A Móra Könyvkiadónak köszönhetően ezúttal a jól ismert Asterix-képregények világába nyerhettünk betekintést. Tartsd négy bloggerünkkel a gallok és rómaiak világába, és a turné végén megnyerheted az Asterix és a griff (39. szám) című képregényt és mellé egy asterixes Playmobil-figurát.
Miért választottam ezeket a képregényeket?
Gyerekként láttam néhány kockányit az Asterix-képregényekből, valamint az ezekből készült filmeket is megnéztem régebben, szóval nagyjából tudtam, hogy valami vicces képregényre számíthatok. És mivel humorra és nevetésre elég nagy szükség van a jelenlegi világunkban, gondoltam, miért ne dobhatnám fel a kedvem ezekkel a képregényekkel. Mostanában amúgy is elég sok képregényt olvasok, mivel rajzolni tanulok, és gondoltam, megnézem, hogyan rajzoltak régen.
Véleményem a könyvekről
Úgy gondoltam, jó az elején kezdeni, szóval elsőként az Asterix 1. és 2. részét, az Asterix, a gallt, valamint Az aranysarló című kötetet olvastam el.
A kötetek első oldalán találhatunk egy térképet és egy kis történelmi bevezetőt, hogy el tudjuk helyezni a sztorit térben és időben. Megtudhatjuk, hogy i. e. 50-ben járunk, amikor is a rómaiak megszállták egész Galliát, és csak egyetlen kicsi falu maradt, ami ellenállt nekik, Asterixék faluja.
Ezt követően egy karaktereket bemutató oldalon megismerhetjük a két főszereplőt, Asterixet és Obelixet, valamint három gall társukat, a törzs vezetőjét, a falu druidáját, valamint a falu bárdját.
A kötetek végén pedig található egy Jegyzetek rész, ahol a képregényben található érdekességekről mesélnek nekünk röviden. Megtalálhatjuk itt a képregény szövegében található latin mondatok fordítását, szómagyarázatokat, történelmi és egyéb érdekességeket. Ezeket érdemes elolvasni, mert volt olyan, hogy a képregényben valamit nem értettem, aztán hátralapozva megtaláltam a magyarázatát.
Az Asterix, a gall egyfajta bevezetőkötet. Megismerhetjük belőle a főszereplőket, a mellékszereplőket, az ellenálló gall falu és a rómaiak közötti ellentéteket, vagyis lényegében az alaphelyzetet. A rómaiak nem értik, hogyan állhat ellen nekik egy aprócska falu, ezért kémet küldenek oda, hogy az kifürkéssze a gallok titkát. Rá is jön, hogy egy varázsitaltól lesz hihetetlen ereje az ott élőknek, így a rómaiak megpróbálják megszerezni az ital receptjét, de persze végül ők húzzák a rövidebbet.
Először is a rajzok stílusát nagyon bírom. Jól kidolgozottak, humorosak, egyszerűen jólesik nézegetni őket. Passzolnak a történethez is, sztori és kép tökéletesen kiegészítik egymást.
Bár tudtam, hogy ez nem egy karót nyelt képregény, nem hittem volna, hogy ennyire vicces lesz. Imádtam a nyelvi humort, de maga a cselekmény is vicces volt, és persze a rajzok is. Szerintem humor kategóriában így kell képregényt csinálni, nem csodálom, hogy ezek a könyvek ilyen népszerűek és híresek lettek az évtizedek során, és hogy a mai napig megjelennek és tömegek olvassák őket.
Asterix és Obelix tökéletes ellentétek. Asterix aprócska, Obelix nagydarab. Asterix éles eszű, Obelix kicsit lassabb felfogású. Még kiegészítik egymást, és nagyon jó barátok és harcostársak.
Imádtam, hogy bár a gallok bivalyerősek a varázsitaltól, mégsem a fizikai erő lesz az, amivel végül győzelmet aratnak a rómaiak felett. Asterix először a fifikás eszével döngöli őket földbe, és csak aztán az izomerejével. Vagyis a képregény azt sugallja, hogy az ész sokkal fontosabb, mint az erő.
Jókat kuncogtam a rómaiak bénázásain, karikaturisztikus módon röhejesek voltak, a képregény készítői kifigurázták általuk az elnyomó hatalmak fenntartóit. Talán ezért is élveztem annyira, mikor képletesen és ténylegesen jól hátsón lettek billentve Asterixék által.
A második kötetben Panoramix druidatalálkozóra menne, ám eltörik az aranysarlója. Újra lenne szüksége, de veszélyes az út Lutetiába, ahol az aranysarló-készítő lakik, hiszen barbároktól és banditáktól hemzseg az erdő. Asterix és Obelix azonban szeretik a kihívást, így megígérik Panoramixnak, hogy szereznek neki egy aranysarlót. Igen ám, de amikor Lutetiába érnek, kiderül, hogy a sarlókészítőnek nyoma veszett.
Ez a történet egy kicsit krimis beütést kapott, ugyanis vannak különböző furcsán viselkedő karakterek (vagyis gyanúsítottak), van egy eltűnt személy, van két nyomozó (Asterix és Obelix), és egy eset, amit meg kell oldaniuk. A humor ebben a kötetben is nagy szerepet kapott. A lutetiaiak akcentusa egyfajta nyelvi humort ad a történethez, valamint a cselekmény is vicces. Asterix itt is az ereje mellett beveti az eszét is, úgyhogy a korábbi tanulság még nagyobb nyomatékot kap.
Nagyjából persze ki lehet találni, hogy mi is történt az aranysarló-készítővel, de azért vannak fordulatok is a képregényben. Én például a tömlöc részeg lakójáról hittem azt, hogy ki fog róla derülni valami, de végül teljesen más történt, mint amit vártam.
Jó volt, hogy a gall falun és a rómaiak táborán kívül egy új helyet, Lutetiát is megismerhettem ebből a részből. Klassz kis falunak tűnik (sok érdekes bolttal, üzlettel), azt leszámítva, hogy elraboltak egy embert.
Hogy tetszettek ezek a könyvek?
Számomra nagyon szórakoztató volt mindkét rész, de talán a második könyv egy kicsikével jobban tetszett. A képregények rajzstílusa nagyon bejön, imádom a sztori humorát, és a karaktereket is megkedveltem.
Szóval összességében IMÁDOM mindkét részt.
Kiknek ajánlom ezeket a könyveket?
Mindenkinek, aki egy humoros, izgalmas képregényt szeretne olvasni.
Ha kíváncsi lettél, itt megvásárolhatod az 1. részt:
Itt pedig a 2. részt:
Nyereményjáték:
Ezúttal az Asterix-képregényekkel kapcsolatos kérdésekre kell helyes választ adnotok a játék során. Írjátok be a választ a Rafflecopter-doboz megfelelő helyére.
(Figyelem! A megfejtéseket elküldés után nem áll módunkban javítani. A nyertesnek 72 órán belül válaszolnia kell a kiértesítő e-mailre, ellenkező esetben új nyertest sorsolunk. A kiadó csak magyarországi címre postáz.)
Kérdés a játékhoz:
Melyik országból származik az Asterix-képregénysorozat?
Állomáslista:
10. 23. Spirit Bliss Sárga könyves út
10. 24. Könyv és más
10. 29. Veronika's Reader Feeder
11. 02. Könyv és más
11. 04. Spirit Bliss Sárga könyves út
11. 08. Szembetűnő
11. 12. Szembetűnő
11. 14. Veronika's Reader Feeder
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése