~ Sárga könyves út ~

2024. november 29., péntek

Robin Stevens: Fagyöngy és gyilkosság (Úrilányok nem gyilkolnak 5.) – Blogturné



Immáron ötödik alkalommal követhetjük Daisy Wells és Hazel Wong detektívirodájának ténykedését. Hőseink a karácsonyt Cambridge-ben töltik, ahol nemcsak egy újabb bűnténybe botlanak, de még egy rivális detektíviroda tagjaival is találkoznak. Tartsatok bloggereinkkel, hogy megismerkedjetek a kiváló regénysorozat legújabb darabjával, és ha velünk játszotok, esélyetek van megnyerni a Manó Könyvek által felajánlott regény egy példányát is.


Miért választottam ezt a könyvet?

Az előző négy részt is olvastam, imádom ezt a sorozatot, szóval nem volt kérdés, hogy az ötödik rész is mindenképpen a polcomra fog kerülni. Nem mellesleg ez a rész karácsonykor játszódik, szóval tökéletesen passzolt a mostani időszakhoz.


Véleményem a könyvről

Daisy és Hazel Cambridge-ben töltik a karácsonyi szünetet Daisy bátyjánál. Ahogy megérkeznek, azonnal gyanússá válik nekik egy testvérpár, attól tartanak, hogy a néhány perccel fiatalabb iker meg akarja gyilkolni a bátyját, hogy megszerezze az idősebb fiúnak járó családi örökséget. Valóban gyilkosság történik, ám kicsit másképp, mint arra a lányok számítottak. És persze megint nekik kell kinyomozniuk, mi is történt, ki a gyilkos, és miért tette, amit tett. Méghozzá úgy, hogy megelőzzék a rivális fiú-nyomozóirodát a nagy leleplezésben. Közben pedig ismét szó szerint halálos veszélybe keverednek.

– (...) Nos, a női hallgatóknak megvan a maguk társasága. Sokkal merészebb a férfiakénál, habár a férfiak természetesen sosem hallottak még róla. Ha azt akarjátok, hogy valami titokban maradjon, bízzátok a megőrzését a nőkre.

Daisy és Hazel személyisége egyre jobban kibontakozik előttem, és egyre jobban kedvelem mindkettőjüket. Daisyt az első részekben beképzelt, szívtelen, elkényeztetett lánynak találtam, aki csak ugráltatja Hazelt, ahogyan kedve tartja. Aztán amikor a második rész az otthonában játszódott, már sokkal árnyaltabb lett a karaktere, és rájöttem, hogy a látszat ellenére igaz barátja Hazelnek. Mostanra pedig igazán megszerettem őt, és nagyon összetett és izgalmas karakternek tartom.

Hazel pedig egy csupa szív lány, akit kínai származása kissé kitaszítottá tesz Angliában. A kitaszítottság, sőt, a rasszizmus pedig Cambridge-ben még hangsúlyosabban megjelenik, mivel Hazel mellett több nem brit származású fiatal is feltűnik az egyetemen. Ahogyan a kor hímsovinizmusának bemutatása is erősebb lett ebben a regényben. Korábban, a lányiskolában, Daisy családjánál, a vonattal való utazáskor is érződött, hogy ez nem a lányok és nők világa, de most, hogy egy fiúk uralta egyetem életébe nyerhettünk bepillantást, még rosszabb lett a helyzet.

Abban reménykedtem, hogy Cambridge-ben majd felnőttként kezelnek minket. De elfelejtettem, hogy habár idősebbek lettünk, továbbra is lányok vagyunk. Nem rendelkezünk ugyanazzal a szabadsággal, mint Alexander és George. Megállítanak és megzaboláznak minket, és megmondják, hogy hová menjünk. Mostantól fogva minden leleményességünkre szükségünk lesz, hogy a legegyszerűbb dolgokra fényt derítsünk.

Örültem, hogy ismét egy új helyszínt ismerhettünk meg ebben a részben. Szeretem azokat a részeket is, amik a lányiskolában játszódnak, de időnként jó kitekinteni egy kicsit ebből a zárt világból, megszemlélni, hogy milyen is volt az 1930-as években a világ a lányiskola falain kívül. Még akkor is, ha annak a világnak a működése felbosszant. De azt jó volt látni, hogy Daisy és Hazel lányként nem fogadják el a férfiak által létrehozott szabályokat, hanem igenis teszik, amit tenni akarnak, ha kidobják őket az ajtón, visszamásznak az ablakon. Igazán talpraesett lányok, még Hazel is, aki egyébként gyávának tartja magát sok esetben. De hát, nem az a bátor, aki nem fél, hanem az, aki fél, mégis megteszi, amit meg kell tennie.

Többrészes krimisorozatoknál mindig félek kicsit attól, hogy az írónak nem lesznek új ötletei, és vagy mindig ugyanazokra a fordulatokra épít majd, ezért kiszámíthatóvá válik a történet, vagy logikátlanná válik a bűneset. De szerencsére Robin Stevens már ötödik alkalommal hozta ugyanazt a magas színvonalat. A bűneset logikusan volt felépítve, izgalmas és fordulatos volt, szóval én teljesen elégedett voltam vele.

Ezúttal is megjelenik a romantikus szál a könyvben egy igen érdekes és furcsa háromszögben, amelynek az egyik tagja szerintem aszexuális és aromantikus. Bár ez így nem volt kimondva nyíltan, de a viselkedéséből, abból, amit az ellenkező nemről mond, én ezt szűrtem le.


Hogy tetszett ez a könyv?

Egyre jobban szeretem a karaktereket, és még mindig ugyanolyan érdekes a krimiszál, mint az előző könyvekben.

Szóval összességében IMÁDOM ezt a könyvet.


Kiknek ajánlom ezt a könyvet?

Mindenkinek, aki egy jó ifjúsági krimit szeretne olvasni.

Ha kíváncsi lettél, itt megvásárolhatod a könyvet:


Nyereményjáték:

Nyereményjátékunkban szintén karácsony idején játszódó ifjúsági regényeket keresünk fülszövegrészletek alapján. A Rafflecopter megfelelő sorába a feladványokban szereplő könyvek szerzőjét és címét kell beírni.

Figyelem! Felhívjuk a figyelmeteket, hogy a válasz elküldése után már nem áll módunkban manuálisan javítani rajta. A kiadó csak Magyarország területére postáz. A nyerteseket e-mailben értesítjük. Amennyiben 72 órán belül nem jelentkezik a szerencsés, újabb nyertest sorsolunk.


Fülszöveg a játékhoz:

„A kirchbergi gimnázium diákjai karácsonyi színdarabot próbálnak. A próbán minden remekül megy, de az előadásig történik egy és más előre nem látott esemény. Például kitör a háború a gimnazisták és a reáliskolások között, s hatalmas hócsatákat vívnak, áldozatul esik egy köteg dolgozatfüzet, elcsattan több tucat pofon, valaki nyaktörő mutatványt hajt végre egy nyitott esernyővel…”

Állomáslista:

11. 25. Csak olvass!
11. 29. Spirit Bliss Sárga Könyves út

a Rafflecopter giveaway

Add a Twitter-hez Add a Facebook-hoz Add a Google Reader-hez Add az RSS olvasódhoz

2 megjegyzés:

  1. Szia! Szerintem hiányzik a nyereményjátékos résznél a fülszövegrészlet.

    VálaszTörlés