~ Sárga könyves út ~

2024. november 4., hétfő

Asterix-képregények – Blogturné



A Móra Könyvkiadónak köszönhetően ezúttal a jól ismert Asterix-képregények világába nyerhettünk betekintést. Tartsd négy bloggerünkkel a gallok és rómaiak világába, és a turné végén megnyerheted az Asterix és a griff (39. szám) című képregényt és mellé egy asterixes Playmobil-figurát.


Miért választottam ezeket a képregényeket?

Nos, az első két része a sorozatnak nagyon tetszett mind történetét, mind kivitelezését tekintve, szóval gondoltam, haladjunk sorban, jöjjön a 3. és 4. rész.


Véleményem a képregényekről

A harmadik és negyedik rész is egy-egy elrablás- és menekítéstörténet, csak mindig más az áldozat, és mások az elrablók is. Ami hasonló az első két részhez, hogy Asterix és Obelix az, aki ésszel és a varázsital adta erővel kiszabadítják a foglyokat, ellátják a gonoszok baját, és megoldják a helyzetet. Közben pedig sok-sok mosolyt csalnak az olvasók ajkára, legalábbis én nagyon jól szórakoztam a kalandjaikon.

A harmadik rész címe Asterix és a gótok. A történet ott folytatódik, ahol a második véget ért, Panoramix, az ellenálló gall falucska druidája elindul a druidatalálkozóra. Ám az út veszélyes, ezért Asterix és Obelix felajánlják, hogy elkísérik őt. A gótok azonban lesben állnak, el akarják rabolni a druidaverseny győztesét, hogy a varázsereje segítségével hódításokba kezdhessenek. Mint sejthetjük, Panoramix lesz a győztes, és egy óvatlan pillanatban foglyul is ejtik. Asterixnek és Obelixnek át kell kelniük a határon, hogy kiszabadítsák a druidájukat.

A negyedik részben, az Asterix, a gladiátorban Hangjanixet, a gallok bárdját raboltatja el egy római fejes, hogy ajándékként átadja Caesarnak, és aztán gladiátorként szórakoztassa a népet. Természetesen Asterix és Obelix ezúttal is mentőakcióra indulnak, és végül rájönnek, hogy nem is csak a bárd szorul segítségre, hanem a gladiátorokat is meg kell menteniük attól, hogy harcolni kényszerítsék őket.

A humor most sem hiányzott a történetekből, és ez pont az a fajta, amit nagyon-nagyon szeretek: intelligens (nyelvi és egyéb) humor. Vicces volt, hogy a gót nyelvet a gót betűtípussal fejezte ki a képregény készítője, de az olyan beszélő neveken is jókat kuncogtam, mint például a Copascrampus, Valutakrizisz vagy az egymással harcoló gót vezérek neve.

Bár az oktatás valószínűleg sokadlagos célja csak ezeknek a képregényeknek, mégis bepillantást nyerhetünk általuk egy kicsit a történelembe, a latin nyelv szépségébe. Többek között ezért érdemes elolvasni az utolsó oldalon található Jegyzetek című részt, mert ott sok érdekes dolgot, tényt leírnak, megmagyaráznak.

Így a negyedik képregény után azt hiszem, elmondhatom, hogy ezeknek a történeteknek a lényege az, hogy ha meg is van a fizikai erőd ahhoz, hogy másokat lenyomj, egyfelől sose használd rosszra, másfelől elsőként az eszedet használd a problémák megoldásához, és csak utána fordulj az erőhöz mint eszközhöz. Nagyon tetszett például, ahogy a gladiátorokat észjátékkal nyugtatta le és tette barátokká Asterix.


Hogy tetszettek ezek a képregények?

Még mindig nagyon élvezem az olvasásukat. Olyannyira, hogy nagyon szeretném beszerezni a sorozat többi részét is szép lassan. Mert humoros, tanulságos, szépen megrajzolt, és maga a könyv kivitelezése is tetszik.


Szóval összességében IMÁDOM ezt a két képregényt!


Kiknek ajánlom ezeket a képregényeket?

Azoknak, akik szeretik az intelligens humort.

Ha kíváncsi lettél, itt megvásárolhatod a 3. részt:

Itt pedig a 4. részt:


Nyereményjáték:

Ezúttal az Asterix-képregényekkel kapcsolatos kérdésekre kell helyes választ adnotok a játék során. Írjátok be a választ a Rafflecopter-doboz megfelelő helyére.

(Figyelem! A megfejtéseket elküldés után nem áll módunkban javítani. A nyertesnek 72 órán belül válaszolnia kell a kiértesítő e-mailre, ellenkező esetben új nyertest sorsolunk. A kiadó csak magyarországi címre postáz.)


Kérdés a játékhoz:

Hány Asterix-történet jelent meg összesen?

Állomáslista:

11. 04. Spirit Bliss Sárga könyves út
11. 08. Szembetűnő
11. 12. Szembetűnő
11. 14. Veronika's Reader Feeder

a Rafflecopter giveaway

Add a Twitter-hez Add a Facebook-hoz Add a Google Reader-hez Add az RSS olvasódhoz

2024. november 2., szombat

Michael Ende: Momo – Blogturné



Michael Ende méltán ismert ifjúsági regénye idén csoda szép új köntösben és Győri László új fordításával jelent meg a Móra Könyvkiadó jóvoltából. Ismerjétek meg Momót és barátait, szálljatok ti is szembe a szürke urakkal, vegyetek részt a nyereményjátékon, és nyerjétek meg a kiadó által felajánlott példányt!


Miért választottam ezt a könyvet?

Egyszerűen csak megtetszett a borítója, és a fülszövege alapján ígéretes fantasytörténetnek tűnt.


Véleményem a könyvről

Nos, végül teljesen mást kaptam, mint amire számítottam, de szerencsére nagyon pozitív értelemben csalódtam. Amikor elolvastam a belső fülön, hogy ezt a könyvet az az író írta, aki A Végtelen Történetet, nagyon kíváncsi lettem, mert bár nem olvastam még azt a regényt, tudom, hogy mennyire híres sztori.

A történet főszereplője Momo, egy árva kislány, aki az amfiteátrum romjai között húzza meg magát. A környék lakói rátalálnak, és ahelyett, hogy jelentenék a hatóságoknak, elkezdenek közösen gondoskodni róla. De Momo is gondoskodik róluk, úgy hallgatja meg őket, a gondolataikat és érzéseiket, ahogyan senki más nem képes, és hatalmas fantáziájával másokat is rávesz arra, hogy megéljék a fantáziáikat. Vagyis Momo boldogan él a romok között, az arra lakók is boldogok miatta, míg egy nap fel nem bukkan egy szürke öltönyös férfi, szivarral a szájában, hogy időtakarékossági szerződést kössön a felnőttekkel. Momo először csak azt veszi észre, hogy a barátai el-elmaradoznak, aztán rájön, hogy hatalmas a baj. A szürke öltönyös férfiak ellopják a felnőttek idejét, így azok állandóan rohannak, sietnek, nem jut idejük a valóban fontos dolgokra, mint például a gyerekeik, a barátaik, az élet élvezete. Momo, a két legjobb barátja és a gyerekek elhatározzák, hogy szembeszállnak a szürke öltönyösökkel, és megmentik a felnőtteket.

Imádtam ezt a regényt! Imádtam! Mert olyasmiről szól, ami nagyon fontos számomra, amivel a felnőttkorba lépésem óta én is küzdök. Arról, hogy a kapitalista világban elrabolják az emberek idejét, és ezáltal az életüket és a boldogságukat is. Ez a regény lényegében a kizsákmányoló kapitalizmus és bankok kritikája szerintem. Nem véletlen, hogy a szürke urak öltönyt viselnek, aktatáskával járnak, szivaroznak, bankot vezetnek, és abból élnek, hogy lenyúlják mások tulajdonát (itt az idejüket) anélkül, hogy bármit is adnának cserébe. Mindezt úgy teszik, hogy elhitetik az emberekkel, hogy ők tesznek szívességet nekik, hiszen nem megfosztják őket az idejüktől, hanem csak megspórolják és megőrzik nekik. Közben meg az emberek valójában azért dolgozzák halálra magukat egy rohanó világban, hogy a szürke uraknak egyre több és több ideje legyen (az időt persze behelyettesíthetjük pénzzel is, mert a valóságban mindkettőt lopják tőlünk kapitalista gazdagék a fejünk felett trónolva).

Mintha senki sem vette volna észre, hogy nem időt, hanem valójában valami egészen mást takarít meg. Mintha senki sem akarta volna észrevenni, hogy az élete egyre szegényebb, egyre ridegebb és hidegebb lesz.
A gyerekek viszont annál inkább megérezték, rájuk ugyanis senkinek sem volt ideje.
Pedig az idő élet. És az élet a szívben lakozik.
És minél inkább takarékoskodtak vele az emberek, annál kevesebb maradt nekik.

Miközben a felnőttek másoknak termelik az időt a könyvben, a gyerekeiket egyfelől elhanyagolják, másfelől olyan iskolákba kényszerítik, ahol a gyerekekből kiölik a fantáziát, megfosztják őket az egyéniségüktől, az örömtől, és egyengyerekeket nevelnek belőlük, akikből később pontosan ugyanolyan, a szürke urakat kiszolgáló felnőttek lehetnek, mint a szüleik. Ismerős, ugye? Ismerős és pont ezért iszonyatosan ijesztő.

Zseniális a regény szimbolikája, a mi világunkkal való párhuzamok, ahogy olvastam, ujjongtam magamban, és elkönyveltem Endét egy zseninek. Ezenkívül megnéztem a Momo 1986-os filmváltozatát, ami nagyon hűen visszaadja a könyv cselekményét. Valamint elhatároztam, hogy mindenképpen beszerezem A Végtelen Történetet is, mert ha csak fele ilyen jó, már megéri elolvasni.

Momo egy kis imádni való tündér, aki bár korát tekintve gyerek, mégis mintha ősöreg lelke lenne, sokkal bölcsebb, mint a körülötte lévő felnőttek. Momo lelke teljesen tiszta, nincs benne semmiféle sötétség, csak fény, mégis képes teljesen tisztán látni mindenkit, így könnyedén kiszúrja a hazugságot és a gonoszságot. És pont ezért ő a megfelelő személy arra, hogy szembeszálljon a szürke urakkal. Mert nem lehet megvesztegetni, megijeszteni, eltéríteni, átverni. Egyetlen cél vezérli, hogy megmentse az embereket, a barátait. Nagyon megszerettem őt, és nagyon kellenének a valóságba is ilyen kis Momók, akik világosságot hoznak az emberek lelkébe és fejébe.

– Mi bajod? – vonta fel szemöldökét a szürke úr. – Neked ez sem elég? Ti, mai gyerekek aztán nagy igényűek vagytok! Elárulnád nekem, mi bajod van ezzel a tökéletes babával?
Momo lesütötte a szemét, és elgondolkodott.
– Azt hiszem – mondta halkan –, nem lehet szeretni.
A szürke úr egy ideig nem válaszolt. Csak nézett maga elé üveges szemmel, mint a babák. Végül összeszedte magát.
– Az teljesen lényegtelen – felelte metsző hangon.
Momo a szemébe nézett. Félt a férfitól, kivált a jeges tekintetétől. De különös módon valahogy meg is szánta, igaz, ő maga sem tudta volna megmondani, miért.
– De a barátaimat – mondta –, őket szeretem.

Momónak két legjobb barátja van, akik szintén nagyon izgalmas karakterek. Egyikük Gigi, egy fiatal srác, aki hát, amolyan életművész. Ezerféle munkája van, ide-oda kalandozik, szeret meséket kitalálni és mondani az embereknek. Lényegében egy dolgos, de mégis szabad lélek. Olyan, amilyen mindig is lenni szerettem volna. Mígnem a szürke uraktól megkapja azt, amire mindig is vágyott, de rá kell döbbennie, hogy az valójában csak boldogtalanná teszi őt. Mégis nehéz elengednie ezt az álmot, a biztos megélhetést. Ő az az ember, aki elgondolkoztatott azon olvasás közben, hogy vajon mi a jobb: csórónak lenni, de szabadnak, vagy nem aggódni a pénz miatt, viszont lelkileg belefásulni a rendszer rabszolgájaként? Őszintén szólva, én mindkét oldalt megéltem, és emiatt teljesen át tudtam érezni Gigi helyzetét. Nem tudtam elítélni őt azért, mert anyagi biztonságban szeretne élni, nem azon aggódni, hogy másnap lesz-e mit ennie, lesz-e hol laknia, lesz-e munkája. De közben meg pontosan tudtam, hogy szabadság nélkül az anyagi biztonság egy idő után mit sem ér. Épp ezért nagyon aggódtam érte, és azt akartam, hogy végül visszataláljon önmagához, de soha többé ne kelljen a pénz miatt sem aggódnia.

A másik barát Beppo, az utcaseprő. Egy idős bácsi, aki a „lassan járj, tovább érsz” elvét követi, és ritkán szólal meg, de amikor mégis, akkor nagyon bölcs dolgokat mond, amire érdemes odafigyelni. Beppo karaktere is nagyon szerethető volt, mert igazán jó ember, akinek csak és kizárólag a Momo iránti szeretete volt a gyenge pontja, amivel meg tudták fogni.


Hogy tetszett ez a könyv?

A cselekmény izgalmas, mágikus, fordulatos és tanulságos. Egyszerűen annyira bevonzott a történet, hogy alig bírtam letenni, és nagyon rövid idő alatt elolvastam. Szerintem ilyen egy tökéletes regény.

Szóval összességében IMÁDOM, IMÁDOM, IMÁDOM ezt a könyvet.


Kiknek ajánlom a könyvet?

Mindenkinek, aki szereti az egyszerre mesés és kalandos, de közben nagyon komoly témával rendelkező regényeket.

Ha kíváncsi lettél, itt megvásárolhatod a könyvet:


Nyereményjáték:

Mostani nyereményjátékunkban Michael Ende további köteteinek nyomába eredünk. Minden állomáson találtok egy-egy idézetet, a ti feladatotok pedig, hogy a könyv címét beírjátok a Rafflecopter-doboz megfelelő helyére!

(Figyelem! A megfejtéseket elküldés után nem áll módunkban javítani. A nyertesnek 72 órán belül válaszolnia kell a kiértesítő e-mailre, ellenkező esetben új nyertest sorsolunk. A kiadó csak magyarországi címre postáz.)


Idézet a játékhoz:

„Ahogy mindenki egész élete során megy, anélkül, hogy a következő lépést ismerné, anélkül, hogy tudná, a következő lépésnél szilárd talajra lép-e vagy már a Semmibe botlik. Ez a világ olyan bizonytalan, hogy minden lépésünk: döntés.”


Állomáslista:

11. 02. Spirit Bliss Sárga könyves út
11. 05. Szembetűnő

a Rafflecopter giveaway

Add a Twitter-hez Add a Facebook-hoz Add a Google Reader-hez Add az RSS olvasódhoz

2024. november 1., péntek

Bella Swift: A kiskutya, aki boszorkány akart lenni – Blogturné



Talán már senkinek sem kell bemutatni Millit, a kis mopszot. Ebben a bájos sorozatban a kiskutya mindig újabb és újabb kalandokba keveredik, ez pedig ezekben a részekben sincs másként. Tartsatok velünk és Millivel egy kutya jó halloweenre, és ismerjük meg együtt Mázlit, aki mindig csak bajt hoz kedvenc kiskutyánk fejére, ha pedig nektek kedvez a szerencse meg is nyerhetitek A kiskutya, aki boszorkány akart lenni című kötet egy példányát.


Miért választottam ezt a könyvet?

A sorozatból már több részt is olvastam, és Milli kalandjai mindig annyira aranyosak, hogy úgy véltem, ezúttal sem lehet ez másként.


Véleményem a könyvről

Bár a történetben nincs halloween, mégis passzol a mostani időszakhoz, ugyanis Milli ebben a részben boszorkány szeretne lenni. Hogy miért? Hát, mert a szomszédba új lakók költöztek, egyikük egy Annával egykorú kislány, Emma valamint a kiscicája, Mázli. Ám amennyire örülnek először a gyerekek és Milli az új lakóknak, annyira letörnek, amikor kiderül, hogy Emma mennyire durcás, és látszólag az első pillanattól utálja Annát és Millit. Milli úgy gondolja, hogy jobb, ha elvarázsolja a mogorva szomszédot máshová családostul, ám ehhez boszorkánnyá kell válnia.

A rajzok még mindig nagyon cukik, tökéletesen illenek a történethez, és a sztori tökéletesen passzol ezekhez az őszi estékhez, szóval aki egy klassz kis esti mesével be szeretne kuckózni a paplanja alá, annak tökéletes ez a könyv.

Milli egy csupa szív kiskutya, akit egyszerűen nem lehet nem szeretni. Így biztosra vettem, hogy Emmával sem az a probléma, hogy utálja őt, hanem valami más lehet a háttérben. Azt is sejtettem, hogy valamiféle családi probléma, hiszen nem véletlen, hogy épp most költöztek új házba, és csak az anyukája tartott vele. Ez a kis mese szépen bemutatja, hogy ne ítéljük el elsőre azt, aki mogorvának tűnik, mert lehet, hogy csak épp valamiféle érzelmi válságon megy keresztül, és ha kicsit is kedvesek és megértőek vagyunk vele, akkor végül megnyílik előttünk.

Anna rajongása egy ifjúsági fantasykönyv, a Boszorkányakadémia iránt nagyon ismerős volt számomra. Az új rész megjelenésekor lévő sorban állás, a boszinak beöltözés kicsit visszahozta annak a hangulatát, amikor anno a Harry Potter-könyvek új részei megjelentek (főképp az utolsó rész, aminek az első példányait hosszú sorok várták órákon át a könyvesbolt előtt a megjelenés napján).

Mázli cica is cuki karakter, teljesen más, mint Tigris, a korábbi szomszéd macska, aki folyton csak szívatta és gúnyolta szegény Millit. Mázli nagyon édes volt, ahogy barátkozni akart, csak hát, még kis szeleburdi, hiszen kiscica. Biztosra veszem, hogy lesznek még nagy kalandok vele a következő könyvekben is, mert tutira bajba fog keveredni egy párszor.

Kalandos volt, ahogyan Milli ezúttal boszivá akart válni, és édes volt, amikor a „varázslata” után már meg is bánta az egészet, és bepánikolt, hogy eltüntette tényleg a szomszédokat.


Hogy tetszett ez a könyv?

Ugyanolyan cuki volt, mint a korábbi részek, amiket olvastam. És fontos tanulság volt benne az, hogy ne ítéljünk elsőre senki felett, még akkor sem, ha morcosnak és utálatosnak tűnik.

Szóval összességében NAGYON TETSZETT ez a könyv.


Kinek ajánlom ezt a könyvet?

Mindenkinek, aki szereti a cuki kutyusokról és cicákról szóló történeteket.

Ha kíváncsi lettél, itt megvásárolhatod a könyvet:


Nyereményjáték:

Ebben a játékban most halloweenre és az ehhez kapcsolódó szokásokra és hiedelmekre koncentrálunk. Minden állomáson találtok egy kérdést, nektek pedig nincs más dolgotok, mint a Rafflecopter megfelelő sorába beírni a helyes választ.

(Figyelem! A megfejtéseket elküldés után nem áll módunkban javítani. A nyertesnek 72 órán belül válaszolnia kell a kiértesítő e-mailre, ellenkező esetben új nyertest sorsolunk. A kiadó csak magyarországi címre postáz.)


Kérdés a játékhoz:

Mit tartanak halloween egyik legtradicionálisabb szimbólumának?


Állomáslista:

11. 01. Spirit Bliss Sárga könyves út (A kiskutya, aki boszorkány akart lenni)
11. 03. Csak olvass! (A kiskutya, aki boszorkány akart lenni)

a Rafflecopter giveaway

Add a Twitter-hez Add a Facebook-hoz Add a Google Reader-hez Add az RSS olvasódhoz