A 21. Század Kiadónak köszönhetően ezúttal három izgalmas kvízkönyvvel is megismerkedhetünk, játszhatunk, a Géniusz 2. részével, valamint juniorváltozatával és a Dr. Kvízzel. Hat állomáson keresztül követhetitek velünk ezt a játékos turnét, és a végén ti is nyerhettek az egyik könyvből egy példányt, hogy a három közül melyiket, azt ti választhatjátok ki.
Miért választottam ezt a könyvet?
Elsősorban azért, mert kíváncsi voltam, hogy egy olyan ember, aki nem műsorvezetőként, hanem játékosként vett részt több kvízműsorban nagyon sikeresen, vajon milyen kvízkönyvet állít össze, mennyiben lesz más, mint az előző két könyv.
Véleményem a könyvről
Annak köszönhetően, hogy ezt a könyvet egy kvízjátékos írta, nemcsak kvízeket találunk a kötetben, hanem a fejezetek között egy-egy rövid sztorizgatós részt is arról, hogy milyen játékokban vett részt a szerző, milyen élmények érték, hogyan készült fel egy-egy ilyen műsorra, sőt, még azt is megtudhatjuk, hogy a gyereke születése közben is fél szemmel kvízműsort nézett, míg a felesége rá nem parancsolt, hogy kapcsolja ki. Ezek a történetek kicsit közvetlenebbé teszik az egész könyvet. Nem túl hosszúak, ezért nem zökkentik ki az embert a játékból, nem untatják, arra viszont pont jók, hogy egy kicsit megpihentethesse az agyát játék közben.
Ennek a könyvnek az elején nem találunk semmiféle játékszabályt, lényegében csak a kérdéseket kapjuk meg, hogy milyen módon játszunk ezekkel, az teljesen ránk és a fantáziánkra van bízva.
A könyv felépítése is teljesen más, mint a Géniusz-könyveké. Négy fejezetből áll, és mindegyik fejezet másféle kvízeket tartalmaz. Az első fejezetben 100 témakör található, mindegyikben 5-5 kérdéssel. Van például Doktor témakör, amiben az orvostudományi kérdésektől kezdve a kórházi sorozatokon át a Doktor vezetéknevű sportolóig mindenfélére rákérdez a szerző. Tetszik, hogy az adott témakörökön belül sokféleképpen értelmezi a témakör címét, és így az öt kérdésen belül művészeti, tudományos és egyéb irányba is elkalandozhatunk. Ez így izgalmasabb, érdekesebb, mintha egyetlen területen maradnánk sok kérdésen át. A témakörök is egyébként nagyon változatosak, pl. Beteg, Rokonok, Technikás kérdések, Kék, Keresd a férfit!, Rejtő Jenő, Ki a városból!, Sárga, Hideg, Állati zenekarok, és még sorolhatnám. Már a címet elolvasva elkezd az ember azon gondolkozni, hogy vajon milyen kérdéseket is kaphat az adott témakörön belül.
A második fejezetben 25 kérdéssor van, mindegyikben 10-10 kérdéssel. A különlegesség itt az, hogy nem kell fejből tudnunk a választ, hiszen kapunk négy lehetséges választást, és ezek közül kell eldöntenünk, hogy melyik a helyes. Azt gondolhatnánk, hogy így könnyebb kitalálni a helyes választ, de a választási lehetőségek simán összezavarhatják és elbizonytalaníthatják az embert. A kérdések itt is sokszínűek, lényegében minden témakörbe belekóstolhatunk az irodalomtól a történelmen át a sportig.
A harmadik fejezet az, ami felépítésében ugyanolyan, mint a Géniusz-könyvek. Bulvár, Életmód, Élővilág, Film és TV, Földrajz, Nyelv és irodalom, Sport, Történelem és közélet, Tudomány és technika, valamint Zene témakörre osztja fel a kérdéseket. Mindegyik témakörben 7 kérdéssor van 10 kérdéssel, valamint ráadásként egy ötkérdéses kérdéssor a szerző kedvenc kérdéseivel a témakörben. A kérdések bár témakörhöz vannak kapcsolva, mégis sokszínűek. Vannak könnyebbek-nehezebbek, a múltra vonatkozóak és a jelenhez kapcsolódóak. Nagyrészt inkább felnőtteknek ajánlanám ezeket a kérdéssorokat, mert bár biztosan van olyan kérdés is, amire a fiatalok tudják a választ, a kérdések ezúttal elsősorban nem nekik szólnak.
A negyedik fejezet hasonló a harmadikhoz, csak itt nincsenek témakörökre osztva a kérdéssorok. Összesen 50 kérdéssor van, mindegyikben 10 kérdés, a kérdések témája pedig változatos. Művészeti, tudományos és a hétköznapokhoz kapcsolódó kérdések is találhatók egyetlen kérdéssoron belül.
A helyes válaszokat minden fejezet esetében a következő oldalon közlik, úgyhogy ebben hasonlít a Géniusz-könyvekhez. Vagyis ennél a könyvnél is be tud szállni a kérdéseket felolvasó ember a játékba, ha szeretne.
Bár az egyszerű kvízkérdések is szórakoztatnak, nekem tetszett, hogy itt kicsit változatosabb feladattípusokat, témaköröket kaptunk. Mint sejthető az első és második fejezet jött be a legjobban, az elsőben imádtam, hogy mindig új témakör van, és hogy meg tudnak lepni azzal, hogy egy témakörhöz kapcsolódóan milyen változatos kérdéseket lehet feltenni. A másodikban meg érdekes volt a négy válasz közül megtalálni az egyetlen helyeset.
Hogy tetszett ez a könyv?
Változatosabb volt számomra, mint a sima Géniusz-könyvek, tetszett, hogy nemcsak témák, hanem feladattípusok tekintetében is sokszínűbb volt.
Szóval összességében IMÁDOM ezt a könyvet.
Kiknek ajánlom ezt a könyvet?
Mindenkinek, aki szereti a kvízjátékokat.
Ha kíváncsi lettél, itt megvásárolhatod a könyvet:
Nyereményjáték:
Vegyetek részt velünk egy gyors kvízjátékban. A turné állomásain egy-egy kvízkérdést találtok majd a három könyvből. A dolgotok az, hogy a helyes választ írjátok be a Rafflecopter megfelelő helyére.
(Figyelem! A megfejtéseket elküldés után nem áll módunkban javítani. A nyertesnek 72 órán belül válaszolnia kell a kiértesítő e-mailre, ellenkező esetben új nyertest sorsolunk. A kiadó csak magyarországi címre postáz.)
Kérdés a játékhoz:
Melyik sütemény nem kelt tésztából készül?
A) aranygaluska B) kókusztekercs C) túrós bukta D) klasszikus mákos bejgli
Állomáslista:
10. 21. Spirit Bliss Sárga könyves út
10. 23. Könyv és más
10. 24. Spirit Bliss Sárga könyves út
10. 25. Könyv és más
10. 26. Spirit Bliss Sárga könyves út
10. 29. Könyv és más
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése