Rowan és Citra kalandos története a Kaszások kora sorozat második részében folytatódik! Tartsatok bloggereinkkel a Viharszem blogturnéján, ismerjétek meg Lucifer kaszást, aki a rossz útra tért kaszásokat iktatja ki, és Anasztaszija kaszást, aki belülről próbálja helyretenni a Kaszáskört!
Ne felejtsetek el játszani se, ugyanis a turné végén egy szerencsés olvasónk meg is nyerheti a könyvet a Lampion Könyvek kiadónak hála!
Miért választottam ezt a könyvet?
Az első rész érdekesen indult, bár elég sok morális kérdés felmerült bennem a történet világával kapcsolatban. Mindenképpen kíváncsi voltam rá, merrefelé halad majd a sztori, mi lesz Citrával, Rowannel, vajon továbbra is fennmarad-e a kaszások és az adott világ rendje, vagy sikerül változásokat elérni.
Véleményem a könyvről
A történet lényegében ott folytatódik, ahol az első véget ért. Citrából kaszás lett Anasztaszija néven, és a saját szemszögéből nézve könyörületes módon próbálja végezni a begyűjtéseket (vagyis az emberek megölését). Rowan elbukott a kaszássá válás utolsó lépcsőfokán, és azóta illegalitásba vonulva önjelölt kaszásként működik, aki a korrupt, szadista, kegyetlen kaszásokkal végez örökre. A kaszások természetesen el akarják kapni őt, de nemcsak ő van veszélyben. Anasztasziját és Curie kaszást is meg akarja valaki gyilkolni, ám felbukkan egy titokzatos fiú, aki időben figyelmezteti őket. De vajon ki áll a gyilkossági kísérlet hátterében, és miféle összeesküvés készülődik a konzervatív nézeteket valló kaszások ellen?
Az első könyv is tetszett, de valamiért ez a második sokkal jobban beszippantott. Talán azért, mert volt időm feldolgozni a gondolatot, hogy egy olyan világba lépünk be olvasóként, ahol az emberek halálának idejéről és módjáról más emberek csoportja dönt, és ezeket a döntéshozókat, a kaszásokat, bár lényegében sorozatgyilkosok, mégsem feltétlenül gonoszként, hanem sokszor jó emberként, sőt, hősként jeleníti meg az író.
Elsőre furcsa volt ez a felállás, mert sosem hittem a halálbüntetésben még a súlyos bűnöket elkövetők esetében sem (szerintem az túl könnyű büntetés egy kegyetlen bűnözőnek, inkább egész életükben végezzenek kemény, veszélyes munkát a társadalom érdekében és az ellátásukért cserébe), itt pedig még csak nem is bűnözőkkel végeznek a kaszások, hanem átlagemberekkel. Gyerekekkel, nőkkel, férfiakkal, idősekkel, fiatalokkal. Sosem lehet tudni, kit választanak ki.
Nem mellesleg, mint a második kötet még mélyebben bemutatta, egyáltalán nem igaz, hogy a kaszások mind bölcsen, objektíven és emberségesen végzik a munkájukat, mert igazi pszichopaták is vannak köztük, akik a mi világunkban lényegében szimpla sorozatgyilkosnak számítanának, és legalább életfogytiglant kapnának a tetteikért. De a korrupció, hatalomvágy is jelen van a köreikben, ami szintén kegyetlen és igazságtalan döntésekhez vezethet.
Szóval bár megszoktam, hogy ez egy ilyen világ, még mindig nem értek egyet a működésével. Én inkább hagynám a régi és természetes halált dolgozni, az is érheti váratlanul az embert és okozhat szenvedést, de legalább nem korrupt és nem tudatosan kegyetlen.
Nagyon érdekes volt belelátni a Kaszáskör mellett a világ másik irányítójának a gondolataiba. A Viharszem egy mesterséges intelligencia, ami a világ összes tudását magában hordozza, mindent lát, mindent hall (vagy legalábbis majdnem mindent), ő hozza az embervilág törvényeit, csak és kizárólag a kaszások dolgaiba nem szólhat bele (kivéve, ha megtalálja hozzá a kiskaput).
A Viharszemmel kapcsolatban kettős érzéseim vannak. Egyfelől jóindulatúnak gondolom őt. Olyan programnak, ami valóban jót akar az embereknek. Másfelől ijesztő, hogy ő dönti el, mi a legjobb az embereknek, akár még a memóriájukat is törölheti vagy hamis emlékeket ültethet a fejükbe. Jobbító szándékkal tenné ezt, mert úgy vélné, ettől boldogabb lesz az adott ember, de... nos, igen, a szabad akarat ebben a világban lényegében nem létezik. Ami ijesztő.
Az sem könnyíti meg, hogy az ember objektívan tudja megítélni a Viharszem működését, létét, hogy a gondolataiba belelátva, mintha egy magányos, szeretetre vágyó ember fejébe néznénk. A Viharszem sokszor olyan, mintha élne és érezne. Épp ezért, bár nem ember, csak egy mesterséges intelligencia, mégis érző lényként gondoltam rá olvasás közben. Az biztos, hogy számomra ő volt az egyik legérdekesebb karakter a könyvben, és sokat filozofáltam vele kapcsolatban. Nem mellesleg sokszor teljesen egyetértettem az elveivel és gondolataival.
Az öntelt diktátorok engedik az alattvalóiknak, hogy a világ bajaiért azokat hibáztassák, akik a legkevésbé képesek megvédeni magukat. A dölyfös uralkodók Isten nevében engedélyezik a mészárlásokat. Az önelégült államfők szabad utat engednek mindennemű gyűlöletnek mindaddig, amíg ez a saját érdekeiket szolgája. És sajnálatos igazság az, hogy az emberek erre nagyon is fogékonyak. Az engedély a szabadság hatalmasra puffadt hullája.
Citra és Rowan, bár a történet főszereplői, valahogy most mégis háttérbe szorultak az események mögött. Sokkal inkább lekötött olvasóként a politikai szál, a merénylős szál, mint az ő szerelmi száluk. Ami szerintem egyáltalán nem baj, sőt. Szeretem, amikor egy sztori nem csak a romantikára épít.
Amikor kiderült, hogy ki is áll a merénylet és a politikai összeesküvés mögött, eléggé meglepődtem. Őszintén szólva, először nem is tudtam, hogy mit gondoljak. Még egy ilyen világban is kissé furcsa volt az a megoldás, ahogy a főgonosz megjelenik. Lehet, hogy én inkább behoztam volna a sztoriba egy teljesen új főgonoszt, nem tudom... Bár az tény, hogy az illető baromi jól hozza a gyűlölni való, kegyetlen ellenfelet, akit alig várjuk, hogy a főszereplők végre legyőzzenek.
A regény vége izgin zárult többféle szempontból is. Citra és Rowan is érdekes helyzetbe került, valamint a Viharszem is megkavarta az állóvizet a világban. Kíváncsian várom a harmadik könyvet.
Hogy tetszett a történet?
Nekem egy kicsivel jobban tetszett, mint az első rész. Jobban belementünk a politikai szálba, jobban beleláthattunk, hogy milyen is valójában a Kaszáskör és milyenek a kaszások. Ahogyan Viharszem gondolatai is egyfelől tisztábbá tették a képet erről a világról, másfelől pont hogy ezernyi újabb kérdést vetettek fel az emberben. Imádtam a Viharszem fejezeteit olvasni, számomra ő volt a legérdekesebb „karakter” a sztoriban, és nagyon bejött a politikai szál is.
Szóval összességében IMÁDOM ezt a könyvet.
Kiknek ajánlom a könyvet?
Mindenkinek, aki egy nagyon egyedi világban játszódó fantasyt szeretne olvasni.
Ha kíváncsi lettél, itt megvásárolhatod a könyvet:
Nyereményjáték:
A Kaszás folytatásának megnyeréséhez el kell olvasnotok a könyv első pár fejezetét, amit meg is találhattok beleolvasóként a kiadó honlapján, és válaszolnotok kell az állomásokon található kérdésekre!
(Az értesítő levél megküldése után a nyerteseknek 72 óra áll rendelkezésre válaszolni az e-mailre, ellenkező esetben új nyertest sorsolunk. Figyelem! A kiadó kizárólag magyarországi címre postáz!)
Kérdés a játékhoz:
Xenokratész szerint ki felelős a jelenlegi helyzetért?
Állomáslista:
05. 19. Hagyjatok! Olvasok! – Borítómustra
05. 22. Utószó
05. 26. Kelly és Lupi olvas
05. 28. Csak olvass!
05. 31. Sorok között
06. 03. Könyv és más
06. 06. Fanni's Library
06. 09. Spirit Bliss Sárga könyves út
06. 12. Hagyjatok! Olvasok!
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése