A Könyvmolyképző Kiadó jelentette meg Rezeda Réka debütáló regényét Bábmester címmel, mely a Tüske és gyopár sorozat első része. A cselszövésekben és intrikákban bővelkedő izgalmas fantasyregényben Sivriel bosszúhadjáratát követhetjük nyomon, melyet szülei halála miatt folytat, de mi történik, ha a szerelem közbeszól? Kövesd az állomásokat és a játék megfejtéséért cserébe esélyed lesz megnyerni a könyvet a kiadó felajánlásában.
Miért választottam ezt a könyvet?
Blogturnés társ mondta, hogy szerinte nagyon jó ez a regény, nekem pedig tetszett a borítója, és a fülszövege izgalmas fantasyt ígért. Kicsit mindig tartok attól, hogy milyen lesz egy magyar írótárs első könyvét olvasni, és főleg véleményezni, de reméltem, hogy ezúttal nem lesz nehéz dolgom.
Véleményem a könyvről
Sivriel Thornrage még kisgyerek volt, amikor Merzen herceg meggyilkolta a szüleit, mert varázstudók voltak. Sivrielt apja barátja egy hazugsággal megmentette, és magához fogadta gyámleányként, de a lány attól a naptól kezdve képtelen megtalálni a nyugalmat és a boldogságot, csak és kizárólag a bosszú élteti. Amikor meghal a napkirály, végre alkalma nyílik az udvarba utazni, ahol végezni akar Merzennel. Ám ez nem ennyire egyszerű, hiszen az udvar tele van titokkal és cselszövéssel.
Szeretem az ilyen udvari cselszövéses, nem tudhatod, kiben bízhatsz, és ki mit miért csinál típusú történeteket. Természetesen, ez egy Vörös pöttyös könyv, úgyhogy ez a szál nem annyira összetett és bonyolult, mint mondjuk a Trónok harca-sorozat csavarjai, de voltak benne olyan fordulatok, amiknél elégedetten bólogattam, mert megleptek, és fifikásnak találtam őket. És volt olyasmi is, amit szinte azonnal kitaláltam, és tudtam előre, hogy mi fog történni (pl. a vége felé azt, hogy ki is Bastien, mi lesz vele, hogyan alakul a sorsa). De még amit előre tudtam, az is érzelmileg nagyon megfogott, mert hatásosan volt megírva. Volt, hogy még könnyeztem is kicsit egy-egy jeleneten.
A történet fő tanulsága az, hogy a gyűlöletből semmi jó nem fakad, csak téged zabál fel végül. És azt hiszem, ez a mai világban, amikor úgy terjed a gyűlölet, akár a pestis a 14. század közepén, nagyon fontos üzenet. Gyűlölettel nem lehet legyőzni a gonoszt, mert akkor te sem leszel jobb nála. Persze nem állítom, hogy könnyű nem gyűlölni azt, aki téged ok nélkül gyűlöl, és ártott neked, és érthető az is, ha meg akarja az ember állítani a gyűlölködőt és a gyűlöletet. De nem mindegy, hogy mi erre az oka, és hogy milyen módszert választ. Ha másokat akarsz megmenteni a gyűlölködőtől, az érthető ok. Ha szimplán csak le akarod mészárolni a gyűlölködőt a bosszúvágy élvezete miatt, az rossz ok. Ha börtönbe juttatod a gyűlölködőt, vagy valamiféle módon megfosztod a hatalmától, az jó módszer, ha hidegvérrel, előre megfontoltan meggyilkolod, az nem.
Ami érdekes volt számomra, hogy Sivriel esetében lehetségesnek tartottam, hogy nem fog erre időben rájönni, és őszintén szólva az író elég bátor döntéseket hozott ezzel kapcsolatban.
Meg mással kapcsolatban is. Például, hogy egy Vörös pöttyös könyvben előhozott olyan témákat, mint a családon belüli pedofil erőszak. Meglepett, hogy ilyesmi is bekerült ebbe a könyvbe, de szerintem nem volt hibás döntés. 16 éven felülieknek ajánlják a regényt, és szinte biztos vagyok benne, hogy minden 16 éven felüli találkozott már ezzel a témával. Remélhetőleg nem személyesen, de az interneten, újságokban biztosan, hiszen több ilyen borzalmas eset is történt az elmúlt évek, hónapok során, amiből hangos botrány keletkezett. És bár a történet nem megy bele nagyon mélyen a témába, mégis jó, hogy kimondja, a gyerek nem tehetett róla, ő nem hibás, ő nem bűnös. És felnőttként nem kevésbé férfi attól, ami gyerekként történt vele.
Merzen tökéletes negatív szereplő, aki nemcsak félelmet, hanem undort is keltett bennem minden egyes szavával és megmozdulásával. Ő az a fajta férfi, akit meglátsz, és még ha épp mosolyog is, ösztönösen feláll a karodon a szőr jelezve, hogy fuss az ellenkező irányba azonnal. Nem akartam, hogy Sivriel bosszúból ölje meg, de csak és kizárólag Sivriel miatt, mert Merzen nagyon megérdemelte mindvégig a halált. Azt reméltem, hogy végül valaki mást védve vagy önvédelemből történik meg a gyilkosság, vagy Merzen életben marad, de örök életére börtönbe zárják a dolgokért, amiket tett. Nem árulom el persze, mi történt végül vele, de sikerült meglepni.
Sivriel egyébként a szüleivel történt szörnyűség ellenére szerencsés lány, mert szeretik. A gyámapja, Daren és Daren húgának lánya, Amariel szívből szeretik őt. Csak épp Sivriel annyira el van foglalva a gyűlöletével és bosszúvágyával, hogy nem tud mit kezdeni a szeretettel. Érdekes volt, ahogyan egy titokkal megbonyolította az író Sivriel és Daren kapcsolatát, és bár sejtettem, hogy mi lesz a dolog vége, mégis megrázott és meghatott.
Kedveltem Sivrielt (bár néha ostobaságokat csinált), Darent, Amarielt és Kócost is (egy mágiával bíró kislány), de a kedvenc karakterem Bastien volt. Ő az elhunyt napkirály egyik unokája és Merzen egyik unokaöccse. Bastien profi az udvari intrikák terén, igazi bábmester, időként felhasználja az embereket a céljai elérésére, de mindvégig azt éreztem, hogy próbálja védeni is őket, csak nem mindig sikerrel. Sivriel az első pillanattól vonzódott hozzá, de nem bízott benne, pedig hát, ő maga sem volt feddhetetlen. Bastien karaktere azért tetszett, mert sérülékeny volt. Mert bár nagyon is férfias és vonzó karakter, mégsem olyan macsó, szívtipró, „minden nő értem epekedik, mert tökéletes vagyok” módon. Sőt, érdekes volt Bastienben, hogy kerüli mások érintését, utálja, ha bárki hozzáér, és elég magának való. Viszont nagyon intelligens és a kardpárbajhoz is nagyon ért, ettől a két dologról pedig kifejezetten szexi.
Nagyon jókat kuncogtam a szópárbajokon, amiket Sivriellel vívott, és nagyon sajnáltam, amikor Sivriel épp ténylegesen bunkó volt vele (még ha volt is rá oka), mert érezni lehetett Bastien fájdalmát, még ha Sivriel nem is mindig vette észre.
A történet le is lett zárva, meg nem is. És a lezáratlan szálak miatt nagyon-nagyon remélem, hogy megszületik és meg is jelenik a második rész, mert igazán érdekel Sivriel, de főképp Bastien sorsa.
Hogy tetszett ez a könyv?
Érdekes, fordulatos fantasyregény volt szerethető karakterekkel, udvari intrikákkal, mágiával és családi titkokkal.
Szóval összességében NAGYON TETSZETT.
Kiknek ajánlom ezt a könyvet?
Azoknak, akik szeretnének egy szórakoztató fantasytörténetet olvasni.
Ha kíváncsi lettél, itt megvásárolhatod a könyvet:
Nyereményjáték:
A regény beleolvasóját érdemes elolvasnotok, így könnyen megválaszolhatjátok minden állomáson a kérdéseinket. A feladat a szokásos, a megoldást írjátok be a Rafflecopter-doboz megfelelő sorába.
Figyelem! A kiadó csak magyarországi címre postáz! A nyerteseknek 72 óra áll rendelkezésére, hogy a megkapott értesítő levélre válaszoljanak, ellenkező esetben új nyertest sorsolunk.
Kérdés a játékhoz:
Milyen színű Bastien haja?
Állomáslista:
11. 16 Kelly és Lupi olvas
11. 18 Könyv és más
11. 20 Milyen könyvet olvassak?
11. 24 Spiri Bliss Sárga könyves út
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése