Magyarul is érkezik Mason Deaver nagy sikerű könyve, az I Wish You All The Best – A legjobbakat kívánom neked. Erről a szívszorító, elgondolkodtató és romantikus történetről a Blogturné Klub három bloggere mesél, és ha szerencséd van, a könyv egy példányát is megnyerheted.
Miért választottam ezt a könyvet?
Nos, ez is az egyik általam korrektúrázott könyv volt, de a különlegessége, hogy már a magyar változat korrektúrázása előtt olvastam az angol változatot. Megrendeltem magamnak Alice Oseman regényeit angolul, és még néhány LMBTQ+ könyvet, ami érdekesnek tűnt. És ez is ezek között volt. Még sosem olvastam nem bináris karakterről szóló történetet, úgyhogy gondoltam, épp itt az ideje tágítani a látókörömet és tudásomat. Angolul is érdekes volt, de magyarul sokkal jobban szeretek olvasni, szóval számomra úgy volt az igazi.
Véleményem a könyvről
A főszereplőt, Bent kidobják otthonról a szülei, amikor bevallja nekik, hogy nem bináris. Bent a tíz éve nem látott nővére, Hannah és annak férje fogadja be magához, beíratják egy új gimibe, megpróbálnak segíteni neki feldolgozni a szülei által okozott traumákat, és elfogadni önmagát. Ben, félve az újabb csalódástól, az iskolában senkinek nem mutatja meg a valódi énjét, ám egy Nathan nevű srác a szárnyai alá veszi, összebarátkoznak, és Bent ismét nyomasztani kezdi, hogy el kell hallgatnia a valódi érzéseit és el kell rejtenie a valódi önmagát.
Először is Ben egy nagyon szerethető karakter, olvasóként teljesen együttéreztem vele, és nagyon dühös voltam a szüleire. Nemcsak az volt velük a gond, ahogyan a nem bináris témához álltak, hanem az az irányításmánia és mások felett való ítélkezés is, ami miatt már az egyébként heteró lányuk is elmenekült tőlük. Kíváncsi voltam, hogy képesek lesznek-e idővel megváltozni, ha rájönnek, hogy mindkét gyereküket elveszítik örökre, de őszintén szólva, nem sok esélyt adtam erre, főleg az apa esetében. Hogy jól éreztem-e, azt természetesen nem árulom el, majd kiderül számotokra olvasás közben...
Hannah nagyon szimpatikus volt számomra. Az első pillanattól a testvére mellett állt, még ha nem is feltétlenül értett valamit, és időnként hibázott is a megszólítással, akkor is próbálkozott. Nem gondolta azt, hogy amit a tesója kér tőle, az hülyeség vagy apróság. Teljesen komolyan vette az érzéseit, vagyis igazán jó nővér volt. Megértettem, hogy Bennek miért fájt, hogy Hannah tíz éve otthagyta őt egyedül a szüleikkel, de azt is tökéletesen megértettem, hogy Hannah miért menekült el otthonról, és miért nem tudta 18 évesen magával vinni a testvérét. Egyfelől egy 18 évestől nem igazán lehet elvárni, hogy ő nevelje a sokkal fiatalabb testvérét, másfelől a szüleik úgysem hagyták volna akkoriban, hogy tartsa a kapcsolatot Bennel, vagy esetleg magával vigye.
Tetszett, hogy szakemberi segítséget kapott Ben ahhoz, hogy feldolgozza a szüleivel kapcsolatos dolgokat, a nővére iránti jogos és mégsem jogos haragját, és úgy alapvetően azt, hogy nem bináris. Érdekesek voltak a szakemberrel folytatott beszélgetések, és érdekes volt látni azt a lelki folyamatot is, amin Ben keresztülment.
A romantikus szál nagyon cuki volt. Nathan egy igazán kedves srác, van humora, és odafigyelt Benre úgy igazán. Jó volt olvasni a jeleneteiket, és nagyon vártam, hogy Ben végül mikor és hogyan fog coming outolni neki, ő pedig miként reagál majd. Megvolt köztük az a szikra, ami Nick és Charlie között is a Heartstopperben, úgyhogy a könyv ezen részével is elégedett voltam.
Ami viszont kicsit kevés volt számomra, az a nem bináris témáról szóló szál. Szerintem, ha valaki nincs tisztában azzal, mit jelent nem binárisnak lenni, nem biztos, hogy ezt a könyvet olvasva kitisztul előtte a kép. Annyit tudtunk meg a történetből, hogy a nem bináris emberekre nem a he/she névmást használjuk, hanem a they/themet. Hogy Ben nem érzi magát fiúnak, és elégedetlen a testével. És hogy Ben szeretne nőiesebb ruhákat viselni és körömlakkot, de az uniszex ruhákat is szívesen hordja. Valamint, hogy vonzódik a fiúkhoz, de nem feltétlenül nevezné magát melegnek. Vagyis megismerhetjük a külsőségeket, és hogy melyik nemhez vonzódik, de a saját érzéseiről, hogy ő maga most akkor nőnek, nőnek és férfinak egyszerre vagy egyiknek sem, esetleg egy harmadik neműnek érzi-e magát, az nem jön át pontosan annak, aki a nem bináris témával kapcsolatban teljesen tudatlanul áll neki a könyvnek.
Ennek ellenére úgy gondolom, hogy ez mégis egy nagyon fontos és hasznos könyv. Egyfelől együttérzésre és elfogadásra tanít, másfelől ráveszi az embert arra, hogy még jobban utánaolvasson a neten és tényleg megértse, mit is jelent nem binárisnak lenni.
Hogy tetszett ez a könyv?
Egyfelől aranyos romantikus történet volt, másfelől megrázó és elgondolkoztató. A nem bináris jelentését szerintem nem tudta teljesen átadni, de együttérzést és kíváncsiságot vált ki az olvasókból, ami fontos. Ben nagyon szerethető karakter volt, a nővérét is megkedveltem, és Nathan is jófej srác volt.
Szóval összességében NAGYON TETSZETT ez a könyv.
Kiknek ajánlom ezt a könyvet?
Azoknak, akik nyitottak megtudni, mit is jelent nem binárisnak lenni, és elég érdeklődőek, hogy a regény által nyújtott tudást kiegészítsék egyéb források segítségével. És azoknak, akik csak szeretnének élvezni egy kedves romantikus ifjúsági regényt.
Ha kíváncsi lettél, itt megvásárolhatod a könyvet:
Nyereményjáték:
A történet főszereplője, Ben egy tehetséges művész, aki imád rajzolni és festeni, ebben éli ki a kreativitását. A mostani játékunk során minden állomáson egy-egy híres festményről láttok képet. A feladat, hogy a Rafflecopter-doboz megfelelő sorába beírjátok, hogy ki festette az adott ikonikus festményt.
(Ne feledjétek, a beírt válaszokon már nem áll módunkban javítani. A kiadó csak Magyarország területére postáz. A nyertest e-mailben értesítjük. Amennyiben 72 órán belül nem jelentkezik a szerencsés, újabb nyertest sorsolunk.)
Kép a játékhoz:
Állomáslista:
04. 13. Sorok Között
04. 16. Spirit Bliss Sárga könyves út
04. 18. Hagyjatok! Olvasok!
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése