Nem tudjuk, ti hogy vagytok vele, de részünkről sárkányokból sosem elég! S. F. Williamson Sárkányok nyelvén című regénye az 1920-as évek alternatív Londonjába kalauzol bennünket, ahol az emberek szigorú kasztrendszerben élnek, a sárkányokkal való háborút pedig csupán egy törékeny békemegállapodás akadályozza meg. Vivian Featherswallow egész életében azért tanult, hogy a sárkánynyelvek szakértőjeként dolgozhasson, azonban amikor szüleit lázadással vádolják meg, tervei fenekestül felborulnak. Tartsatok velünk ennek a mindent felperzselő kötetnek a blogturnéján, és nyerjétek meg az Anassa Könyvek által felajánlott példányt!
Miért választottam ezt a könyvet?
Nos egyfelől, mert gyönyörű a borítója és az élfestése, másfelől, mert érdekelnek azok a sztorik, amiknek a középpontjában a nyelvek és/vagy a fordítás áll. Persze a sárkányok is érdekesek, de számomra a nyelvészet még varázslatosabb.
Véleményem a könyvről
Először is a kötet kivitelezése gyönyörű. Kemény borítós könyvről van szó, aminek nemcsak a borítója csoda szép, hanem az élfestése is. És ami külön öröm, hogy ilyen kis bevarrt könyvjelző van benne, amit nem lehet elhagyni. Ugyanis velem elő szokott fordulni, hogy olvasás közben leteszem a könyvjelzőt az ágyamra, takarómra, aztán meg valahogy beesik az ágy párnái közé, vagy leesik az ágyról a földre, én meg dúlhatom fel a lepedőt, takarót, párnát, mire megtalálom. Na ilyen probléma nincs, amikor ilyen kis bevarrt anyagcsík könyvjelző van egy könyvben.
A történet Londonban 1923-ban játszódik, egy olyan alternatív világban, ahol léteznek a sárkányok. Wyvernmire miniszterelnök és Ignacia sárkánykirálynő kötöttek egy békeszerződést, ami elsőre jól hangzik, ám valójában mind az embereket, mind a sárkányokat elnyomja és igába hajtja különféle módokon. Az emberek kasztokra vannak osztva, az elsőben élnek a nagyon gazdagok, a másodikban az átlagemberek, a harmadikban pedig a szegények. Ám egy vizsgának köszönhetően, amit mindenkinek le kell tennie a középiskola végén, az első és második kasztbeliek is lecsúszhatnak alsóbb szintekre. Viv épp csak túl van a vizsgán, és azt tervezi, hogy a szabályokat betartva, gyakornoki pozíciót szerez, amelynek keretében a sárkánynyelvekkel foglalkozhat, amikor is a családját letartóztatják lázadás vádjával, őt pedig megzsarolják. Vagy feltöri a sárkányok titokzatos nyelvét, vagy a szülei, a nagybátyja és az unokatestvére meghalnak, ő börtönbe, a kishúga pedig a harmadik kasztba kerül. Vivnek választania kell: ha megmenti a családját és önmagát, ártatlan sárkányok és emberek tömege fog meghalni, ha viszont nem teszi, amit mondanak, akkor az összes szerettét elveszti.
– Az nem igazi béke, ha csak egyeseknek adatik meg – mondja Marquis. – És ezt te is tudod.
Ez a történet azért nagyon érdekes, mert egy olyan lány a főszereplője, aki nagyon távol áll a tipikus hőstől. Nemcsak szimplán passzívan figyeli a rendszer bűneit, mert tehetetlennek érzi magát azzal szemben, hanem eleinte észre sem veszi a bűnöket, sőt, egyetért a békeszerződéssel, és úgy véli, a miniszterelnök csak az emberek javát akarja. Valamint képes olyasmiket elkövetni a saját céljai érdekében, amivel árt azoknak, akik megbíznak benne, aztán pedig megmagyarázza önmagának a lelkiismerete megnyugtatása végett, hogy nem volt más választása. Szóval igen, Viv nem egy túlzottan jó ember. De nem is gonosz, csak hát, nem igazán szimpatikus.
Ám ez egyáltalán nem baj. Egyfelől azért, mert az emberek többsége a valóságban tényleg nem hős, és ha nem is gonoszak, időnként követnek el félelemből, a saját érdekükben gonosz dolgokat. Másfelől azért, mert a történet azt a kérdést feszegeti, hogy vajon egy ilyen nem hősies ember képes-e a megfelelő helyzetben mégis hőssé válni, vagy a saját önzősége, gyávasága legyőzhetetlen akadály számára.
Kíváncsian követtem végig Viv tipródását, lelkifurdalását, és reméltem, hogy sikerül valahogy úgy a jó utat választania, hogy közben a szeretteinek sem esik baja. Sok tettét nem értettem meg, én például a karrierem, szakmai előrelépésem miatt képtelen lennék elárulni bárkit, és szó szerint tönkretenni az életét, de azzal tudtam azonosulni, hogy a szerettei védelmében együttműködött a rendszerrel. Az emberi természet szerintem általában olyan, hogy az embernek a szerettei fontosabbak, mint vadidegen emberek. Bár őszintén szólva, én Viv helyében végig a kiutat kerestem volna, valami megoldást, hogy a szeretteimet is megmentsem, de a lázadó embereket és sárkányokat se áruljam el.
– Csak azt mondom – magyarázza nagy hévvel Atlas –, hogy ha évszázadokon át elnyomás alatt tartasz egy népet, ne lepődj meg, ha fellázadnak.– De mi nem nyomjuk el a sárkányokat – vetem ellen. – Hisz ratifikálták a békeszerződést. A sárkánykirálynő maga írta alá...– A sárkánykirálynő valóban aláírta – tódítja Atlas –, de Britanni több ezer sárkánya nem. Ez épp olyan, mintha azt mondanánk: Wyvernmire az ország összes emberének nevében beszél. – Rám meredt. – Nem tudom, ti hogy vagytok vele, de nekem nem rémlik, hogy beleegyeztem volna ebbe az úgynevezett békeszerződésbe.
A miniszterelnök nemcsak Vivet, hanem más fiatalokat is belekényszerít az adott kutatásokba, ami igazából elég vicces. Mármint... értem, hogy az adott gyerekek a tudomány egy bizonyos területén nagyon otthon vannak. De nincsenek olyan tudós felnőttek, akik még náluk is jobbak ezen a téren, és dolgozhatnának a kormánynak (akár szabad akaratukból, akár kényszerből)? Fura, hogy gyerekeket bíznak meg ilyesmivel, de igen, tudom, ha nem őket bíznák meg, akkor nem lett volna ez a regény.
Viv ugye a sárkányok titkos nyelvét kutatja, amit egymás között használnak, de van még két különböző területtel foglalkozó csoport is. Bár ezek munkájába is kaphatunk egy kevéske betekintést, de azt kicsit sajnáltam, hogy nem többet. Főképp, mert Vivék kutatása lényegében abból állt, hogy kihallgatták egy géppel a sárkányokat, aztán ültek egy asztalnál, és próbálták megfejteni a nyelvüket. Ami hát olvasóként nem túl mozgalmas és izgalmas. Nagyon vártam, hogy majd kapok valamiféle nyelvészeti érdekességet ebben a könyvben, mint például Az elveszett szavak szótára című könyvben, de sajnos nem így lett. Nem tudom, hogy a másik két csoport kutatása és munkája izgibb volt-e, de mivel egyik esetben bébisárkányokkal is dolgoztak, talán egy pöttyet igen.
Ha már Viv nem született hős, a legfontosabb fiú karakter, Atlas az. Atlas a harmadik kasztból származik, és papnövendék. Ez utóbbi ellenére Viv valamiért azonnal felkelti a figyelmét, és végig ott pattog köztük a szikra. Atlas az első pillanattól kezdve tudja, melyik a jó oldal, és elég bátor is azt választani. Persze, neki nincsen senkije, akinek az életét kockáztatná a döntéseivel, és így jóval egyszerűbb a dolga. Azt, hogy miért van oda Vivért, és miért bízik abban az első pillanattól, hogy végül a lány helyesen fog dönteni, őszintén szólva elképzelni sem tudom. Talán, mert ő a hit embere, és nincs más eszköze a túlélésre, mint mindenben érvek és tények nélkül is hinni. Én biztosan nem lennék erre képes.
– Szóval arra célzol, hogy ha mi meg is nyerjük ezt a háborút, egyikünk sem szabadul? – hebegi Marquis.(...)– Ez, barátaim – zengi –, kizárólag attól függ, kit értünk mi alatt.
Marquis, Viv kuzinja is sokkal közelebb áll a hős kategóriájához, mint Viv. Ő is félti a családtagjaikat (a saját apja is fogoly), de valahogy sosem kérdés neki, kik a jók, és kik a rosszak, és próbál is helyesen dönteni.
A sárkányok amúgy érdekes lények a könyvben. Beszélnek emberi nyelveken, de van egy saját misztikus, szent nyelvük is, amit ugye, Viv meg szeretne fejteni. Akadnak köztük, akik a miniszterelnököt és a vele szövetséget kötött sárkánykirálynőt szolgálják, de lázadók is. Lényegében épp annyira sokszínű a személyiségük, akár az embereké. Azt nem igazán tudom elképzelni, hogy a békeszerződés előtt miképp éltek együtt a sárkányok és az emberek, de talán a könyvsorozat végére eljutunk egy olyan világ megteremtéséig, hogy láthassam.
A regény vége felé van egy fordulat, aminek köszönhetően azt hittem, hogy az író nagyon bátor, de aztán a legeslegvégén van egy mondat, ami miatt úgy vélem, a következő könyvekben vissza fogja csinálni valahogyan az adott fordulatot. Amit részben sajnálok, mert valóban bátor dolog lett volna egy ilyen csavar, de részben örülök neki, mert szomorú csavarról volt szó. Egy hajszállal a sajnálat nagyobb bennem, mert tényleg szinte egyedi lett volna az adott dolog, ha valóban végleges.
Ennek ellenére a történet vége nagyon izgalmasra sikeredett, és szörnyen kíváncsi vagyok, hogy vajon miképp fog folytatódni.
Hogy tetszett ez a könyv?
Viv nem egy született hős, sőt, sokszor megkérdőjelezhetőek a tettei és döntései, ennek ellenére vagy épp pont ezért, igazán érdekes karakter. Izgalmas volt végigkövetni, hogy vajon sikerül-e túllépnie a félelmein és egoizmusán, és csatlakozni a jó oldalhoz. Atlas nagyon szimpi srác, bár őszintén nem igazán értem, mi fogta meg őt Vivben, de hát, a szerelem vak. A sárkányok is érdekesek voltak, viszont a sárkánynyelv kutatása nem tette túl mozgalmassá a történetet. A regény vége azért felgyorsult és izgalmas volt, és felkeltette annyira a figyelmemet, hogy érdekeljen a folytatás is.
Szóval összességében NAGYON TETSZETT ez a könyv.
Kiknek ajánlom ezt a könyvet?
Azoknak, akik szeretik a sárkányos, disztópikus történeteket, amiknek a főszereplője nem egy hős, hanem csak egy átlagos, esendő ember.
Ha kíváncsi lettél, itt megvásárolhatod ezt a könyvet:
Nyereményjáték:
Mostani nyereményjátékunkban az Anassa Könyvek további kötetei után nyomozunk! Minden állomáson találtok egy-egy idézetet, a ti feladatotok pedig, hogy a regény címét beírjátok a Rafflecopter-doboz megfelelő helyére!
(Figyelem! A megfejtéseket elküldés után nem áll módunkban javítani. A nyertesnek 72 órán belül válaszolnia kell a kiértesítő e-mailre, ellenkező esetben új nyertest sorsolunk. A kiadó csak magyarországi címre postáz.)
Idézet a játékhoz:
„Boszorkány vagyok, a forradalmi feminizmus szimbóluma. Nincs szükségem egy pasira, hogy cipeljen, kényeztessen, vagy aggodalmaskodjon.”
Állomáslista:
06. 26. Könyv és más – extra
06. 28. Könyv és más
06. 30. Csak olvass!
07. 03. Kitablar
07. 04. Spirit Bliss Sárga könyves út
07. 06. Booktastic Boglinc
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése