~ Sárga könyves út ~

2025. július 10., csütörtök

You Yeong-Gwang: Az esőpiac — Blogturné



Gondolkodtál valaha azon, hogy mi lenne, ha belépőt kapnál egy olyan helyre, ahol a mostani életed lecserélhetnéd bármire, amit csak szeretnél? Jobb életre vágysz? Gazdagságra, jobb munkahelyre, vagy más anyagi javakra? You Yeong-Gwang bemutatkozó regénye elkalauzolja az olvasót az Esőpiacra, ahol minden lehetséges. Azonban egyetlen kikötés van: az esős időszak vége előtt választanod kell és távozni a piacról, különben mindörökre a piacon ragadsz. Tartsatok bloggereinkkel, és fedezzétek fel ezt az elgondolkodtató és kedves koreai regényt, és játékunk során nyerhettek belőle egy példányt!


Miért választottam ezt a könyvet?

A keleti írók könyveivel kapcsolatban az van, hogy ha a kezembe veszek egyet, tudom, hogy vagy nagyon fogom szeretni, vagy egyáltalán nem. Valahogy a keleti írók stílusa nem feltétlenül áll közel hozzám, de azért időnként akadnak olyanok, akik mégis meg tudnak fogni egy jó témával, egy érdekes ötlettel. Ez a könyv érdekesnek tűnt a fülszövege alapján, szóval reméltem, hogy a „nagyon fogom szeretni” kategóriába kerül majd.


Véleményem a könyvről

Serin az anyukájával lakik egy kis lakásban, magányos az iskolában, úgy véli, nem vár rá túl nagy jövő, az egyetemre sem fog bekerülni. Az egyetlen, amit szeret, a taekwondo, de ezzel kapcsolatban is azt érzi, hogy csak áltatja magát, ha azt hiszi, tényleg jó benne. Jobb életet szeretne, és ennek megteremtésére egyetlen lehetőséget lát. Ha a monszun első napján bejut az Esőpiac nevezetű mágikus helyre, ahol megadják neki azt a jövőt, amit ő akar. Csodálatos módon Serin meg is kapja a szelvényt (méghozzá egy különleges arany szelvényt az ezüst helyett, amit mindenki más kap), amivel beléphet a piacra, ám miközben a lehetséges jövőváltozatok között válogat, rájön, hogy nem minden olyan, amilyennek gondolta. Ha a jövőképek közötti döntés nem lenne elég nehéz számára, még pluszban a piacon tolvaj is garázdálkodik, aki az itt élő és dolgozó lények, a Dokkaebik különféle tárgyait lopkodja.

Nos, hála az égnek, ez az a fajta keleti (pontosabban koreai) író által alkotott könyv, ami az „imádom” kategóriába került. Ez azért lehet, mert a szöveg stílusa szerintem nagyon közel áll a nyugati íróktól megszokott stílushoz, viszont a történetben érezni a keleti kultúra hatását, ami érdekessé, egyedivé teszi az egészet.

Úgy vélem, a sztori erőssége egyrészt az a fantáziavilág, amit az író az Esőpiaccal megalkotott. Másrészt az elgondolkodtató filozófiai szál, ami arról szól, vajon miféle élet is teszi igazán boldoggá az embert.

Az Esőpiac igazán izgalmas hely, ami tele van érdekes üzletekkel, valamint Dokkaebikkel. Serin az arany Jegyének köszönhetően végigjárhatja az egész Esőpiacot, és szó szerint válogathat a jövőképeket mutató Gömbök közül. Ehhez pedig segítséget is kap Issha, a kutyalelkű macska személyében, aki nemcsak testőrködik mellette, hanem egyfajta „tévéként” is működik, ami lejátssza neki a Gömbökben található jövőképeket.

– Te vagy az, aki megfosztod az embereket a régi emlékeiktől, hogy ne emlékezzenek a fiatalságukra – mondta Bormo. – Én most is emlékszem a születésem napjára, meg arra, ahogy járni tanulok.
Bordo a nyelvével csettintgetve vágott vissza.
– Sose házasodnának össze, és gyerekeik se születnének, ha meghagynám nekik a régi emlékeiket. Akkor tisztában lennének vele, hogy milyen nehéz dolog is a gyereknevelés, következésképpen kifogynánk az emberekből, akiktől emlékeket orozhatunk el.
– Kötve hiszem, hogy az előrelátás vezérel téged – jegyezte meg Bormo.
Bordo kitépett az orrából egy kósza szőrszálat.
– Pedig így van. Hálásak lehetnének nekem az emberek, mert nekem köszönhetik, hogy itt vannak.

Rengeteg olyan titokzatos érdekesség volt az Esőpiacon, ami végig fenntartotta az érdeklődésemet. Például olvasás közben mindig kíváncsian vártam, hogy Serin ezúttal mely üzletet és Dokkaebit látogatja meg a legújabb Gömbért. Mindegyik Dokkaebinek egyedi személyisége volt, és mindegyik üzlete, háttérsztorija valamiért érdekes volt számomra. De maguk a Gömbök is izgalmasak voltak. Egyfelől felkeltette a kíváncsiságomat a titokzatos szivárványszínű Gömb, érdekelt, hogy Serin végül rábukkan-e, vagy valamilyen módon össze tudja-e állítani azt a többi egyszínű Gömbből végül. Másfelől az is izgatott, hogy milyen jövőkép található éppen az adott Gömbben. És persze a tolvaj kilétére utaló nyomokat is próbáltam összeszedni olvasás közben, hátha rájövök, ki lehet a hunyó, és miért lop különböző tárgyakat a Dokkaebiktől.

A jövőképek pedig... Nos, az ember mindig azt gondolja, hogy ha elér egy célt, akkor majd boldog lesz tőle, de ez a legritkább esetben működik így. Általában, ha eleinte boldogok is vagyunk, egy idő után rájövünk, hogy amire vágytunk, az valójában nem is tesz igazán boldoggá minket. Serin is egyik Gömbtől a másikig vándorol. Egy jó egyetem, biztos munkahely állami alkalmazottként, vagy saját lábon állni független vállalkozóként, megházasodni, esetleg nekivágni a világnak és bejárni azt? Ki ne képzelt volna már el hasonló jövőképeket magának, mindig mást, mint amilyen életet éppen élhet. Serin azonban szép lassan rájön, hogy egyik jövőkép sem az igazi, egyik sem tenné igazán boldoggá.

Ahogy haladtunk előre a Gömbökkel és jövőképekkel, nagyon kíváncsi lettem, hogy a végén milyen jövőt választ magának Serin, vagy megváltoztatja-e egyáltalán az életét, esetleg mégis megmarad annál. Szóval érdekelt, mi lesz végül az egész jövőkeresés tanulsága. És hát, körülbelül az lett, amire számítottam. A legfontosabb dolog, ami igazán boldoggá teszi az ember életét a... Nos, hogy micsoda, azt nem árulom el nektek, járjátok be ti is az Esőpiacot Serinnel, hogy megtudjátok.

A jövőképeknél érdekes módon Serin sosem önmagát látta a Gömbökben, hanem mások életén keresztül nézhette meg, miként is működhetnének a vágyai a valóságban. Ezt az elején nem igazán tudtam hová tenni, nem értettem, miért nem az ő jövőjét mutatják meg konkrétan, minek kellenek ehhez idegenek. Aztán a sztori végén jött a csavar, és kiderült ennek a teljesen logikus oka.

A tolvaj lelepleződése igazából meglepett, mert bár gondolkoztam rajta, ki lehet az illető, nem igazán volt ötletem. A vele való közös harc izgalmas volt, és a sztori lezárása is tetszett.

Ó, és Issha, a kutyalelkű macska is aranyos kiegészítője volt a történetnek. A múltjában bántották őt, ezért bizalmatlan volt, úgyhogy a Serinnel való kapcsolatának az alakulása is adott egyfajta érdekességet és tanulságot a sztorinak. Mostanában sok bántalmazott kutyusos történetet (mármint valós történetet) olvastam a Facebookon, és tudom, hogy nagyon nehéz egy ilyen háziállat bizalmát elnyerni. Szóval azt is izgatottan vártam, hogy Serin vajon ebben sikerrel jár-e.


Hogy tetszett ez a könyv?

A szöveg stílusa elég közel áll a nyugati írók stílusához, hogy otthonosan érezzem magam olvasás közben, viszont a sztoriban fellelhetőek a keleti gondolkodásmód és életmód jegyei, amik izgalmassá és varázslatossá teszik az adott világot. Szóval a keleti és nyugati dolgok keveréke teljesen lekötött. Serin jövőkeresése izgalmas és érdekfeszítő volt, a tolvaj kilétére is kíváncsi voltam, és nagyon megszerettem Isshát, a kutyalelkű macskát. Az Esőpiac pedig igazán varázslatosnak, sokszínűnek és izgalmasnak bizonyult a sok különféle Dokkaebivel, a jövőt tartalmazó Gömbökkel és egyebekkel.

Szóval összességében IMÁDOM ezt a könyvet.


Kiknek ajánlom ezt a könyvet?

Azoknak, akik szeretik, ha a nyugati stílust keresztezik a keleti gondolkodásmóddal.

Ha kíváncsi lettél, itt megvásárolhatod ezt a könyvet:


Nyereményjáték:

A nyereményjáték során minden állomáson találtok egy kérdést, melyre a beleolvasóban találjátok a választ. Nincs más dolgotok, mint a Rafflecopter megfelelő sorába beírni a helyes megfejtéseket. Sok sikert mindenkinek!

(Figyelem! A megfejtéseket elküldés után nem áll módunkban javítani. A nyertesnek 72 órán belül válaszolnia kell a kiértesítő e-mailre, ellenkező esetben új nyertest sorsolunk. A kiadó csak magyarországi címre postáz.)


Kérdés a játékhoz:

Mikor léphet be Serin az Esőpiacra? (évszak, nap)


Állomáslista:

07. 08. Readinspo
07. 10. Spirit Bliss Sárga könyves út

a Rafflecopter giveaway

Add a Twitter-hez Add a Facebook-hoz Add a Google Reader-hez Add az RSS olvasódhoz

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése