~ Sárga könyves út ~

2026. június 22., hétfő

D. L. Taylor: Bennünk élő bestiák – Blogturné Extra



A Könyvmolyképző Kiadónak köszönhetően magyarul is olvashatjuk már D. L. Taylor Bennünk élő bestiák című könyvét. Tartsatok bloggereinkkel, hogy átérezhessétek, milyen az, amikor a saját apád akar szörnnyé nevelni, és megtudjátok, Mancella vajon képes-e szembeszállni vele. A turné végén természetesen ti is nyerhettek egy példányt a könyvből.


Ezúttal is extraként néhány idézetet hoztam nektek a könyvből. Jó olvasást hozzá! 😊


1.

– Nem is a karmok miatt kell aggódnod – mondja apám tárgyilagosan. – Hanem az agyarak miatt. Viselj sisakot, mert a harapása összeroppanthatja a koponyádat! Végigfut a gerincemen az idegesség, de vigyázok, hogy a hangomon semmi ne érződjön, amikor válaszolok. – Köszönöm a tippet – mondom. – Még valami?


2.

– Eladtam a csizmám, hogy vegyek rajta egy utolsó reggelit a fafejű barátomnak, mielőtt értelmetlenül belerohan a teljesen kiszámítható halálba, és örökre itt hagy – mondja. – Most pedig ülj le, és fogd be, vagy mondd el, hogy milyen fontos neked a barátságunk!


3.

– Ha tényleg olyan klassz sebhelyeket akarnál, mint az enyémek, akkor ne térj ki a csapások elől.
– Ebben van valami – replikázok. – Legközelebb, ha valami olyan hosszú agyarakkal támad rám, mint az alkarom, csak állok ott, mozdulatlanul.


4.

– Pontosan mit is akarunk mindketten? – Jobbá tenni a világot – mondja.


5.

– Szóval beszélgetni akartál? – mondom idegesen.
– Gratulálni akartam neked – mondja. Elfordulok a feketeségből, hogy ránézzek, bár még mindig érzem, hogy bizsereg a fejbőröm. – Gratulálni akarsz nekem az első igazi gyilkosságomhoz? – Gratulálok, hogy végre beszálltál a játékba – mondja. – Hogy megtetted a szükséges lépéseket a túléléshez ebben a kastélyban. Itt volt az ideje.


+1

– A mágia nem gonosz, csak erő kell hozzá, hogy kezelni tudd. Hogy megszelídítsd. Ahogy mondtam, nem mindenki méltó rá. A mágia tudja, hogy vissza kell utasítania azokat, akik nem elég jók a feladathoz. – Akkor talán nem kellene odavetni neki a gyerekeket – sziszegi a Százados, elég halkan ahhoz, hogy csak anyám és én halljuk, anyám pedig úgy tesz, mintha nem hallaná.


Ha kíváncsi lettél, itt megvásárolhatod ezt a könyvet:


Nyereményjáték:

Ma olyan karakterek nevét kell kitalálnotok, akiknek szembe kellett szállniuk a képletesen vagy szó szerint bennük élő sötétséggel, gonosszal. Írjátok be a fülszövegben kipontozott karakterek nevét a Tally megfelelő helyére.

(Figyelem! A sorsolóprogram észleli az azonos IP-címről érkező válaszokat, és csalás gyanújával hosszú távon kizárásra kerülnek a több lehetőséget igénybe venni vágyók! A játék utolsó állomását követő 3. napig tudjátok beküldeni a válaszaitokat, nem tudjuk hosszabbítani a turnékat! A megfejtéseket elküldés után nem áll módunkban javítani. A nyertesnek 72 órán belül válaszolnia kell a kiértesítő e-mailre, ellenkező esetben új nyertest sorsolunk. A kiadó csak magyarországi címre postáz.)


Fülszöveg a játékhoz:

Amikor … kiváló eredményt ér el a kedzsun – a birodalmi vizsgán, amely a legtehetségesebb fiatalokat válogatja ki az akadémiákra – mindenki megdöbben: a vizsgáztatók, akik képtelenek elfogadni, hogy egy Kakas tartományban élő háborús árva csalás nélkül teljesítheti a vizsgát; … nevelőszülei, akik azt hitték, végre kiházasíthatják a lányt, és ezzel további üzleti előnyökre tehetnek szert; és maga … is, aki ekkor jön rá, hogy végre búcsút inthet az addigi életét meghatározó rabszolgaságnak és kétségbeesésnek. Még nagyobb meglepetést okoz, hogy … Nikan legkiválóbb katonai iskolájába, a Szinegardba nyer felvételt.


Állomáslista:

06. 22. Spirit Bliss Sárga könyves út – Extra
06. 24. Kelly és Lupi olvas
06. 26. Spirit Bliss Sárga könyves út

2026. június 20., szombat

Rácz-Stefán Tibor: A szerelemnél nincs szörnyűbb átok – Blogturné



Nemrég megjelent Rácz-Stefán Tibor első fantasyregénye a Könyvmolyképző Kiadónál. Tarts két bloggerünkkel, hogy megismerd a farkasok világát, és természetesen a turné végén te is nyerhetsz egy példányt a könyvből.


Miért választottam ezt a könyvet?

Eddig csak a való világban játszódó sztorikat olvastam Tibitől, és nagyon kíváncsi voltam rá, hogy milyen lesz az első fantasyregénye. Meg egyébként is szeretem az LMBTQ+-sztorikat, szóval igyekszem minden ilyen témájú könyvet beszerezni és elolvasni.


Külcsín és kivitelezés

Ezt a KMK-könyvet kivételesen valódi könyv alakjában olvastam el, vagyis a kötet minőségéről is tudok most nektek véleményt mondani. Méretre ugyanakkora, mint a többi KMK-könyv, az viszont tuti, hogy az oldalak igazi túlélő minőségűek. Ugyanis a példányom két balesetet is simán megúszott szakadás, gyűrődés nélkül. Először a kezemben volt a munkahelyemen a könyv, nyitva, de bejött egy munka, abba kellett hagynom az olvasást, és ahogy hirtelen le akartam tenni a könyvet, az kiesett a kezemből, ösztönösen utánakaptam, és egyetlen oldalt sikerült megfognom. Lelki szemeim előtt láttam, ahogy a teljes oldal kiszakad a kötetből, és már kerülgetett a szívroham, de fogalmam sincs hogyan, az az egy oldal megtartotta szakadás nélkül a teljes könyv súlyát, és még csak meg sem gyűrődött. Következő alkalommal szintén bejött egy munka, hirtelen akartam becsukni a könyvet, mire az egyik lap kicsit félbehajlott. Azt hittem, hogy majd gyűrődés lesz rajta, de semmi... Nem tudom, hogy csak nekem volt határtalan mázlim, vagy tényleg a papír minőségi, de az tuti, hogy nehezen szakad és gyűrődik.

A borító háttérszíne türkizes árnyalatú, egy homályos, ködös, sötét erdőt ábrázol. Az előtérben egy vonyító fehér farkas és egy fiú áll, mindkettejüknek vérzik a szíve környékén, és egy vörös szalagszerűség köti össze őket. Először azt gondoltam, hogy a fiú Asher, de aztán a könyvet olvasva kiderült számomra, hogy mégsem. Az illusztráción a srác sokkal magasabb, izmosabb Ashernél, és a bőre is világos színű, ezért végül rájöttem, hogy Max lehet az. Vagyis ő van a borítón farkasként és fiúként ábrázolva. Ami nekem kicsit fura, mert egyszerre nem létezhet a farkas és a fiú, vagy az egyik, vagy a másik formáját ölti magára.

Szóval 5-ből 4,5 pont.


Alapötlet

Nyilvánvaló és tagadhatatlan, hogy ez egy Twilight-feldolgozás (utólag olvastam azt is, hogy van benne egy kicsi Árnyvadászok is, de mivel azt a sorozatot nem ismerem, így nem tudom, miben hasonlít arra). Láttam, hogy sokan erre negatív dologként tekintenek, mert nem teljesen saját az ötlet, a cselekmény. Én úgy vagyok ezzel, hogy szerintem ez egy tudatos döntés volt Tibi részéről (nem kérdeztem meg tőle, de így vélem), szeretett volna írni egy retellinget. Egy, a Twilight ihlette LMBTQ+-történetet a saját stílusában.

Nem ő az első író, aki retellinget ír, és valószínűleg nem is az utolsó, ezer régi mesét, történetet dolgoztak fel írók az egész világon. De akár nem is olyan régi regényekhez is készülhet ilyesmi, lásd, lényegében a Twilight sztoriját mondja el A szürke ötven árnyalata-sorozat is, csak a való világban játszódó erotikus történetként. Szóval igen, az alapötlet és a történet nem egyedi, hanem egy retelling, Tibi átdolgozta, átírta a saját stílusában és szájíze szerint. De az átírás, ha nem is lett tökéletes, számomra szórakoztatóra sikerült, én élveztem olvasni.

Elfogadva, hogy ez egy retellingnek szánt regény, nekem 5-ből 4 pont, mert jól hozta a Twilight stílusát, a párhuzamokat, és pont annyit változtatott a sztorin, hogy egyáltalán nem untam.


Cselekmény és karakterek

A történet főszereplője Asher, akinek nemrég meghalt az édesanyja. Hogy a nyomdokaiba léphessen, szeretne elnyerni egy művészeti ösztöndíjat, de ahhoz, hogy ez megtörténjen, azt kapja feladatként, hogy fesse le az iskolába nemrég érkezett, titokzatos és magának való új fiút, Maxet. Max nemet mond a páros munkára, de Asher nem akarja feladni. Addig próbálkozik, míg véletlenül rá nem jön Max nagy és veszélyes titkára, vagyis hogy a fiú vérfarkas.

Egyfelől tetszett az ötlet, hogy ezúttal nem egy vámpír a főszereplő, hanem egy vérfarkas, de nem tudom, hogy mit gondoljak arról, hogy a könyvben szereplő vérfarkasok lényegében azon kívül, hogy át tudnak változni farkassá, körülbelül úgy működnek, mint a vámpírok. Be kell őket hívni a házba, vért isznak, emberként is nagyon erősek és gyorsak. Lehet, hogy jobb lett volna megmaradni a régi sztorik vérfarkas-tulajdonságainál, vagy teljesen új szabályokat kitalálni számukra, mert így olyan érzésem volt, hogy a farkas karakterek ennyi erővel akár vámpírok is lehettek volna, és a történeten ez semmit nem változtatott volna.

Ugyanez volt az érzésem az LMBTQ+-szállal kapcsolatban is, bár ezt határozottan pozitív dologként éltem meg. Mármint... olvasás közben igazából totál lényegtelen volt, hogy Asher fiú vagy lány. Ha egy lány karakterrel lett volna megírva ugyanez a sztori, akkor is ugyanúgy működött volna a történet. Ebben az esetben viszont azért tartom ezt pozitívnak, mert a regény ezzel megmutatta, hogy a szerelem az szerelem. Nincs különbség aközött, hogy két férfi, vagy egy nő és egy férfi érzi-e egymás iránt. Ugyanúgy szeretnek, ugyanúgy vágyakoznak, ugyanúgy szenvednek, ugyanúgy viaskodnak az érzéseikkel stb. Jók azok az LMBTQ+-sztorik is, ahol fontos szerepe van annak, hogy a karakterek melegek, és fontos szerepe van a melegproblémáknak (coming out, homofóbia stb.), de időnként kellenek olyan történetek is, amik azt mutatják meg, hogy a melegek is ugyanolyan emberek ugyanolyan problémákkal és érzésekkel, mint bárki más.

Tibi többször írt már a közösségi oldalán az anyukája elvesztéséről. Ez a téma ebben a történetben is előkerül, hiszen Asher is elvesztette az édesanyját. És ez a szál, Asher ezzel kapcsolatos érzései nagyon-nagyon hitelesek. Érezni, hogy Tibinek sajnos ezzel kapcsolatban személyes tapasztalatai vannak. És úgy vélem, hogy egyfelől jó, hogy kiírja magából ezeket, mert ez sokat segíthet a feldolgozásban neki, másfelől meg tényleg hiteles és átérezhető ez a szál a sztoriban. Ahogyan az is, hogy miként viselkedik, milyen döntéseket hoz Asher édesapja, és hogyan reagál ezekre Asher. Ez utóbbi nem tudom, hogy tapasztalat-e Tibinél, de mindenképpen hiteles volt számomra, hogy Asher érzései ingadoznak egy bizonyos élethelyzettel kapcsolatban. Kíváncsi voltam egyébként, hogy miként alakul Asher és az édesapja kapcsolata, mert annak ellenére, hogy Asher mit érzett, olvasóként azért látni lehetett, hogy az apja szereti őt.

Max tipikusan az a karakter, akit valamiféle sötét aura leng körbe, de ennek ellenére vonzó. Ő a titokzatos, önmagát utáló, mogorva, de nagyon szexi srác, akiről az első pillanatban tudod, hogy amúgy vajszíve van, csak valahogy át kell jutni a falakon, amiket maga köré épített. Asherrel szerintem sokkal jobban működtek a szerelmi szálban, mint a Twilightban Bella és Edward. Egyfelől Bella totál életképtelen karakter volt, ezzel szemben Asher azért eléggé önálló, másfelől Edward néha totál para volt (titokban bemászott Bella ablakán, és álmában bámulta őt, túlféltette, és emiatt hazudott neki vagy zsarolással, fizikailag korlátozta, szóval nem volt egy túl egészséges kapcsolatuk...), Maxszel kapcsolatban viszont egyáltalán nem éreztem, hogy ijesztően és kissé betegesen viselkedne. Szóval Asher és Max karaktere sokkal egészségesebb lelkületű volt, és az egymáshoz való viszonyulásuk is sokkal egészségesebb volt.

Ashernek van egy gyerekkori barátja, Hunter, aki még érdekes karakter. Asher gyerekkora óta bele volt zúgva, de Hunter egymásnak ellentmondó jelzéseket küldött neki állandóan, így semmi nem lett a dologból. Aztán felbukkant Max, kiderült egy nagy titok Hunterről is, és elsőre úgy tűnt, hogy itt is kialakul egy szerelmi háromszög majd, mint a Twilightban. De őszintén megkönnyebbültem, hogy Tibi végül nem így döntött. Érdekesebb volt az, ahogyan Hunter esetében előkerült a rasszista szál. Sokkal kíváncsibbá tesz az, hogy vajon mit kezd Hunter a természetfeletti lényekkel kapcsolatos szélsőséges érzéseivel, mint amennyire az érdekelt volna, hogy Asher a két fiú között nyüglődik. Szóval ez egy tök jó döntés volt Tibitől szerintem.

Amin egy picit lehetett volna csiszolgatni, hogy a könyv nagy része csak arról szól, hogy Asher és Max hogyan élik a kis életüket, miként találnak egymásra szép lassan, de nem volt igazi cselekményszál. A gonosz vámpírok csak a könyv háromnegyedénél kerültek elő, Max nagynénje pedig a legvégéig csak említés szintjén. Szóval valahogy a romantika és a fantasy-kaland szál aránya nem volt kiegyenlített ebben az első részben.

Ó, és feministaként muszáj kiemelnem két számomra problémás dolgot. Az egyik, amikor a könyv vége felé Asher valami olyasmit gondol, hogy mivel fiú, ezért simán kezdeményezhet ő is Maxnél. Ez kicsit azt sugallja, hogy egy lánynak, nőnek ilyesmit nem szabad tennie, pedig miért ne? Az, hogy egy lány, nő kimutatja, hogy bejön neki egy srác vagy egy férfi, nem jelent rá nézve semmi rosszat.

A másik, amikor Lucas bátyját mentegeti Asher, aki vérfarkasként meggyilkolta a barátnőjét, amikor az elhagyta őt. Igen, lehet, hogy a csaj szemét módon viselkedett vele, direkt cukkolta, hogy bántsa, féltékennyé tegye, meg hasonlók. Ettől függetlenül nincs mentség arra, hogy a srác meggyilkolta őt. Jogában állt dühösnek lenni, jogában állt fájdalmat érezni, jogában állt összetörni, jogában állt volna megmondani a lánynak, hogy szemét módon viselkedik, sok minden jogában állt volna, de meggyilkolni akkor sem, és erre a vérfarkasság sem mentség. Lucas testvére egy gyilkos, és pont. Ha ember lenne, egyetértenék vele, hogy ennek ellenére tárgyalást érdemel, és a jog által legyen elítélve, de mivel vérfarkas, és az emberi törvények felett áll, ezért nem igazán volt más választás, mint amit vele tettek.

Szóval 5-ből 4 pont.


Lezárás

Úgy éreztem, hogy a valódi cselekmény pont az első könyv végén indult volna be. Akkor éreztem azt, hogy á, itt van egy nagy összeesküvés, egy világméretű veszély, amit majd le kell győzni, és megvan végre a főgonosz is. Szóval szerintem a második rész már cselekményközpontúbb lesz. Viszont azt nagyon remélem, hogy Asher nem azzal fogja kezdeni a második részt, hogy elbizonytalanodik Maxben, mert szerintem totál logikátlan lenne ez tőle az utolsó jelenetek után (Max figyelmezteti őt, direkt hagyja, hogy lásson, halljon dolgokat stb.).

5-ből 4,5 pont, mert megijesztettek Asher utolsó gondolatai, amikben logikátlan módon bizonytalankodni kezdett.


Hogy tetszett ez a könyv?

Szándékos retellingnek szerintem szórakoztató olvasmány. Jók a Twilight-párhuzamok, mindig egyfajta nosztalgikus izgalmat váltott ki belőlem, ha észrevettem egyet-egyet, de van annyi változtatás a sztoriban, hogy mégsem éreztem úgy, hogy teljesen ugyanazt a történetet olvastam újra. A romantikus és a fantasy-kalandszál arányára a második részben majd figyelni kell, mert itt túl későn jött be a valódi cselekmény, de a történet végén felpörögtek a dolgok, és emiatt kíváncsi vagyok a folytatásra.

Szóval 5-ből 4 pont.


Kiknek ajánlom ezt a könyvet?

Akik kíváncsiak a Twilight egy szórakoztató LMBTQ+ retellingjére.

Ha kíváncsi lettél, itt megvásárolhatod ezt a könyvet:


Nyereményjáték:

Híres filmes farkasok nevét keressük ezúttal. A kép alapján ismerd fel őket, és írd be a nevüket a Tally megfelelő helyére.

(Figyelem! A sorsolóprogram észleli az azonos IP-címről érkező válaszokat, és csalás gyanújával hosszú távon kizárásra kerülnek a több lehetőséget igénybe venni vágyók! A játék utolsó állomását követő 3. napig tudjátok beküldeni a válaszaitokat, nem tudjuk hosszabbítani a turnékat! A megfejtéseket elküldés után nem áll módunkban javítani. A nyertesnek 72 órán belül válaszolnia kell a kiértesítő e-mailre, ellenkező esetben új nyertest sorsolunk. A kiadó csak magyarországi címre postáz.)


Kép a játékhoz:


Állomáslista:

06. 20. Spirit Bliss Sárga könyves út

2026. június 18., csütörtök

Marco Polo-útikönyvek (Málta és Gozo, Portugália) – Blogturné



Utazást terveztek egy új országba vagy városba, vagy egyszerűen csak szívesen olvastok más helyekről, kultúrákról? Bármelyikről legyen szó, a Corvina Kiadó Marco Polo-sorozata biztosan a segítségetekre lesz! Tartsatok bloggereinkkel a népszerű útikönyvsorozatot bemutató turnéra, válaszoljatok helyesen a kérdésekre, és nyerjétek meg a kiadó által felajánlott példányt!


Miért választottam ezeket a könyveket?

Azért érdekelt a Marco Polo-útikönyvsorozat, mert egész életemben csak vágytam arra, hogy kicsit világot lássak, de valamiért még sosem jutottam el addig, hogy ténylegesen át is lépjem a határt. Hol a pénz tartott vissza, hol az időhiány, hol az, hogy nem volt kivel menni, és egyedül nem mertem nekivágni. Épp ezért nagyon szeretek különleges helyekről olvasgatni, ahová szívesen elmennék egyszer.

A Máltáról és Gozóról szóló könyvet azért választottam, mert A halhatatlan gárda című filmben Nicky és Joe említi Máltát, hogy milyen jó élmény volt ott lenniük, és vissza kéne menniük oda. Ez kíváncsivá tett, rákerestem a neten Máltára, és kiderült, hogy 10 éven keresztül 1. helyen állt a „hol bánnak az LMBTQ+-emberekkel a legegyenlőbb, legjobb módon” listán (idén lecsúszott a 2. helyre, de nem azért, mert romlott volna a helyzet, hanem mert Spanyolországban annyit javult 😊). Szóval érdekelt, hogy milyen is lehet az a paradicsomi hely, ahol tényleg csak egy hajszálon múlik a valódi egyenlőség, és ilyen mértékű a nyitottság, elfogadás.

Portugáliáról őszintén szólva, majdhogynem semmit nem tudtam korábban, de tetszettek a könyv borítóján lévő házak, mert hófehérek a falaik, de a tető, a házak kerete, élénkpiros, élénkkék, vagyis kirívóan színes, szóval olyan vidám, pozitív hangulatú helynek tűnt ez is.


Külcsín és kivitelezés

Mindegyik Marco Polo-útikönyv kisebb méretű, ami jó, mert így utazás közben valóban gond nélkül magunkkal tudjuk cipelni az adott kötetet. Olvasgatni is jólesik, mert színes, tele van gyönyörű helyek képeivel, vannak benne segítő térképek, és a szöveg rövid kis részekre van tördelve témánként. A témák címe ki van emelve, így ha keresel valamit, gyorsan rátalálhatsz, mert azonnal tudod, hogy az adott szövegben miről is lesz szó pontosan. Az érdekességek és tippek is ki vannak emelve a szövegből, hogy azonnal szembetűnjenek. Lényegében az egész olyan, mintha képzeletben tényleg egy másik országban utazgathatnál.

Szóval 5-ből 5 pont.


Málta és Gozo

A könyvecske elején található tartalomjegyzékből azonnal kiderül, hogy mit is találunk az oldalakon, bár őszintén szólva kellett néhány perc, míg összeraktam magamban, hogyan is épül fel. Amikor azt láttam, hogy az első pontja rögtön a 36. oldalra vezet, először azt hittem, hogy kimaradt egy oldal a könyv elejéről, amin a tartalomjegyzék eleje található. De szerencsére nem így történt, csak először a területenkénti felsorolást látjuk, aztán a témánkéntit.

A könyvből megtudhatjuk, hogy mely helyeket érdemes felkeresnünk mindenképpen, ha Máltán vagy Gozón járunk, mindezt területekre lebontva. Ajánlanak történelmi szempontból érdekes helyeket, például a Szent János-katedrálist, a Nagymesterek Palotáját, a korábban örömtanyaként működő Strait Streetet, a Casa Rocca Piccolát, amiben egyébként fizethetsz azért, hogy egy valódi kékvérű nemes vezessen körbe, vagy az Auberge de Castille-t, ami a lovagoknak készült, de ma már a máltai miniszterelnök hivatala található itt.

Olyan, helyeket is bemutatnak, amik a természet- és kalandvágyók igényeit elégíthetik ki. Engem például nagyon érdekelne a Hypogeum, ami egy föld alatti, 5000 éve épült város, a halottak városa, de a szintén föld alá vezető Ghar Dalam barlangot is meglátogatnám, ahol tízezer éve élt állatok csontjait találták meg.

Sőt, egész élménytúrákat is ajánlanak, egynapost és többnapost is, úgyhogy ha az embernek nincs kedve tervezgetni, simán csak megvalósíthatja ezeket.

Elkalauzolnak olyan üzletekbe, boltokba, eseményekre is, amiket érdemes megnézni, mert beszerezhetünk az adott helyeken némi szuvenírt. Például a híres máltai csipkét, vagy egy teljes lovagi páncélzatot, esetleg a Zeppi-gyár különleges likőrjeit, illetve az itteni üvegfújó mesterek üvegtermékeit.

Természetesen az éttermek sem maradhatnak ki az ajánlásból, hiszen ha valaki külföldre utazik, mindenképpen meg akarja kóstolni majd a helyi különlegességeket. A D'office ragadta meg leginkább a figyelmemet, mert azt írják róla, hogy olyan, mintha egy máltai családnál vendégeskedne az ember. És ha már a helyi ételekre kíváncsi az ember, akkor talán egy ilyen helyre ülne be a legszívesebben.




Tetszett, hogy külön programajánlatokat adnak esős idő esetére, azoknak, akik anyagilag korlátozva vannak, és olcsón nyaralnának, azoknak, akik gyerekkel vannak, és arra is felhívják a figyelmet, hogy mi az, amit azért érdemes megnézni, kipróbálni, mert Málta vagy Gozó az egyetlen hely, ahol ezt megtehetjük.

Az is tetszett, hogy tele volt figyelemfelkeltő érdekességekkel a könyv, például, hogy milyen filmeket forgattak itt (Trónok harca, Jurassic World 3, Z világháború stb.), vagy hogy annak ellenére, hogy a lakosság 90%-a római katolikus, 2017-ben mégis jóváhagyta az országgyűlés az azonos neműek házasságát, és mint fentebb már írtam, Málta volt 10 éven át a leg-LMBTQ+-barátabb ország a világon, és most is a második helyen áll. Hát igen, vannak vallásos emberek, akik valóban a szeretet útját követik, példát lehetne venni róluk...


A könyv végén praktikus tanácsokkal is ellátnak mindenkit kezdve attól, hogy hogyan és mivel tudsz beutazni az országban, folytatva azzal, hogy miként kölcsönözz autót vagy hogyan buszozz biztonságosan és olcsón, egészen addig, hogy miként működik a borravalóadás, hol lehet dohányozni, hol kaphatsz turistaként felvilágosítást és segítséget, vagy épp merre keress szállást magadnak.

Megtalálhatók a könyvben a fontosabb telefonszámok, az ünnepnapok, tájékoztatnak többek között az általános időjárásról és a vámokról is. Ó, és a legfontosabb angol mondatokat is kiszótárazták nekünk, hogy ha valaki nem tud angolul, legalább ne tévedjen el, ételhez, italhoz tudjon jutni, és hasonló alapdolgok. Rádiós lejátszási listát, blogokat és appokat is ajánlanak nekünk Máltával és Gozóval kapcsolatban, a könyv végén pedig egy kis úti kvízzel ellenőrizhetjük, hogy vajon elég figyelmesen elolvastuk-e a könyvben található információkat.


Portugália

A Portugáliáról szóló útikönyv is ugyanúgy épül fel, és ugyanazokat az elemeket tartalmazza, amiket a Málta és Gozo-kötet. Ettől még egyáltalán nem unalmas, hiszen Portugália teljesen más történelmi emlékekkel, hagyományokkal, rá jellemző termékekkel, ételekkel, helyekkel és szokásokkal rendelkezik. Vagyis bár a külcsín hasonló, a belső tartalom teljesen más.

Portugáliában biztosan megnézném a Dino Parque-t, mert gyerekkorom óta nagyon érdekelnek a dinoszauruszok, mióta az első Jurassic Park filmet láttam. Elmennék a Majesticbe, ami egy 1921-ben épült kávéház, amely megőrizte a régi stílusát, és kipróbálnám a Super Mário éttermet, mivel azt írják, itt tipikus portugál ételeket szolgálnak fel. A búvárkodást is ajánlják, mert állítólag a nagyon tiszta víz ideális hozzá. Még sosem búvárkodtam, úszni is épphogy csak tudok (ha még emlékszem rá egyáltalán gyerekkoromból, mert akkor voltam utoljára medencében), de biztosan nem hagynám ki, mert nagy élmény lehet.


Természetesen ebből a kötetből is megtudhatunk egy csomó érdekességet az országról. Például, hogy imádják kicsempézni az épületeiket, vagy hogy ne akarjunk spanyolul beszélni a portugálokkal, mert történelmi okok miatt nem fognak örülni neki.

Négy élménytúrát is „leszerveznek” nekünk a könyvben, és ismét kapunk praktikus tanácsokat a beutazással, helyi közlekedéssel kapcsolatban. Ezenkívül tájékoztatnak a belépőjegyekről és kedvezményekről, az ivóvíz minőségéről, a nyilvános vécék használatának etikettjéről (a vékony csövek miatt itt nem a vécébe dobjuk a használt vécépapírt, hanem egy szemetesbe), és még sok más hasznos és fontos dologról.


Linkeket, blogokat, appokat is ajánlanak, amelyek segítenek nekünk eligazodni egy portugál nyaralás során, és ezúttal egy hosszabb kvízt kapunk, hogy ellenőrizzük, mit jegyeztünk meg a könyv olvasása során az országról.


Hogy tetszett ez a két könyv?

Mindkettő nagyon színes, érdekes, információkkal teli volt. Tetszett, hogy valóban olyasmiket osztottak meg velünk az oldalakon, amik aktívan segíthetik, hogy egy jól sikerült nyaralást hozzunk össze mind Máltán és Gozón, mind Portugáliában. Tetszett, hogy külön gondoltak azokra, akiknek nincsen túl sok pénzük, és azokra is, akik gyerekkel utaznak. Mindkét könyv elérte, hogy nagyon-nagyon látni akarjam a saját szememmel is Máltát és Gozót és Portugáliát is.

Szóval szerintem 5-ből 5 pont mindkét útikönyv.


Kiknek ajánlom ezt a könyvet?

Azoknak is, akik ténylegesen el akarnak utazni Máltára és Gozóra, valamint Portugáliába, és azoknak is, akiknek erre nincs lehetőségük, de gondolatban szívesen „elutaznának” ezekbe az országokba, és megtudnának róluk, az ott élőkről, az ottani kultúráról egy csomó érdekes információt.

Ha kíváncsi lettél, itt megvásárolhatod a Málta és Gozo-útikönyvet:

Itt pedig a Portugália-útikönyvet:


Nyereményjáték:

Mostani nyereményjátékunkban a turnéban szereplő vidékeket kell felismernetek! Minden állomáson találtok egy-egy képet, nektek pedig be kell írni a tally doboz megfelelő sorába, melyik ország szerepel rajta.

(Figyelem! A megfejtéseket elküldés után nem áll módunkban javítani. A nyertesnek 72 órán belül válaszolnia kell a kiértesítő e-mailre, ellenkező esetben új nyertest sorsolunk. A kiadó csak magyarországi címre postáz.)


Kép a játékhoz:


Állomáslista:

06. 18. Spirit Bliss Sárga könyves út
06. 20. Hagyjatok! Olvasok!
06. 22. Hagyjatok! Olvasok!
06. 24. Spirit Bliss Sárga könyves út
06. 26. Veronika's Reader Feeder
06. 27. Könyv és más
06. 30. Spirit Bliss Sárga könyves út

2026. június 16., kedd

Rácz-Stefán Tibor: A szerelemnél nincs szörnyűbb átok – Blogturné



Nemrég megjelent Rácz-Stefán Tibor első fantasyregénye a Könyvmolyképző Kiadónál. Tarts két bloggerünkkel, hogy megismerd a farkasok világát, és természetesen a turné végén te is nyerhetsz egy példányt a könyvből.


Ezúttal is extraként érdekes idézeteket hoztam nektek a könyvből. Jó olvasást hozzájuk!


1.

Úgy ünnepeljük a sportolókat, mintha övék lenne a világ, pedig a művészet az, ami örök.


2.

– Rose? Shannen? Holly? – kezdek el találgatni. – Hogy is hívnak?
– Alyssa! – feleli dühtől eltorzult hangon.
– Lucas, te tudtad a nevét? Vagy csak bébinek hívod az egyszerűség kedvéért? – szegezem neki a kérdést, mire Lucas egyszerre néz rám dühösen, mégis úgy, mint aki fejet hajt.
– Tényleg mindig bébinek szólít... – kezdi el összerakni a képet Alyssa. Igaza van ennek a nyominak?
– Te vagy a mindenem – mondja egyből Lucas, és már puszit akarna adni Alyssa homlokára, de ő elhúzódik.
– Mi a vezetéknevem? Melyik évfolyamra járok? Mondj három dolgot, amit tudsz rólam!
Lucas szemöldöke szinte a homlokáig szalad, és olyan töprengő arcot vág, mint Micimackó. Aztán megszólal, de a szavai szinte kérdésként hatnak.
– Dögös vagy. Kedves. Észbontó. És... Milano?
– Clinton, te idióta gyökér! – vágja rá Alyssa, aztán feláll, és sietős léptekkel elindul a kijárat felé.
– Gondolom, utána se mész. Van más bébi is a suliban, ugye – vonom meg a vállam, amitől Lucas nevetésben tör ki.


3.

– Nekünk portrét kell festenünk, és kiosztottak mindenki mellé egy partnert, de az enyém egyszerűen nem akar kötélnek állni – mondom két falat között. – Pedig ráakaszkodtam, kérleltem, de semmi.
– Fiú? – kérdezi mosolyogva, mire bólintok. – Kajával próbáltad már?


4.

– Miért akarják a vérfarkasok megölni azt, akit szeretnek, de elhagyja őket?
– Terjed a körükben egy mondás: a szerelemnél nincs szörnyűbb átok.


5.

– Árad belőled a szánalom – fintorog Max. – Jobban szeretem, amikor a vágy szagát árasztod.
– Tessék? – hökkenek meg.
– Az erős érzelmeknek szaga van. Nem mintha az arcod nem lenne elég beszédes.


+1

– De ugye nem kell hajlonganom előtted? – szalad ki a számon a kérdés.
– Tessék? – kérdez vissza döbbenten.
– Hát mert herceg vagy. Nem akarlak felségnek hívni. Sem uramnak.
Max közelebb lép, a tekintete most először perzselő. Sosem láttam még ilyennek. Akaratlanul is az ajkamba harapok, és ő végig követi a mozdulatot.
– Csak hívj, ahogy eddig.
– Bunkónak? Baromnak?


Ha kíváncsi lettél, itt megvásárolhatod ezt a könyvet:


Nyereményjáték:

Híres filmes farkasok nevét keressük ezúttal. A kép alapján ismerd fel őket, és írd be a nevüket a Tally megfelelő helyére.

(Figyelem! A sorsolóprogram észleli az azonos IP-címről érkező válaszokat, és csalás gyanújával hosszú távon kizárásra kerülnek a több lehetőséget igénybe venni vágyók! A játék utolsó állomását követő 3. napig tudjátok beküldeni a válaszaitokat, nem tudjuk hosszabbítani a turnékat! A megfejtéseket elküldés után nem áll módunkban javítani. A nyertesnek 72 órán belül válaszolnia kell a kiértesítő e-mailre, ellenkező esetben új nyertest sorsolunk. A kiadó csak magyarországi címre postáz.)


Kép a játékhoz:


Állomáslista:

06. 16. Spirit Bliss Sárga könyves út – Extra
06. 18. Hagyjatok! Olvasok!
06. 20. Spirit Bliss Sárga könyves út