Végül pedig az adott néphez fűződő érdekes lényekről és tárgyakról kapunk rövid ismertetést.
Bármilyen furán is hangzik, nekem azok a részek tetszettek a legjobban, amikhez kevesebb szöveg tartozott, vagyis ezúttal a térképek. Pedig úgy alapvetően nem vagyok túl jóban ezekkel, gimiben is földrajzórán a vaktérkép volt a gyenge pontom. De ezek a térképek egyfelől gyönyörűek voltak, másfelől nagyon izgalmas volt látni, hogy melyik nép milyennek képzelte a világot.
A mitológiai történetek is érdekesek voltak, bár ezek között volt olyan, amit már ismertem, például a görög mítoszok közül Héraklész történetét és a titánok harcát, az északiak közül Thor és Loki történetét, meg az egyiptomi holtak utazását. De rengeteg olyan mese is akadt, amit még sosem hallottam. A kedvencem A csecsemő – Mi a legnagyobb próbatétel egy hősnek? című volt, amely arról szólt, hogy egy hős, Gluszkap legyőzött már ezernyi szörnyet, semmitől nem rettent vissza, ezért azzal dicsekedett, hogy legyőzhetetlen. Mire megjelent egy nő, és nevetve közölte vele, hogy ismer valakit, aki legyőzné őt. És otthagyta a csecsemőjével. A babával való foglalkozás persze nehezebb volt, mint a szörnyekkel való harc, a hős kiborult, és így az első, aki legyőzte őt, egy csecsemő volt. Ironikus, és feminista szemmel nézve, gyönyörű és tanulságos történet.
A negyedik részben a lények és a tárgyak között is volt, amit már ismertem, de olyan lényekről is olvashattam, akikről soha az életben nem hallottam ezelőtt. Úgyhogy egy csomó új ismeretet és történetet kaptam ettől a könyvtől, aminek nagyon örülök.
Hogy tetszett ez a könyv?
A kivitelezése gyönyörű, a térképek csoda szépek, a történetekből és egyebekből sok új dolgot tanultam.
Szóval összességében IMÁDOM ezt a könyvet.
Kiknek ajánlom a könyvet?
Mindenkinek, aki egy igényes ifjúsági ismeretterjesztő könyvet szeretne a kezébe venni.
Ha kíváncsi lettél, itt megvásárolhatod a könyvet:
Nyereményjáték:
Ezúttal mitológiával kapcsolatos kérdésekre kell felelnetek. Írjátok be a helyes válaszok betűjelét a Rafflecopter-doboz megfelelő helyére.
(Figyelem! A megfejtéseket elküldés után nem áll módunkban javítani. A nyertesnek 72 órán belül válaszolnia kell a kiértesítő e-mailre, ellenkező esetben új nyertest sorsolunk. A kiadó csak magyarországi címre postáz.)
Kérdés a játékhoz:
Hányadik feladata volt Héraklésznek Minósz vad bikájának megszelídítése?
a.) 1.
b.) 4.
c.) 7.
d.) 100.
Állomáslista:
11. 07. Spirit Bliss Sárga könyves út
11. 08. Könyv és más
11. 09. Szembetűnő
11. 10. Veronika’s Reader Feeder
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése