Annabel Abbs könyve a 19. századi angol tájra kalauzol bennünket, ahol egy vidéki kúria konyhájában egy költőnő a lírai receptjeivel kísérletezik, hogy kivívja végre helyét a férfiak által uralt könyvkiadás világában. Tarts a Blogturné Klub négy bloggerével, s less be te is Miss Eliza konyhájába. A turné végén tiéd lehet a könyv is a Könyvmolyképző Kiadó jóvoltából.
Miért választottam ezt a könyvet?
Ritkán fordul elő ilyesmi, de a borítója miatt, ami nagyon tetszik. A kék-fehér illusztráció arany betűkkel egyszerűen gyönyörű.
Véleményem a könyvről
A történet a 19. században játszódik, és két fiatal nő szemszögéből meséli el az eseményeket. A karakterek egy része valóban létező emberekről lett mintázva, szóval ez egy valóságon alapuló, kitalált történet. Az egyik főszereplő Eliza Acton költő (és a kor emberei szemében vénlány), aki tehetős családban nőtt fel, de az apja váratlanul tönkremegy, majd elmenekül a hitelezői elől. Eliza és az anyja egyedül maradnak, így kénytelenek vendégházat működtetni, aminek a konyhájában Eliza elkezdi megismerni a konyhaművészetet, és elhatározza, hogy ír egy irodalmi minőségű receptkönyvet.
A másik főszereplő Ann Kirby, aki a legmélyebb szegénységből jött. Nem elég, hogy a szüleivel egy kalyibában lakik, és sokszor nincs mit enniük, az apja alkoholista lesz, az anyján pedig elhatalmasodik teljesen az őrület. A falubeli tiszteletes és a felesége elintézi, hogy Ann édesanyja elmegyógyintézetbe kerülhessen, a lányt pedig beajánlja Elizáék vendégházába cselédnek. A két nő teljesen egymásra talál a konyha világában, összebarátkoznak, de mindkettejük életét megkeserítik a titkok, amiket még egymásnak sem mernek elmondani.
Őszintén bevallom, amikor belekezdtem a történetbe, fogalmam sem volt, mire számíthatok pontosan, de szinte az első pillanattól valami olyan atmoszféra lengte körül a sztorit, ami azonnal beszippantott. Azt gondolnánk, hogy Eliza problémái költőként és egyedülálló nőként a 19. század problémái, ám miközben olvastam a fejezeteit, konkrét párhuzamokat tudtam vonni általam ismert vagy átélt 21. századi problémákkal.
Például Elizát nőként elhajtja egy kiadó férfi vezetője, mert a versírás komoly dolog, vagyis a férfiak dolga. A nők, így Eliza is, írjon csak szépen romantikus regényt vagy szakácskönyvet. Bár manapság már a nők is írhatnak verseket, de még mindig vannak olyan területek az irodalomban, amikből kizárják a nőket (teljesen vagy nagyrészt), és azokat a zsánereket, amiket nőinek tartanak, egyszerűen lebecsülik.
De a vénlánysággal szembeni előítéletek és elvárások sem változtak túl sokat. 40 éves „vénlányként” kismilliószor hallottam már rokonoktól, barátoktól, ismerősöktől, sőt, lényegében idegenektől is, hogy miért nem megyek férjhez, majd megbánom, kell a férfi a házba, hogy mindent megjavítson, majd magányos leszek idős koromra, hogy lesz így gyerekem, és ha nem lesz, akkor ki fog gondoskodni rólam, ha már öreg leszek stb. stb. stb.
Szóval igen, olvasás közben nagyon szomorúan nyugtáztam, hogy bár nyilvánvalóan történtek változások a 19. század óta, de azért még mindig egy csomó akkori elnyomó egyenlőtlenség és hülyeség ma is ugyanúgy létezik. Ennek köszönhetően pedig teljesen egyet tudtam érezni Elizával, engem is bosszantott, hogy nem hagyják költőként boldogulni, és hogy állandóan a házasodással nyomasztják.
Szerencsére Ann problémáit sosem kellett megtapasztalnom, de a mélyszegénység szintén sok helyen létezik a 21. században. Ann-nel is nagyon együtt tudtam érezni, mert tényleg borzalmas élete volt. Ennek ellenére értelmes lány, vannak vágyai, tervei, ötletei, amikről a legszörnyűbb helyzetekben sem mond le teljesen. Bár a lelkész segítségét nem szívjóságból kapja, mégis ez az, ami végül megváltoztatja az életét. Az, hogy Eliza mellé kerülhet a konyhára, nemcsak egy barátot ad neki, hanem életcélt is. Tanulhat, kreatívkodhat, megismerheti, milyen érzés, ha megbecsülik őt és a munkáját.
Egyébként a fentieken kívül még rengeteg más a nőket érintő probléma előkerült a történetben. Az áldozathibáztatás, amikor egy férfi molesztálása miatt a nőt teszik felelőssé és büntetik meg, a nők mentális egészsége, és az, hogy vagy nem kapnak segítséget, vagy ha kapnak, az csak még rosszabb, mintha nem kapnának, és van még egy fontos probléma, de azt nem árulhatom el, mert lelőném vele az egyik legnagyobb titkát a történetnek.
Ennek a titoknak a végkifejletét nagyon érdekes volt végignézni, mert az adott témával sokat nyomasztják szintén a nőket, és kíváncsi voltam, hogy vajon Eliza meghajol-e végül ezen nyomasztás előtt, vagy ismeri önmagát, ismeri a helyzetét, tudja, hogy mindenkinek mi a legjobb, és e szerint hozza meg a döntését.
Volt egy pont a történet során, amikor azt gondoltam, hogy ez egy LMBTQ+ történet lesz, mert az Eliza és Ann között kialakult kapcsolatot lelkileg elég intimnek és szorosnak írta le a szerző, és hát, más karakterek is tettek olyan megjegyzéseket, amik erre utaltak számomra. Azt is tudtam, hogy Elizának van valami titka, ami valahogyan kapcsolódik a szerelemhez, és egy lányra is utalt. Végül sikerült ezzel kapcsolatban meglepnie a történetnek, de természetesen nem árulom el, hogy milyen módon.
Nemcsak a 19. századi környezet, hanem a gasztronómiai szál is különleges hangulatot adott a könyvnek. Tetszett, hogy minden egyes fejezetnek egy olyan étel neve volt címe, ami valahogyan kapcsolódott ahhoz a fejezethez. Az pedig, ahogyan Eliza és Ann lelkesedett a főzésért, az ételekkel való kísérletezésért és a receptkönyvük írásához, olvasóként bennem is felébresztette a lelkesedést a gasztronómia iránt. A kötet végén pedig található néhány recept is Eliza valós receptkönyvéből, amit esetleg az érdeklődők ki is próbálhatnak.
Amilyen szép lassan bontakozik ki a történet a könyv háromnegyedéig, szerintem úgy el lett kapkodva a vége. Már az utolsó fejezeteknél tartottam, és még elképzelni nem tudtam, hogyan lehet lezárni a sztorit néhány oldalon. Végül a keretes szerkezet segített ebben az írónak. Ugyanis a regény elején van egy bevezető, ami már a jövőt mutatja meg, Ann itt egy özvegy férfinél dolgozik, akinek egyben a szeretője is, és ajándékként kap tőle egy receptkönyvet, ami visszahozza Ann emlékeit. Az utolsó részben ismét ebben a jövőben járunk Ann-nél, aki gyorsan összefoglalja, mi is történt vele az utolsó fejezet óta, mesél Elizáról is, valamint megtudhatjuk, hogy milyen jövő vár Annre. Kicsit aggódtam érte, hogy egy férfi szeretőjeként végzi, aztán esetleg bajba kerül, terhes lesz, kidobják, és onnantól vége az életének (abban a korban leányanyaként lényegében szó szerint). Természetesen azt nem árulom el, mi lett végül Ann sorsa. Csak az volt számomra túl gyors, hogy az utolsó fejezetből ismerhetjük meg lényegében Ann és Eliza további életét, néhány mondatban összefoglalva évek történését.
Hogy tetszett ez a regény?
A gyors lezárástól függetlenül nagyon tetszett ez a regény, körüllengte egyfajta különleges atmoszféra a főzésnek, recepteknek köszönhetően, ami azonnal beszippantott, és rengeteg olyan női témát dolgozott fel, ami szerintem még ma is fontos.
Szóval összességében NAGYON TETSZETT ez a könyv.
Kiknek ajánlom ezt a könyvet?
Azoknak, akiket érdekelnek a női sorsok, női barátságok, és esetleg a konyhaművészet.
Ha kíváncsi lettél, itt megvásárolhatod a könyvet:
Nyereményjáték:
A kötethez kapcsolódóan a hazai szakácskönyvírónők nyomába eredünk. Minden állomáson egy-egy rövid leírást találtok magyar szakácskönyvszerzők munkásságáról. A feladatotok, hogy az adott szerző nevét beírjátok a Rafflecopter megfelelő sorába.
Figyelem! A megfejtéseket elküldés után nem áll módunkban javítani. A nyertesnek 72 órán belül válaszolnia kell a kiértesítő e-mailre, ellenkező esetben új nyertest sorsolunk. A kiadó csak magyarországi címre postáz.
Leírás a játékhoz:
1928-ban született Aranytoll-díjas magyar újságíró, gasztronómiai szakíró. 1955 és 1959 között a Magyar Nemzet háztartási rovatának vezetője volt. 1965 és 1990 között a Nők Lapja receptrovatának vezetőjeként is dolgozott. 1963 és 2011 között folyamatosan jelentetett meg szakácskönyveket (pl. Tejtermékekből télen-nyáron, Saláta ABC, Szinglik szakácskönyve. 444 recept és sok jó tanács egyedül élőknek).
Állomáslista:
01. 27. Szembetűnő
01. 29. Csak olvass!
01. 31. Olvasónapló
02. 04. Spirit Bliss Sárga könyves út
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése